Zobacz
Do góry

Bachleda weźmie się za panie. Roszady w polskich skokach

Polski Związek Narciarski zatwierdził składy kadr w skokach narciarskich na nowy sezon. Niespodzianką jest zatrudnienie Marcina Bachledy w roli trenera drużyny kobiet.

Połowa kwietnia to w polskim narciarstwie czas podsumowań oraz ustalania składów kadr na kolejny sezon. We wtorek swoje posiedzenie miał zarząd Polskiego Związku Narciarskiego, podczas którego podjęto kilka istotnych decyzji.

Roszady w pozostałych kadrach

O ile w kadrze A, którą dowodzi Stefan Horngacher nie doszło do żadnych zmian (przypomnijmy, austriacki szkoleniowiec jeszcze w Planicy przedłużył o rok umowę z PZN-em, a zespół będą tworzyć ci sami zawodnicy, co przed rokiem, czyli Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła i Jakub Wolny), o tyle już w pozostałych grupach nastąpiły mniejsze lub większe roszady.

Od tego sezonu szkoleniowcem kadry B będzie Maciej Maciusiak, który zastąpił na tym stanowisku Radka Żidka (obecnie Czech będzie pełnił funkcję trenera technicznego). Utalentowany polski szkoleniowiec przez ostatnie dwa lata prowadził kadrę juniorów, więc zabrał do zaplecza swoich najzdolniejszych zawodników, czyli Tomasza Pilcha, Pawła Wąska i Bartosza Czyża. Kadrę uzupełnią Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Przemysław Kantyka.

U kobiet też zmiany

Schedę po Maciusiaku w kadrze juniorów przejął zaś jego dotychczasowy asystent, Wojciech Topór. W jego grupie znaleźli się: Kacper Juroszek, Karol Niemczyk, Damian Skupień, Mateusz Gruszka, Szymon Pawłowski, Szymon Jojko i Kacper Stosel.

Do istotnej zmiany doszło też w kadrze kobiet. Trenera Sławomira Hankusa zastąpił dobrze znany polskim kibicom skoków Marcin Bachleda. Były skoczek ostatnimi czasy był jednym z asystentów Radka Żidka w męskiej kadrze B. Współpracował tam m.in. z Robertem Mateją, który z kolei przenosi się do sztabu szkoleniowego kombinacji norweskiej – będzie tam asystentem trenera Danny’ego Winkelmanna.

Wracając do Bachledy, pod jego skrzydła w żeńskiej kadrze trafi czworo zawodniczek: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Kamila Karpiel i Joanna Kil. Niespodzianką jest brak Magdaleny Pałasz, która w poprzednim sezonie była najlepszą polską skoczkinią w Pucharze Kontynentalnym (zajęła 13. miejsce).

PZN poinformował, iż nadzór nad całością kadr będzie sprawował dyrektor-koordynator ds. skoków i kombinacji Adam Małysz przy udziale trenera Stefana Horngachera. „Trenerzy wszystkich kadr deklarują bardzo ścisłą współpracę” – dodał związek w swoim komunikacie.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Chudy już rządzi. Piast odpoczywa. Kto w ślady Milika?

  W czwartkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Pniówek 74 Pawłowice. Wraca Świerczek

  W rundzie wiosennej konkurentem Bartosza Gocyka do miejsca w bramce Pniówka nie będzie 21-letni Błażej Mandrysz, lecz o dwa lata starszy...

  Bogdan Nather23 stycznia 2019
 • Tajna broń Zagłębia Sosnowiec

  Ogromną rolę w misji ratowania ekstraklasy dla Sosnowca odegrać ma Thomas Klimmeck, specjalista od przygotowania motorycznego. Najlepsze recenzje wystawił mu sam...

  Łukasz Żurek23 stycznia 2019
 • Urbańczyk: Ta zmiana była mi potrzebna

  Rozmowa z Maciejem Urbańczykiem, byłym pomocnikiem Ruchu Chorzów.

  Maciej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • „Szafa” ekstraklasy się nie boi

  Karol Stanek zaczął trenować jeszcze przed piątymi urodzinami. Od zawsze uznawany był za spory talent. Choć pochodzi z małej miejscowości pod...

  Krzysztof Brommer23 stycznia 2019
 • Matras: Wszystko przebiega zgodnie z planem

  - Za nami pierwszy obóz w Protaras. Była okazja, żeby ciężko popracować. Teraz dołożymy kolejną pracę – mówi Mateusz Matras, nowy...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019
 • Roginić w Podbeskidziu. Transfer za gotówkę

  Marko Roginić związał się z Podbeskidziem na półtora roku. Teraz klub pracuje nad pozyskaniem defensywnego pomocnika.

  Jakub Kubielas23 stycznia 2019
 • Z drugiej strony. Między Genoą a Milanem

  Zgryźliwcy wyśmiewają się z mediów: Piątek (Krzysztof) tu, Piątek tam, Piątek we wtorek, a może w środę lub w piątek.

  Andrzej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • Czas na nowy system gry

  - Kadra zespołu cały czas się modyfikuje i zmienia. Czekamy na ostateczne decyzje – mówił przed ponownym wylotem do Protaras na...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019