Zobacz
Do góry

Argentyna szuka selekcjonera

Czterech kolejnych trenerów pożegnało się z reprezentacjami, które prowadziło podczas mundialu w Rosji.

W niektórych reprezentacjach decyzje podjęto szybko. Inni musieli dać sobie trochę czasu na to, aby przemyśleć pewne sprawy, ale co jakiś czas pojawiają się nowe informacje odnośnie losu selekcjonerów, którzy prowadzili reprezentacje podczas mistrzostw świata w Rosji. Islandczycy poinformowali, że umowa z Heimirem Hallgrimssonem nie zostanie przedłużona. Ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Panamy ustąpił z kolei znany kolumbijski szkoleniowiec, Hernan Dario Gomez. – Trudno jest opuszczać miejsce, w którym zostawiło się serce – powiedział trener, który dokonał historycznego wyczynu, bo po raz pierwszy wprowadził „Los Canaleros” na mistrzostwa świata.

Telenowela znów ruszyła
Po drugiej stronie Atlantyku w kwestiach trenerskich dzieje się zresztą zdecydowanie najwięcej. Argentyńska federacja doszła wreszcie do porozumienia w sprawie rozwiązania kontraktu z Jorge Sampaolim i na początku tego tygodnia ogłoszono, że trener ten dłużej nie poprowadzi „Albicelestes”. Przypomnijmy, że chodziło o kwotę odszkodowania, które w myśl zapisu w umowie miało wynosić prawie 20 mln euro. Przy galopującej w Argentynie inflacji takie zadośćuczynienie dla selekcjonera zrujnowałoby federację. Sampaoli ostatecznie zgodził się na drastyczną obniżkę odszkodowania, które nie wyniesie więcej niż 1,8 mlne euro i zostanie wypłacone w sześciu ratach. Wraz z Sampaolim odchodzi cały jego sztab szkoleniowi, a kolejna telenowela, której punktem kulminacyjnym jest znalezienie nowego selekcjonera, powoli się nad La Platą rozkręca. Mauricio Pochettino z Tottenhamu, albo Diego Simeone z Atletico Madryt, to obecnie dwa obiekty pożądania argentyńskich kibiców. Obaj jednak nie za bardzo garną się do tego, aby przejąć drużynę narodową.

„El Tigre” do ojczyzny?
Dlaczego? Bo doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ogromna presja ciąży na osobie pełniącej tę funkcję. Selekcjoner „Albicelestes”, to druga – po prezydencie republiki – osoba w państwie, a czasami nawet pierwsza. Rozwiązaniem ciekawym może okazać się zatrudnienie Ricardo Gareki. Trener ten zakończył pracę z reprezentacją Peru, chociaż peruwiańskie media przekonują, że może podpisać nową umowę, do czego jest zresztą namawiany. „El Tigre” z poprzednią reprezentacją odniósł ogromny sukces, awansują po 36 latach przerwy na MŚ. Ale Argentyńczycy przypominają, że Sampaoli też odnosił sukcesy z reprezentacją Chile, a w ojczyźnie sobie zupełnie nie poradził.

Jego następcą może też zostać Marcelo Gallardo. Był reprezentacyjny pomocnik, dwukrotny uczestnik mundiali, a obecnie szkoleniowiec River Plate, które prowadzi – z sukcesami – już od czterech lat, co w Ameryce Południowej jest wynikiem nadzwyczajnym. Decyzji należy spodziewać się stosunkowo szybko, bo 7 września Argentyna zagra towarzyskie spotkanie z Gwatemalą, a pięć dni później zmierzy się z Kolumbią.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata w Rosji

 • Klęska plami papier

  Wyszło właśnie na jaw, że przed finałami MŚ zagraliśmy towarzysko z… Senegalem. Poziom merytoryczny opublikowanego wczoraj raportu, dotyczącego przegranego mundialu, doskonale...

  Łukasz Żurek4 września 2018
 • Sztab na mistrzostwa świata w Rosji rozlicza się

  Prezentujemy raport sztabu szkoleniowego Adama Nawałki, który ma pomóc w ustaleniu przyczyn słabego występu reprezentacji Polski.

  Redakcja3 września 2018
 • Kiedy ludzie ginęli dla piłki

  Czy można z futbolowego szczytu trafić do obozu pracy? Jak układać się z będącymi u władzy mordercami?

  Michał Zichlarz8 sierpnia 2018
 • Kręcina: „Narodowy” nie zawsze znaczy „dobry”

  Druga część rozmowy „Sportu” ze Zdzisławem Kręciną, byłym sekretarzem generalnym PZPN-u W pierwszej części rozmowy Zdzisław Kręcina mówił m.in.: Nie jestem...

  Dariusz Leśnikowski1 sierpnia 2018
 • Kręcina: Prezes może wszystko. Nie tylko ten prezes…

  Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, w rozmowie ze „Sportem” DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Gdzie pan był, kiedy pana w środowisku nie było?...

  Dariusz Leśnikowski30 lipca 2018
 • Novikovas do gry

  Litewski pomocnik Jagiellonii, Arvydas Novikovas, który w meczu pierwszej kolejki został bardzo ostro potraktowany przez Sławomira Peszkę, odczuwał przez kilka dni...

  JK27 lipca 2018
 • Zaprezentują się kibicom

  Pierwotnie miała odbyć się przed tygodniem, ale wtedy plany te storpedowała pogoda.

  mag26 lipca 2018
 • Erik „poczuł klimat”. A ja mu pogratulowałem

  Rozmowa z Szymonem Żurkowskim, pomocnikiem Górnika Zabrze

  Dariusz Leśnikowski26 lipca 2018
 • Mundial i polityka

  Kary więzienia i stadionowe zakazy. Takie sankcje spotkały członków zespołu Pussy Riot, którzy przerwali finałowe spotkanie mundialu w Moskwie.

  Michał Zichlarz19 lipca 2018