Zobacz
Do góry

Czyja siła pod koszem?

Niepokonana Arka Gdynia sprawdzi formę MKS-u Dąbrowa Górnicza (sob. godz. 12.40). GTK Gliwice gra w Lublinie z TBV Startem (niedziela 12.35) i liczy na wygraną. Oba mecze pokaże Polsat Sport.

Dąbrowianie w ostatnich kolejkach wreszcie przełamali niemoc z pierwszych kolejek. Pokonali TBV Start Lublin i BM Slam Stal Ostrów Wlkp. – po raz pierwszy w historii występów w ekstraklasie – i ich morale znacznie wzrosło. – Po pierwszych trzech przegranych meczach, w których byliśmy blisko, cały czas ciężko pracowaliśmy. To przyniosło efekt. Dla nas to bardzo ważne, że odnaleźliśmy się w lidze. Będziemy szukać kolejnych zwycięstw – zapewnił Jacek Winnicki, trener MKS-u.

Jego podopiecznych czeka dzisiaj arcytrudne zadanie. W Gdyni spróbują pokonać Arkę, która rozgrywki zaczęła rewelacyjnie. Jeszcze w nich nie przegrała i zajmuje drugą pozycję w tabeli, potwierdzając, że zapowiedzi o włączeniu się do walki o czołowe lokaty wcale nie były na wyrost.

Szubarga kontra Davis

Bardzo ciekawie zapowiada się pojedynek rozgrywających. Z jednej strony doświadczony Krzysztof Szubarga (Arka), z drugiej nieobliczalny Trey Davis. Ten pierwszy nie tylko znakomicie wywiązuje się ze swoich obowiązków – w trzech spotkaniach, w których wystąpił, zanotował 20 asyst – ale przede wszystkim jest liderem mentalnym. To on ciągnie zespół, gdy mu nie idzie.

Davis, dla którego jest to pierwszy sezon w Enerdze Basket Lidze, imponuje natomiast wszechstronnością. Jego średnie w każdym meczu to 18,4 pkt, 3,2 zbiórki i 6,4 asysty.

Kluczowa dla losów rywalizacji może się okazać postawa podkoszowych. W walce na tablicach potencjał Arki jest zdecydowanie większy. Adam Łapeta i Robert Upshaw to czołowi środkowi ligi. Dąbrowianie takich zawodników nie mają. Powstrzymanie rywali spadnie na barki Szymona Łukasiaka i Michała Gabińskiego, których postarają się wspomóc Cleveland Melvin oraz Mathieu Wojciechowski.

Rehabilitacja GTK?

Gliwiczanie w ostatnim meczu się nie popisali. Przegrali z Polpharmą Starogard Gdański i była to bolesna porażka, bo poniesiona we własnej hali i w słabym stylu. GTK przegrywało już nawet 20 punktami. Straty odrobiło, ale w końcówce kilka prostych błędów przesądziło o przegranej. – Zawodnicy nie do końca rozumieją, że należy się bić przez 40 minut. Jeśli tego nie poprawimy, w kolejnych spotkaniach będzie nam bardzo trudno – denerwował się Paweł Turkiewicz, szkoleniowiec GTK.

GTK Gliwice. Jak dobrze wejść w mecz?

Gliwiczanie mają ogromną szansę na rehabilitację. Start spisuje się słabo, zwłaszcza przed własną publicznością. Przeciwko GTK wystąpi jednak wzmocniony. Działacze z Lublina pozyskali Antona Gaddeforsa. Szwed wraca do PLK – poprzednio bronił barw Miasta Szkła Krosno. A to nie koniec zmian – w Lublinie wciąż poszukują zawodnika, który zastąpi słabiutko spisującego się Earvina Morrisa.

 

Na zdjęciu: W Gdyni okaże się, czy pokonanie ekipy z Ostrowa – powstrzymywany Michał Nowakowski (z prawej) – było zwiastunem przyjścia lepszych dni dla dąbrowian.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Chudy już rządzi. Piast odpoczywa. Kto w ślady Milika?

  W czwartkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Pniówek 74 Pawłowice. Wraca Świerczek

  W rundzie wiosennej konkurentem Bartosza Gocyka do miejsca w bramce Pniówka nie będzie 21-letni Błażej Mandrysz, lecz o dwa lata starszy...

  Bogdan Nather23 stycznia 2019
 • Tajna broń Zagłębia Sosnowiec

  Ogromną rolę w misji ratowania ekstraklasy dla Sosnowca odegrać ma Thomas Klimmeck, specjalista od przygotowania motorycznego. Najlepsze recenzje wystawił mu sam...

  Łukasz Żurek23 stycznia 2019
 • Urbańczyk: Ta zmiana była mi potrzebna

  Rozmowa z Maciejem Urbańczykiem, byłym pomocnikiem Ruchu Chorzów.

  Maciej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • „Szafa” ekstraklasy się nie boi

  Karol Stanek zaczął trenować jeszcze przed piątymi urodzinami. Od zawsze uznawany był za spory talent. Choć pochodzi z małej miejscowości pod...

  Krzysztof Brommer23 stycznia 2019
 • Matras: Wszystko przebiega zgodnie z planem

  - Za nami pierwszy obóz w Protaras. Była okazja, żeby ciężko popracować. Teraz dołożymy kolejną pracę – mówi Mateusz Matras, nowy...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019
 • Roginić w Podbeskidziu. Transfer za gotówkę

  Marko Roginić związał się z Podbeskidziem na półtora roku. Teraz klub pracuje nad pozyskaniem defensywnego pomocnika.

  Jakub Kubielas23 stycznia 2019
 • Z drugiej strony. Między Genoą a Milanem

  Zgryźliwcy wyśmiewają się z mediów: Piątek (Krzysztof) tu, Piątek tam, Piątek we wtorek, a może w środę lub w piątek.

  Andrzej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • Czas na nowy system gry

  - Kadra zespołu cały czas się modyfikuje i zmienia. Czekamy na ostateczne decyzje – mówił przed ponownym wylotem do Protaras na...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019