Zobacz
Do góry

Ayong niczego nie może być pewien

Trzy występy w trzy miesiące, a moment decyzji zbliża się nieubłaganie. Karsten Ayong na razie nie dostarczył argumentów, by Piast jego wypożyczenie zamienił na transfer definitywny.

Latem tego roku konkurencja w ataku Piast została zwiększona. Co prawda najpierw doszło do rozstań, bo z klubu odeszli Karol Angielski i Mateusz Szczepaniak, ale później sztabowi szkoleniowemu dano większy wybór. Do Michala Papadopulosa, który jako jedyny się ostał ze starej gwardii, dołączył Piotr Parzyszek. Do Gliwic trafili jeszcze 20-letni Karsten Ayong i 19-letni Karol Stanek. Ten drugi traktowany był – i jest nadal – bardziej jako inwestycja na przyszłość. Trochę inaczej miała wyglądać sytuacja Ayonga.

– Długo obserwowaliśmy Karstena i wiemy, że będzie pasował do zespołu. Przez ostatni tydzień trenował z drużyną i bardzo szybko się zaadaptował. Cechuje go duża szybkość i siła. To młodzieżowy reprezentant Czech i mimo młodego wieku, był ważną postacią 1. FK Przibram, który awansował na najwyższy czeski poziom rozgrywkowy – mówił w drugiej połowie sierpnia dyrektor Piasta, Bogdan Wilk.

Mało minut

Rzeczywistość okazała się jednak znacznie trudniejsza. Już sam fakt, że Karsten Ayong trafił tak późno do nowej drużyny sprawił, że został poddany dodatkowym treningom i nadrabianiu zaległości. Jak wiadomo, trener Waldemar Fornalik zwraca na to szczególną uwagę, więc o szybkim debiucie urodzony w Kamerunie Czech mógł zapomnieć. Ale na treningach prezentował się nieźle, dlatego w końcu nadszedł moment debiutu. Przypadł on na spotkanie pucharowe w Jastrzębiu, gdzie Ayong zagrał od początku spotkania.

Swoje trzeba wypocić

Ciemnoskóry Czech gola strzelił, choć było to jedynie wbicie piłki do pustej bramki. Oprócz tego nie zachwycił, lecz był to dobry prognostyk na przyszłość. Ona różowa jednak nadal nie była. W lidze napastnika próżno było szukać. Karsten kolejną szansę otrzymał znowu w Pucharze Polski. Tym razem poprzeczka była znacznie wyższa, bo do Gliwic zawitała Legia. Ayong miał trudne zadanie z obrońcami mistrza Polski i po przerwie został zmieniony.

Trzeci epizod zawodnik zaliczył w ostatniej ligowej kolejce, wchodząc na 10 minut w Kielcach, gdy Piast desperacko szukał wyrównania. 136 minut w pierwszym zespole w trzy miesiące nie rzuca na kolana. Jakby tego było mało, nawet gdy Ayong otrzymuje szanse gry w rezerwach, to i tam nie błyszczy. Tak było w miniony weekend, gdy Piast II zagrał zaległy mecz z Sośnicą Gliwice. Ayong nie prezentował się dobrze, lepiej wypadli od niego dwaj młodzi napastnicy zespołu rezerw – Karol Stanek (2 gole) oraz Piotr Spende (najlepszy strzelec rezerw – przyp. red.).

Decyzja w grudniu

Ayongowi pozostał miesiąc na przekonanie do siebie sztabu szkoleniowego. Czeski napastnik został bowiem wypożyczony tylko na pół roku z 1.FK Przibram, a na przełomie roku władze piasta podejmą decyzję, czy dokonać transferu definitywnego. A może gliwiczanie zdecydują się dać szanse któremuś z młodych napastników, o których wspominaliśmy. Możliwe też, że w klubie pojawi się nowa alternatywa.

– Wiemy, które ogniwa można zimą wzmocnić – usłyszeliśmy nieco enigmatyczne wyjaśnienia w klubie z Okrzei.

 

Na zdjęciu: Karsten Ayong nie może być pewien, czy dalej będzie grał w koszulce Piasta Gliwice.

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Irena Półtorak patronką ronda?

  Sosnowiec chce upamiętnić Irenę Półtorak, „matka polskiej kobiecej piłki nożnej". Jej imieniem ma być nazwane jedno z nowych rond powstających w...

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Z drugiej strony. Kiedy nudzą się zabawki…

  Informacje płynące z Krakowa, a konkretnie z okolic ulicy Reymonta, gdzie mieści się stadion i siedziba Wisły, wyglądają po trosze na...

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Audyt w Wiśle. Niepokojące wnioski

  Wciąż waży się przyszłość Wisły Kraków. Do czwartku lub piątku potrwa audyt w klubie.

  Mateusz Miga11 grudnia 2018
 • Barylski zastąpił Pawłowskiego w Śląsku Wrocław

  Stało się. Śląsk poinformował o zmianie na ławce trenerskiej. Tadeusza Pawłowskiego na ławce zastąpi póki co jego asystent Paweł Barylski.

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Postać kolejki. Petteri Forsell

  To był kolejny świetny mecz w wykonaniu filigranowego pomocnika Miedzi.

  zich11 grudnia 2018
 • Wydarzenie kolejki. Wyjazdowa niemoc Piasta

  Sierpień, wrzesień, październik listopad - to nie wertowanie kalendarza, a miesiące bez wygranej gliwiczan na obcym terenie. W sobotę w Warszawie...

  Krzysztof Brommer11 grudnia 2018
 • Krótka piłka: Przetarg (kuluarowo) już przesądzony

  W tym tygodniu powinny wreszcie zostać sfinalizowane rozmowy w kwestii sprzedaży praw medialnych przez Lotto Ekstraklasę na dwa najbliższe sezony.

  Adam Godlewski11 grudnia 2018
 • Trudna walka o utrzymanie

  Jedna z legend Górnika przestrzega. – Teraz każdy mecz będzie trudny. Patrząc na to co się dzieje wydaje się, że do...

  Michał Zichlarz11 grudnia 2018
 • Stan nagłej separacji

  Zagłębie Sosnowiec wyjdzie na mecz z Lechem Poznań bez nominalnego napastnika. Vamara Sanogo jest kontuzjowany, Alexander Christovao został karnie odsunięty od...

  Łukasz Żurek11 grudnia 2018