Zobacz
Do góry

Apoloniusz Tajner: Wciąż myślimy o konkursie skoków na stadionie

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner nie rezygnuje z pomysłu organizacji zawodów w skokach narciarskich na stadionie. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje – Stadion Narodowy w Warszawie oraz Stadion Śląski w Chorzowie.

W listopadzie ubiegłego roku podczas historycznej, bo pierwszej w historii inauguracji Pucharu Świata w Wiśle, Apoloniusz Tajner stwierdził, że jest możliwa organizacja zawodów w skokach narciarskich na stadionie. Pomysł ten pojawił się po raz pierwszy już w 2012 roku, ale szybko upadł z powodu zbyt wysokich kosztów takiego przedsięwzięcia. Jednak na fali sukcesów polskich skoczków, na czele z Kamilem Stochem Tajner doszedł do wniosku, że taka impreza w obecnych realiach mogłaby nie tylko dojść do skutku, ale także na siebie zarobić (choć jej koszt znacznie przekroczyłby 20 milionów złotych).

– Punkt konstrukcyjny obiektu wyniósłby 90 metrów. Około 15 metrów za koroną stadionu znajdowałby się próg, a zeskok już w samym wnętrzu. Widzowie oglądaliby zawodników, gdy ci znajdują się już w powietrzu. Najazd oraz wyjście z progu śledziliby zaś na telebimie – tłumaczył w listopadzie prezes PZN-u.

Pod uwagę brane są dwie lokalizacje – na Stadionie Narodowym w Warszawie (właśnie tego obiektu dotyczył pierwotny pomysł organizowania tych zawodów) oraz na… Stadionie Śląskim. Pomiędzy wierszami dało się usłyszeć, że Tajner bardziej obstawia za opcją z naszego regionu, choć zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku w grę wchodzi wiele czynników. Jednym z nich jest wykorzystanie infrastruktury stadionowej do wybudowania skoczni.

– Nie chcę powiedzieć, że jest to niewykonalne, bo technicznie mamy do czynienia z bardzo trudnym zadaniem. Głównie dlatego, że dach stadionu jest specyficzną konstrukcją – linową. Żeby móc postawić zeskok skoczni, konieczne byłoby rozpięcie części dachu, a także usunięcie pewnych elementów konstrukcyjnych. Ciągle prowadzimy rozmowy czysto techniczne – podkreślił w rozmowie ze „Sportem” prezes Stadionu Śląskiego, Krzysztof Klimosz.

Pomysł organizacji takich zawodów nie spodobał się ministrowi sportu, Witoldowi Bańce. „Skoki narciarskie na stadionie? Proponuję, by związek skupił się lepiej na zbudowaniu długoletniej strategii szkoleniowej w sporcie młodzieżowym dla przyszłych mistrzów” – napisał na Twitterze Bańka.

Okazuje się jednak, że pomimo nieprzychylnych opinii, prezes Tajner nie rezygnuje z walki o konkurs skoków na stadionie. – Pomysł nie został w pełni odrzucony i cały czas bierzemy go pod uwagę. Międzynarodowa Federacja Narciarska szuka urozmaiceń. Chcielibyśmy zrobić konkurs pod koniec października – stwierdził były trener polskich skoczków w rozmowie z TVP Sport.

Starania prezesa PZN-u chwali dyrektor Pucharu Świata, Walter Hofer. – Pewnie takie konkursy odbywałyby się okazjonalnie, a nie co rok. Jeżeli tylko technologia na to pozwoli, czemu nie. Zawsze realne rozwiązania są poprzedzone marzeniami. Aby coś powstało, musisz najpierw o tym pomyśleć – mówił „Sportowi” Austriak. Pytanie, czy to marzenie nie jest jednak zbyt odległe.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Chudy już rządzi. Piast odpoczywa. Kto w ślady Milika?

  W czwartkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Pniówek 74 Pawłowice. Wraca Świerczek

  W rundzie wiosennej konkurentem Bartosza Gocyka do miejsca w bramce Pniówka nie będzie 21-letni Błażej Mandrysz, lecz o dwa lata starszy...

  Bogdan Nather23 stycznia 2019
 • Tajna broń Zagłębia Sosnowiec

  Ogromną rolę w misji ratowania ekstraklasy dla Sosnowca odegrać ma Thomas Klimmeck, specjalista od przygotowania motorycznego. Najlepsze recenzje wystawił mu sam...

  Łukasz Żurek23 stycznia 2019
 • Urbańczyk: Ta zmiana była mi potrzebna

  Rozmowa z Maciejem Urbańczykiem, byłym pomocnikiem Ruchu Chorzów.

  Maciej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • „Szafa” ekstraklasy się nie boi

  Karol Stanek zaczął trenować jeszcze przed piątymi urodzinami. Od zawsze uznawany był za spory talent. Choć pochodzi z małej miejscowości pod...

  Krzysztof Brommer23 stycznia 2019
 • Matras: Wszystko przebiega zgodnie z planem

  - Za nami pierwszy obóz w Protaras. Była okazja, żeby ciężko popracować. Teraz dołożymy kolejną pracę – mówi Mateusz Matras, nowy...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019
 • Roginić w Podbeskidziu. Transfer za gotówkę

  Marko Roginić związał się z Podbeskidziem na półtora roku. Teraz klub pracuje nad pozyskaniem defensywnego pomocnika.

  Jakub Kubielas23 stycznia 2019
 • Z drugiej strony. Między Genoą a Milanem

  Zgryźliwcy wyśmiewają się z mediów: Piątek (Krzysztof) tu, Piątek tam, Piątek we wtorek, a może w środę lub w piątek.

  Andrzej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • Czas na nowy system gry

  - Kadra zespołu cały czas się modyfikuje i zmienia. Czekamy na ostateczne decyzje – mówił przed ponownym wylotem do Protaras na...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019