Zobacz
Do góry

Genzebe Dibaba pobiegnie na Stadionie Śląskim

Multimedalistka biegów średnich wystąpi 8 czerwca w 64. Memoriale Janusza Kusocińskiego.

Impreza na Stadionie Śląskim zapowiada się coraz bardziej atrakcyjnie. Dwa tygodnie temu organizatorzy 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego ogłosili, że w Chorzowie wystąpi latający Francuz Renaud Lavillenie, rekordzista świata w skoku o tyczce, który zmierzy się m.in. z naszym czempionem Piotrem Liskiem.

Już wiadomo, że kolejną międzynarodową gwiazdą mityngu będzie rekordzistka świata w biegu na 1500 metrów Genzebe Dibaba, która o zwycięstwo na swoim koronnym dystansie powalczy z polskimi faworytkami – Angeliką Cichocką i Sofią Ennaoui.

Najlepszy wynik w historii – 3.50,07 – 27-letnia Etiopka ustanowiła 17 lipca 2015 roku podczas mityngu w Monaco, a miesiąc później w Pekinie pobiegła po złoty medal mistrzostw świata, a także po brąz na 5000 m. Jesienią w plebiscycie światowej federacji IAAF została wybrana Lekkoatletką Roku, w pokonanym polu zostawiając m.in. rekordzistkę globu w rzucie młotem Anitę Włodarczyk.

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro musiała uznać wyższość Kenijki Faith Kipyegon, a cieniem na jej wynikach położyło się aresztowanie i śledztwo w sprawie jej somalijskiego trenera Jamy Adena, w którego pokoju hotelowym znaleziono m.in. EPO i inne środki dopingujące. Dibabie nie udały się ubiegłoroczne MŚ w Londynie, gdzie w finale 1500 m przybiegła ostatnia (dwunasta), m.in. za Cichocką, która finiszowała siódma.

Ale już w tegorocznych halowych MŚ w Birmingham Etiopka znów była gwiazdą pierwszej wielkości, do bogatej kolekcji medali pod dachem dodając kolejne dwa złota (1500 i 3000 m) – w sumie ma ich pięć, w tym tytuł zdobyty w 2014 roku w Sopocie. Czy teraz podbije także Stadion Śląski?

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Mistrz uległ wicemistrzowi

  Udany rewanż wicemistrzów nad mistrzem kraju.

  Włodzimierz Sowiński18 września 2018
 • Efektowna przewrotka

  Skromny, pracowity, młody człowiek, którego piłka po prostu szuka w polu karnym. Ma naturalny dar umiejętnego znalezienia się pod bramką rywali...

  Zbigniew Cieńciała18 września 2018
 • Pożegnalna runda. Pokaz frustracji. Czas leczy rany?!

  W środowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja18 września 2018
 • Problem z konsumpcją?

  Rozpędzony lider zaplecza ekstraklasy ostatnio jakby wyhamowywał, bo tak należy traktować remisy z Garbarnią i Stalą Mielec. Według szkoleniowca ekipy spod Jasnej Góry...

  KRIS18 września 2018
 • Problem, ale niewielki

  Po sobotnim meczu z Garbarnią Kraków piłkarze beniaminka I ligi z Jastrzębia w niedzielę dostali wolne, ale w poniedziałek przygotowania do...

  BN18 września 2018
 • Kapitan podpadł kibicom

  Najzagorzalsi fani klubu z Tychów podczas meczu z Podbeskidziem „pozdrowili” Łukasza Grzeszczyka obraźliwym transparentem. – Wyjaśniliśmy już sobie, o co poszło...

  Maciej Grygierczyk18 września 2018
 • Długa lista nieobecnych

  Maciej Urbanowicz i Michał Kotlorz zostali odsunięci od dwóch meczów po - zdawałoby się - niewinnej bójce.

  sow18 września 2018
 • Klub w szponach gangsterów?

  Na boisku rządzi Rafał Boguski. A kto rządzi w wiślackich gabinetach?

  Mateusz Miga18 września 2018
 • W tabelę spojrzę dopiero wiosną

  Rozmowa z Michalem Papadopulosem, czeskim napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer18 września 2018