Zobacz
Do góry

Genzebe Dibaba pobiegnie na Stadionie Śląskim

Multimedalistka biegów średnich wystąpi 8 czerwca w 64. Memoriale Janusza Kusocińskiego.

Impreza na Stadionie Śląskim zapowiada się coraz bardziej atrakcyjnie. Dwa tygodnie temu organizatorzy 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego ogłosili, że w Chorzowie wystąpi latający Francuz Renaud Lavillenie, rekordzista świata w skoku o tyczce, który zmierzy się m.in. z naszym czempionem Piotrem Liskiem.

Kolejna gwiazda

Już wiadomo, że kolejną międzynarodową gwiazdą mityngu będzie rekordzistka świata w biegu na 1500 metrów Genzebe Dibaba, która o zwycięstwo na swoim koronnym dystansie powalczy z polskimi faworytkami – Angeliką Cichocką i Sofią Ennaoui.

Najlepszy wynik w historii – 3.50,07 – 27-letnia Etiopka ustanowiła 17 lipca 2015 roku podczas mityngu w Monaco, a miesiąc później w Pekinie pobiegła po złoty medal mistrzostw świata, a także po brąz na 5000 m. Jesienią w plebiscycie światowej federacji IAAF została wybrana Lekkoatletką Roku, w pokonanym polu zostawiając m.in. rekordzistkę globu w rzucie młotem Anitę Włodarczyk.

Duże osiągnięcia

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro musiała uznać wyższość Kenijki Faith Kipyegon, a cieniem na jej wynikach położyło się aresztowanie i śledztwo w sprawie jej somalijskiego trenera Jamy Adena, w którego pokoju hotelowym znaleziono m.in. EPO i inne środki dopingujące. Dibabie nie udały się ubiegłoroczne MŚ w Londynie, gdzie w finale 1500 m przybiegła ostatnia (dwunasta), m.in. za Cichocką, która finiszowała siódma.

Ale już w tegorocznych halowych MŚ w Birmingham Etiopka znów była gwiazdą pierwszej wielkości, do bogatej kolekcji medali pod dachem dodając kolejne dwa złota (1500 i 3000 m) – w sumie ma ich pięć, w tym tytuł zdobyty w 2014 roku w Sopocie. Czy teraz podbije także Stadion Śląski?

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Akceptacja nowego ustawienia

  Pomocnik ROW-u Rybnik, Kamil Spratek, wierzy, że ostatni w tym roku mecz przed własną publicznością jego drużyna zakończy zwycięstwem.

  Bogdan Nather17 listopada 2018
 • Gliwa idzie na rekord

  Można się było tego spodziewać. Michał Gliwa nie potrzebował zbyt wiele czasu, by stać się jednym z fundamentów lidera z Częstochowy.

  KRIS17 listopada 2018
 • Najpierw sparing, potem… krew

  Dziś o godz. 12.00, w Dankowicach, rozpocznie się sparing, w którym Podbeskidzie Bielsko-Biała zmierzy się z Cracovią.

  JK17 listopada 2018
 • Walka z „Wiedźminem”

  Tyszanie po raz drugi w sezonie odprawili „Szarotki”, ale do końca sezonu jeszcze daleko. Zobacz wyniki piątkowych meczów Polskiej Hokej Ligi.

  Włodzimierz Sowiński16 listopada 2018
 • Co dalej? Idzie na rekord. Bez sentymentów!

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja16 listopada 2018
 • Błąd i kary GieKSy

  Szkoda straconej szansy, bo była szansa na korzystny wynik, ale golem nie przynosi wstydu. W sobotę ostatnia szansa awansu.

  sow16 listopada 2018
 • Giel: Ruchem zarazili mnie w liceum

  Rozmowa z Piotrem Gielem, napastnikiem II-ligowca z Chorzowa.

  Maciej Grygierczyk16 listopada 2018
 • Matejko i inni, czyli zaolziańskie gry „na pioskowinie”

  Kiedy śląskiemu kibicowi „zmierznie się” czasami ekstraklasowy futbol w Zabrzu czy Gliwicach, kawał dobrej piłki czeka nań ledwie kilkadziesiąt kilometrów od...

  Dariusz Leśnikowski16 listopada 2018
 • Ledecky odszedł i trafia. Teraz przydałby się taki snajper

  David Ledecky w Górniku mało co grał i strzelał. U siebie w domu zdobywa bramkę za bramką. Przewodzi stawce najskuteczniejszych w...

  Michał Zichlarz16 listopada 2018