Zobacz
Do góry

Valtonen zrobił kadrze lifting

13 hokeistów zaliczy debiut w reprezentacji kraju! To najpewniej rekord nienotowany do tej pory. Tomasz Valtonen stawia na chęć do gry.

Tego jeszcze nie było, by niżej podpisany znał zaledwie paru zawodników, którzy już dzisiaj wystąpią w Gdańsku w biało-czerwonych barwach w turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Oprócz Polaków zagrają silne reprezentacje Danii, Norwegii i Austrii. To wszystko jest wynikiem sporu między „etatowymi” reprezentantami a PZHL, ale trener Tomasz Valtonen już wcześniej zapowiedział, że będzie dokonywał zmian w kadrze. Teraz w dużej mierze został do tego zmuszony, bo 15 kadrowiczów odmówiło udziału w zgrupowaniu.

Valtonen jest ambitnym szkoleniowcem i chciałby z biało-czerwonymi powrócić do Dywizji IA. A tymczasem czeka go niezwykle trudny okres i zanosi się, że będzie w dużej mierze budował zespół niemal do nowa.
– Mimo wszystko jestem optymistą i pracuję z zawodnikami, którzy przyjechali na zgrupowanie. Jestem zbudowany ich postawą, ambicją oraz tym, jak pracują na treningach. Teraz będą mieli okazję sprawdzić się z rywalami z wyższej półki i wówczas się przekonamy, w jakim miejscu jesteśmy – stwierdził trener Tomasz Valtonen, któremu trudno zazdrościć sytuacji w jakiej się znalazł.

Valtonen dotrzymał słowa i konsekwentnie zmienia

Chyba największym kłopotem zespołu będzie gra obronna, bo defensywa jest mocno przemeblowana. Powrót Bartłomieja Bychawskiego do kadry, kolejna szansa dla Oskara Jaśkiewicza, bo to dwaj najbardziej doświadczeni zawodnicy w tym gronie. Sporym zaskoczeniem jest powołanie do kadry Thomasa Ziółkowskiego z Hannover Indians, występującego w Oberlidze Nord (3. poziom rozgrywkowy), mającego za sobą grę w DEL2.

– Chyba trzy tygodnie temu odebrałem telefon od trenera z zapytaniem, czy chciałbym przyjechać na zgrupowanie kadry – mówi defensor z Hanoweru. – Podskoczyłem z radości, bo przecież gra w reprezentacji to zaszczyt i zawsze o niej marzyłem, ale nigdy nie było mi dane w niej wystąpić. Urodziłem się w Kolonii, ale kilka lat spędziłem w Toruniu i tam stawiałem pierwsze kroki w hokeju. Podczas zgrupowania spotkałem kilku kolegów, których znałem wcześniej, a z pozostałymi szybko nawiązałem nić porozumienia. Fajnie spotykać się z silnymi rywalami, bo tylko od nich można się wiele nauczyć.

Zespół Ziółkowskiego w tej chwili zajmuje 2. lokatę w grupie północnej, zaś Ziółkowski rozegrał 8 meczów i ma na koncie 3 asysty.

Hokeiści są pod wrażeniem zajęć pod kierunkiem Valtonena oraz jego współpracowników. Bramkarze zostali dłużej na lodzie i musieli bronić strzały kolegów z bliskiej odległości. Gdy zjeżdżali z lodu chyba mieli wszystkiego serdecznie dość. O wielkim pechu może mówić Noureddine Bettahar (Heilbronner Falken, DEL2), który podczas zajęć dostał krążkiem w ucho, musiał zjechać z lodu i został odwieziony do szpitala na jego szycie. Zachodzi obawa, że mógł doznać wstrząśnienia mózgu i jego występy w Gdańsku stanęły pod znakiem zapytania.

Program turnieju

Piątek (09.11.): Austria – Norwegia (14.00), Polska – Dania (17.30).
Sobota (10.11.): Dania – Austria (14.00), Polska – Norwegia (17.30).
Niedziela (11.11.): Norwegia – Dania (13.00), Polska – Austria (17.30).

Na zdjęciu: Bartłomiej Bychawski ma za sobą 17 występów w reprezentacji i w zespole Tomasza Valtonena uchodzi za najbardziej doświadczonego defensora.

Komentarze

Więcej w hokej

 • Ratusz przyjdzie z odsieczą?!

  Były hokeista Polonii będzie piastował jedną z kluczowych funkcji w ratuszu. To dobre wieści dla niebiesko-czerwonych?

  Włodzimierz Sowiński20 listopada 2018
 • Misja Belfast II

  Kibice „GieKSy” są potworni głodni sukcesu i potrafią się cieszyć z każdego prestiżowego zwycięstwa.

  Włodzimierz Sowiński20 listopada 2018
 • PHL: Bytomianie ułatwili zadanie Unii Oświęcim

  Węglokoks Kraj Polonia Bytom przegrał z Unią Oświęcim 2:6.

  sow18 listopada 2018
 • Łopuski: Pokazaliśmy wielkie serducho

  Mikołaj Łopuski oraz Patryk Wronka po wygranej Tauronu KH GKS Katowice.

  Redakcja18 listopada 2018
 • Walka z „Wiedźminem”

  Tyszanie po raz drugi w sezonie odprawili „Szarotki”, ale do końca sezonu jeszcze daleko. Zobacz wyniki piątkowych meczów Polskiej Hokej Ligi.

  Włodzimierz Sowiński16 listopada 2018
 • Błąd i kary GieKSy

  Szkoda straconej szansy, bo była szansa na korzystny wynik, ale golem nie przynosi wstydu. W sobotę ostatnia szansa awansu.

  sow16 listopada 2018
 • Dla Gusowa to ostatnie po czterdziestce…

  W Tychach będzie odświętnie - trener Andrej Gusow obchodzi urodziny, a prezent może być jeden...

  sow16 listopada 2018
 • Mocne uderzenie „GieKSy”!

  Katowiczanie efektownie pokonali Włochów, stawiając pierwszy krok do finału Pucharu Kontynentalnego! Bohaterem Tomasz Malasiński.

  sow15 listopada 2018
 • Tauron KH GKS Katowice walczy o awans

  Hokeiści Tauron KH GKS Katowice nie ukrywają swoich ambicji i chcą znaleźć się w najlepszej „czwórce” Pucharu Kontynentalnego.

  Włodzimierz Sowiński15 listopada 2018