Zobacz
Do góry

Valtonen zrobił kadrze lifting

13 hokeistów zaliczy debiut w reprezentacji kraju! To najpewniej rekord nienotowany do tej pory. Tomasz Valtonen stawia na chęć do gry.

Tego jeszcze nie było, by niżej podpisany znał zaledwie paru zawodników, którzy już dzisiaj wystąpią w Gdańsku w biało-czerwonych barwach w turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Oprócz Polaków zagrają silne reprezentacje Danii, Norwegii i Austrii. To wszystko jest wynikiem sporu między „etatowymi” reprezentantami a PZHL, ale trener Tomasz Valtonen już wcześniej zapowiedział, że będzie dokonywał zmian w kadrze. Teraz w dużej mierze został do tego zmuszony, bo 15 kadrowiczów odmówiło udziału w zgrupowaniu.

Valtonen jest ambitnym szkoleniowcem i chciałby z biało-czerwonymi powrócić do Dywizji IA. A tymczasem czeka go niezwykle trudny okres i zanosi się, że będzie w dużej mierze budował zespół niemal do nowa.
– Mimo wszystko jestem optymistą i pracuję z zawodnikami, którzy przyjechali na zgrupowanie. Jestem zbudowany ich postawą, ambicją oraz tym, jak pracują na treningach. Teraz będą mieli okazję sprawdzić się z rywalami z wyższej półki i wówczas się przekonamy, w jakim miejscu jesteśmy – stwierdził trener Tomasz Valtonen, któremu trudno zazdrościć sytuacji w jakiej się znalazł.

Valtonen dotrzymał słowa i konsekwentnie zmienia

Chyba największym kłopotem zespołu będzie gra obronna, bo defensywa jest mocno przemeblowana. Powrót Bartłomieja Bychawskiego do kadry, kolejna szansa dla Oskara Jaśkiewicza, bo to dwaj najbardziej doświadczeni zawodnicy w tym gronie. Sporym zaskoczeniem jest powołanie do kadry Thomasa Ziółkowskiego z Hannover Indians, występującego w Oberlidze Nord (3. poziom rozgrywkowy), mającego za sobą grę w DEL2.

– Chyba trzy tygodnie temu odebrałem telefon od trenera z zapytaniem, czy chciałbym przyjechać na zgrupowanie kadry – mówi defensor z Hanoweru. – Podskoczyłem z radości, bo przecież gra w reprezentacji to zaszczyt i zawsze o niej marzyłem, ale nigdy nie było mi dane w niej wystąpić. Urodziłem się w Kolonii, ale kilka lat spędziłem w Toruniu i tam stawiałem pierwsze kroki w hokeju. Podczas zgrupowania spotkałem kilku kolegów, których znałem wcześniej, a z pozostałymi szybko nawiązałem nić porozumienia. Fajnie spotykać się z silnymi rywalami, bo tylko od nich można się wiele nauczyć.

Zespół Ziółkowskiego w tej chwili zajmuje 2. lokatę w grupie północnej, zaś Ziółkowski rozegrał 8 meczów i ma na koncie 3 asysty.

Hokeiści są pod wrażeniem zajęć pod kierunkiem Valtonena oraz jego współpracowników. Bramkarze zostali dłużej na lodzie i musieli bronić strzały kolegów z bliskiej odległości. Gdy zjeżdżali z lodu chyba mieli wszystkiego serdecznie dość. O wielkim pechu może mówić Noureddine Bettahar (Heilbronner Falken, DEL2), który podczas zajęć dostał krążkiem w ucho, musiał zjechać z lodu i został odwieziony do szpitala na jego szycie. Zachodzi obawa, że mógł doznać wstrząśnienia mózgu i jego występy w Gdańsku stanęły pod znakiem zapytania.

Program turnieju

Piątek (09.11.): Austria – Norwegia (14.00), Polska – Dania (17.30).
Sobota (10.11.): Dania – Austria (14.00), Polska – Norwegia (17.30).
Niedziela (11.11.): Norwegia – Dania (13.00), Polska – Austria (17.30).

Na zdjęciu: Bartłomiej Bychawski ma za sobą 17 występów w reprezentacji i w zespole Tomasza Valtonena uchodzi za najbardziej doświadczonego defensora.

Komentarze

Więcej w hokej

 • Serio trwaj!

  Tyszanie mają już 18. zwycięstwo z rzędu, ale nie patrzmy na serię – mocno akcentuje doświadczony napastnik, Adam Bagiński.

  Włodzimierz Sowiński22 stycznia 2019
 • Władze Bytomia chcą rozmawiać

  W Bytomiu zrobiono mały krok zmierzający do rozwiązania ogromnych problemów zespołu hokejowego Polonii Bytom.

  Tomasz Mucha22 stycznia 2019
 • „Szarotki” mają apetyt

  Podhale wygrało już w Katowicach, teraz chcą sprawić kolejną niespodziankę - w Tychach!

  sow22 stycznia 2019
 • 41. kolejka Ekstraligi: Porażka zdziesiątkowanej GieKSy

  Pomór wśród katowickich obrońców i dobra postawa nowotarskiego bramkarza miały olbrzymi wpływ na wynik.

  sow20 stycznia 2019
 • Tyszanie wrócili na pierwsze miejsce

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego, hokeiści GKS-u Tychy zapowiadają walkę do końca. Trzy punkty z JKH GKS Jastrzębie to kolejny krok do wygrania...

  Włodzimierz Sowiński18 stycznia 2019
 • Rozwiązywanie zagadek w hokejowej elicie

  Cztery zespoły toczą korespondencyjną rywalizację o jak najwyższe miejsce przed play offem.

  sow18 stycznia 2019
 • Odzyskali fotel lidera

  Gracze Tauronu dzień po dniu wygrali dwa ważne mecze i odzyskali pozycję lidera.

  Włodzimierz Sowiński17 stycznia 2019
 • Polonia ma przyjaciół!

  Stare porzekadło głosi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W ciągu dwóch dni o wielkiej mocy tych słów przekonała się...

  Redakcja17 stycznia 2019
 • Ekstraliga. Frajda dla kibiców!

  Katowiczanie zrewanżowali się jastrzębianom za porażkę w półfinale Pucharu Polski.

  Redakcja16 stycznia 2019