Zobacz
Do góry

Bez Koszarka, ale ze Slaughterem

Mike Taylor podał nazwiska 16 zawodników, którzy wezmą udział w zgrupowaniu przed wrześniowymi meczami eliminacji mistrzostw świata.

Biało-czerwoni zagrają 14 września z Włochami (na wyjeździe) i trzy dni później z Chorwacją (w Gdańsku). Z powołanej „16” Taylor wybierze 12. Nie ma wśród nich Łukasza Koszarka, ale to żadna sensacja, bo nasz najbardziej doświadczony rozgrywający już dawno poprosił o przerwę.

– Postanowił, że odpocznie i będzie przygotowywał się do sezonu ze Stelmetem Eneą. Szanujemy to co zrobił dla kadry, zostawiamy dla niego miejsce w przyszłości. Zabraknie też Przemysława Karnowskiego, który nabawił się drobnej kontuzji – powiedział selekcjoner biało-czerwonych. W kadrze nie ma też Damiana Kuliga.

Zaskoczenia? Przede wszystkim obecność A.J. Slaughera. Amerykanin ostatnio kilka razy wypiął się już na kadrę i choć powołanie otrzymywał, na zgrupowaniach się nie stawiał. Są także m.in. występujący w lidze chińskiej od trzech lat Maciej Lampe, wracający po krótkiej przerwie Przemysław Zamojski oraz Jakub Garbacz, wyróżniony za największy postęp w ostatnim sezonie ekstraklasy, i rozgrywający Łukasz Kolenda, który został wybrany najlepszym graczem (MVP) lipcowego turnieju mistrzostw Europy Dywizji B drużyn do lat 20 (biało-czerwoni wygrali i awansowali do najwyższej klasy).

– Nie możemy doczekać się nowych zawodników, szczególnie Łukasza, który tego lata wykonał fantastyczną pracę z reprezentacją do lat 20. Mamy nadzieję, że zbierze doświadczenie w kadrze i będzie to ważny krok w jego karierze – dodał Taylor.

Przed meczami eliminacyjnymi Polacy wystąpią w towarzyskim turnieju w Sankt Petersburgu, gdzie 7-8 września zagrają z Izraelem i Rosją.

Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie C kwalifikacji MŚ i awansowali do kolejnej rundy, w której dodatkowo zagrają z Włochami, Holandią i Chorwacją, a w tabeli zostaną uwzględnione wszystkie wyniki eliminacji. W nowo utworzonej grupie J Polacy z 9 pkt zajmują 3. pozycję, za Litwą – 12 oraz Italią – 10, ale taki sam dorobek, jak oni, mają Holendrzy, Chorwaci i Węgrzy. Trzy najlepsze ekipy zakwalifikują się do przyszłorocznego turnieju w Chinach.

 

Rozgrywający: Łukasz Kolenda (Trefl Sopot), Kamil Łączyński (Anwil Włocławek), Marcel Ponitka (Arka Gdynia), AJ Slaughter ( ASVEL Lyon-Villeurbanne, Francja).

Rzucający: Jakub Garbacz (Gdynia), Karol Gruszecki (Polski Cukier Toruń), Mateusz Ponitka (Lokomotiw Kubań Krasnodar, Rosja), Adam Waczyński (Unicaja Malaga,Hiszpania).

Skrzydłowi: Aaron Cel (Toruń), Tomasz Gielo (Iberostar Teneryfa, Hiszpania), Maciej Lampe (Jilin Northeast Tigers, Chiny), Michał Sokołowski (Stelmet Enea BC Zielona Góra), Mikołaj Witliński (Gdynia), Przemysław Zamojski (Zielona Góra).

Środkowi: Adam Hrycaniuk (Zielona G.), Jakub Wojciechowski (Happy Casa Brindisi, Włochy).

 

179

MECZÓW – najwięcej z obecnie występujących kadrowiczów rozegrał w zespole narodowym Łukasz Koszarek; zdobył w nich 1118 punktów.

Komentarze

Więcej w koszykówka