Zobacz
Do góry

Audyt w Wiśle. Ile trupów wypadnie szaf?

W poniedziałek w Wiśle Kraków rozpoczął się audyt zarządzony przez ludzi, którzy chcą kupić klub. Czy jego wyniki okażą się zaskoczeniem?

Wisłę chce przejąć czterech biznesmenów. Głównym rozgrywającym jest Wojciech Kwiecień – szef sieci aptek. Do spółki chcą wejść dwie krakowskie firmy – Antrans i Dasta, a czwartym udziałowcem ma być Wiesław Włodarski. Szef koncernu FoodCare dołączył do tego grona jako ostatni, gdy z udziału w projekcie wycofali się Stanisław i Rafał Ziętkowie.

Już kiedyś chciał przejąć

W przeszłości nazwisko Włodarskiego przynajmniej dwukrotnie przewijało się w kwestii przejęcia Wisły, wówczas jeszcze z rąk Bogusława Cupiała. – Mam świadomość, że posiadanie własnego klubu piłkarskiego byłoby korzystne dla rozwoju mojego biznesu. Dlatego ze zrozumiałych względów nie wykluczam takiej możliwości – mówił w 2013 pytany o Wisłę. W 2015 znów temat odżył, ale i wtedy nic z tego nie wyszło, a Włodarski przyznał, że odniósł wrażenie jakoby klub wcale nie był na sprzedaż.

Co dalej z Wisłą? W piątek ważna decyzja

Od tego momentu Wisła dwukrotnie zmieniła właściciela, a teraz może się to stać po raz trzeci i Włodarski być może wreszcie zasiądzie w loży prezydenckiej jako jeden z właścicieli klubu.

Najpierw audyt

W poniedziałek Włodarski nie chciał zgodzić się na dłuższą rozmowę na temat planów związanych z Wisłą. – Trwa audyt w klubie. Po audycie będę mógł powiedzieć więcej o planach. Mój cel to pomoc Wisełce – napisał w krótkiej wiadomości tekstowej. Od czterech lat jego koncern FoodCare wspiera akademię piłkarską Wisły, a od marca tego roku jest sponsorem sektora rodzinnego na stadionie Białej Gwiazdy.

Z drugiej strony. Wrocław przykładem dla Krakowa?

Pozostali potencjalni udziałowcy również od dłuższego czasu wspierają finansowo klub. Kwiecień i jego partnerzy dość dobrze znają sytuację finansową Wisły, ale chcą poznać odpowiedzi na jeszcze kilka pytań, stąd pomysł, by przeprowadzić audyt. Niedawno w klubie odbyła się podobna kontrola, wykonana na zlecenie klubu, ale jej wyniki nie zostały upublicznione.

Długi robią wrażenie

Według klubu, dług wynosi obecnie około 22 miliony złotych, ale wiele wskazuje na to, że zadłużenie jest znacznie większe. W listopadzie mówiło się o kwocie 28 milionów. Wisła od lipca nie płaci piłkarzom, a zadłużenie wobec zespołu co miesiąc rośnie o 800 tysięcy złotych. Audyt pokaże prawdziwą skalę problemów.

Fot. Łukasz Krajewski/400mm

Nowi udziałowcy (o ile faktycznie kupią klub) chcą rozpocząć od spłaty zaległości wobec piłkarzy. Potem przed nimi rokowania z wierzycielami i próby rozłożenia tych długów na możliwe do udźwignięcia raty.

Będą także chcieli spotkać się z przedstawicielami Magistratu, by porozmawiać o dalszych warunkach wynajmu stadionu. Gdy klub zmieni właściciela, będzie o to łatwiej, bo w tej chwili prezydent Jacek Majchrowski i jego ludzie nie chcą spotykać się z prezes Marzeną Sarapatą.

Zmiana właściciela będzie także oznaczać zmianę na stanowisku prezesa.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Paixao: Liczy się zespół, nie bramki

  Rozmowa z Flavio Paixao, napastnikiem lidera ekstraklasy Lechii Gdańsk.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Szkoda tego meczu

  Zagłębie rozegrało solidne spotkanie z Lechią, ale z boiska zeszło pokonane. Po końcowym gwizdku piłkarze sosnowieckiej jedenastki nie mogli odżałować…

  Michał Zichlarz19 marca 2019
 • Sprzątanie po derbach

  Choć derby Krakowa upłynęły spokojnie, na stadionie Wisły nie brak strat.

  Mateusz Miga19 marca 2019
 • Postać kolejki. Igor Angulo

  Igor zaskakuje mnie już od dłuższego czasu – przyznał kiedyś trener Górnika, Marcin Brosz, pytany o wyczyny baskijskiego napastnika.

  KRIS19 marca 2019
 • Wydarzenie kolejki. Wiosna należy do Piasta

  Nie boimy się tego napisać. Obecnie nie ma w Polsce lepszej drużyny niż ekipa trenera Waldemara Fornalika. Gliwiczanie mogą pochwalić się najlepszym bilansem w...

  Krzysztof Brommer19 marca 2019
 • Valencia tylko patrzył

  Niewiele brakowało, a trener Waldemar Fornalik wystawił by identyczny skład w piątym kolejnym meczu Piasta.

  KRIS18 marca 2019
 • Forsell: Za późno się obudziliśmy

  Rozmowa z Petterim Forsellem, napastnikiem Miedzi Legnica.

  Michał Zichlarz18 marca 2019
 • Derby w liczbach. 26 strzałów, 6 kaloryferów

  197. derby Krakowa przeszły już do historii. Oto krótkie liczbowe podsumowanie niedzielnego meczu zakończonego wygraną Wisły z Cracovią 3:2.

  Mateusz Miga18 marca 2019