Zobacz
Do góry

Cieślak musi obudzić Żagara

Matej Żagar jest tak wolny, że powinien wylecieć ze składu forBet Włókniarza Częstochowa, ale doświadczony trener Marek Cieślak nie zamierza rezygnować ze Słoweńca.

W Lesznie sensacji nie było. „Byczy” dream team bez problemów (53:37) poskromił w niedzielę, wcześniej niepokonane, częstochowskie „Lwy”. Efektownej 16-punktowej wygranej Fogo Unii Leszno z pewnością jednak by nie było, gdyby nie fatalna dyspozycja Mateja Żagara oraz ewidentny błąd sędziego Pawła Słupskiego z Lublina.

Arbiter powinien przerwać 12. bieg i wykluczyć z jego powtórki Piotra Pawlickiego. Tak ocenił tę sytuację zresztą szef polskich sędziów żużlowych – Leszek Demski. Kapitana Fogo Unii pociągnęło na wyjściu z drugiego łuku tak mocno, że zupełnie nie zostawił miejsca pod bandą jadącemu tuż za nim Michałowi Gruchalskiemu. Junior gości musiał praktycznie wyhamować motocykl nogami do zera, by uratować się przed groźną kraksą. Został pozbawiony jakichkolwiek szans na rywalizację w tym biegu, a Pawlicki z Bartoszem Smektała powieźli Leona Madsena na 1:5, pieczętując sukces mistrzów Polski.

Oczywiście inna decyzja sędziego nie uratowałaby w niedzielę forBet Włókniarza przed porażką, bo nie da się wygrać na tak trudnym terenie jak stadion im. Alfreda Smoczyka, bez jednego z liderów.

Matej Żagar był zaś w tym dniu, po raz kolejny w tym sezonie, cieniem samego siebie. W dwóch biegach uciułał ledwie 2 punkty, kosztem juniorów z Częstochowy. Z żadnym z rywali nie był w stanie nawet podjąć walki. Nic dziwnego, że w połowie meczu trener Marek Cieślak podziękował mu za udział w zawodach. – To był dobry ruch – przyznał na gorąco Słoweniec. – Męczę się strasznie. Przez ostatnie 3-4 tygodnie w ogóle nie jestem w stanie znaleźć prędkości. Szukam, szukam i nic z tego nie wychodzi. Nawet na torze w Częstochowie nie jest dobrze. Trzeba pracować dalej, bo aktualnie szybkości nie ma, a jak chcesz wygrywać biegi, to sprzęt też musi coś jechać – dodał Matej Żagar.

Patrząc na jego dyspozycję i niesamowitą szybkość pozostającego poza składem Andrieja Kudriaszowa, który w sobotę bez problemu awansował w Terenzano do finałowego cyklu indywidualnych mistrzostw Europy, można by się poważnie zastanowić nad tym, czy nie odsunąć Słoweńca od składu. Trener Marek Cieślak w ogóle jeszcze nie rozważa takiej opcji. W następnym meczu w Gorzowie znów w podstawowym składzie częstochowian zobaczymy Żagara. Tym bardziej, że Słoweniec przez wiele lat jeździł w Stali i znakomicie zna tamtejszy tor. – Można sobie myśleć o takich roszadach. Tylko, że Matej Żagar, to Matej Żagar. On potrafi jechać. Takie zmiany, w tym czasie, powodują, że drużyna się rozlatuje. Za wcześnie na takie ruchy, bo ja wiem na co Słoweńca stać. Jeśli chcemy awansować do fazy play off i walczyć o medale, to tylko z dobrym Żagarem. Trzeba mu dać czas, obdarzyć zaufaniem, by się odbudował. Oczywiście wszystko jest do czasu, ale jeszcze zawodnik go nie wykorzystał – ocenił doświadczony, 67-letni szkoleniowiec forBet Włókniarza.

W niedzielę Cieślak miał naprzeciwko siebie godnego rywala. Opiekun mistrzów Polski – Piotr Baron – po raz kolejny udowodnił, iż jest znakomitym analitykiem i specjalistą od przygotowania nawierzchni.

W leszczyńskim obozie długo zastanawiano się przed meczem jak powstrzymać rozpędzony zespół z Częstochowy, z liderem w postaci niesamowitego Fredrika Lindgrena. W czterech poprzednich kolejkach Szweda zdołał pokonać tylko Nicki Pedersen, a na wyjazdach zawodnik ten miał perfekcyjną średnią 3 pkt/bieg. Baron dostrzegł jednak, iż mankamentem Lindgrena są słabsze starty, które niwelował potem „kosmiczną” prędkością swych motocykli na dystansie. Tym samym szkoleniowiec Fogo Unii Leszno przygotował w niedzielę przyczepny tor, na którym decydowało głównie wyjście spod taśmy. Duża ilość luźnej, ciężkiej nawierzchni sprawiała bowiem, iż szpryca spod kół była tak ostra, że ekstremalnie trudno było przeprowadzić skuteczną akcję na dystansie. Lindgren przekonał się o tym boleśnie. Znów wprawdzie zaliczył bardzo dobry występ (14 punktów w 6 startach), ale znalazł w Lesznie aż czterech pogromców. Raz pokonał go Jarosław Hampel, a aż trzy razy Piotr Pawlicki.

Reprezentant Polski na torze w Lesznie zachwyca. W niedzielę zaliczył już drugi z rzędu komplet 15 punktów. Patrząc na jego formę można żałować, że nie ma go w stawce tegorocznej Grand Prix. Dostał jednak od GKSŻ prezent i wystartuje w eliminacjach do przyszłorocznego cyklu. Władze polskiego sportu żużlowego postanowiły bowiem, po rezygnacji Macieja Janowskiego i Bartosza Zmarzlika (zamierzają skupić się na tegorocznym starcie i utrzymaniu w stawce, co gwarantuje im miejsce w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej), przyznać dwie „dzikie karty” i trafiły one do Pawlickiego i Krzysztofa Kasprzaka. Pierwotnie miejsca w eliminacjach miały przypaść 5 najlepszym zawodnikom z finału Złotego Kasku, a „dzika karta” miała być jedna. W Pile kwalifikację wywalczyli: Jarosław Hampel, Bartosz Zmarzlik, Janusz Kołodziej, Bartosz Smektała i Maciej Janowski. W miejsce Zmarzlika wskoczył szósty w Pile Krzysztof Buczkowski, a za Janowskiego powinien w eliminacjach pojechać Grzegorz Zengota. Zielonogórzanin szansy jednak nie dostanie. – Szanuję tę decyzję i nie będę jej podważał. Nie ukrywam jednak, że liczyłem, iż dostanę szansę – stwierdził Zengota.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Akceptacja nowego ustawienia

  Pomocnik ROW-u Rybnik, Kamil Spratek, wierzy, że ostatni w tym roku mecz przed własną publicznością jego drużyna zakończy zwycięstwem.

  Bogdan Nather17 listopada 2018
 • Gliwa idzie na rekord

  Można się było tego spodziewać. Michał Gliwa nie potrzebował zbyt wiele czasu, by stać się jednym z fundamentów lidera z Częstochowy.

  KRIS17 listopada 2018
 • Najpierw sparing, potem… krew

  Dziś o godz. 12.00, w Dankowicach, rozpocznie się sparing, w którym Podbeskidzie Bielsko-Biała zmierzy się z Cracovią.

  JK17 listopada 2018
 • Walka z „Wiedźminem”

  Tyszanie po raz drugi w sezonie odprawili „Szarotki”, ale do końca sezonu jeszcze daleko. Zobacz wyniki piątkowych meczów Polskiej Hokej Ligi.

  Włodzimierz Sowiński16 listopada 2018
 • Co dalej? Idzie na rekord. Bez sentymentów!

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja16 listopada 2018
 • Błąd i kary GieKSy

  Szkoda straconej szansy, bo była szansa na korzystny wynik, ale golem nie przynosi wstydu. W sobotę ostatnia szansa awansu.

  sow16 listopada 2018
 • Giel: Ruchem zarazili mnie w liceum

  Rozmowa z Piotrem Gielem, napastnikiem II-ligowca z Chorzowa.

  Maciej Grygierczyk16 listopada 2018
 • Matejko i inni, czyli zaolziańskie gry „na pioskowinie”

  Kiedy śląskiemu kibicowi „zmierznie się” czasami ekstraklasowy futbol w Zabrzu czy Gliwicach, kawał dobrej piłki czeka nań ledwie kilkadziesiąt kilometrów od...

  Dariusz Leśnikowski16 listopada 2018
 • Ledecky odszedł i trafia. Teraz przydałby się taki snajper

  David Ledecky w Górniku mało co grał i strzelał. U siebie w domu zdobywa bramkę za bramką. Przewodzi stawce najskuteczniejszych w...

  Michał Zichlarz16 listopada 2018