Zobacz
Do góry

Grygierczyk: Zabrze, Sosnowiec, czyli „Houston, mamy problem!”

To już nie początek, a nawet nie środek rundy, by pocieszać się, że jeszcze wiele kolejek i równie wiele w układzie tabeli jest do zmiany – pisze Andrzej Grygierczyk w swoim felietonie.

Górnik Zabrze w niedzielę 0:4 w Warszawie na Łazienkowskiej, Zagłębie wczoraj 1:4 z Jagiellonią na Kresowej. Rozmiary tych porażek zbliżone, dla kibiców – w wymiarze emocjonalnym – trudne do strawienia, a ponurej aury dopełnia fakt, że Górnik jest w tabeli jest przedostatni, Zagłębie zaś ostatnie.

Tyle analogii? Niekoniecznie. Można dodać do tego przekonujące wrażenie, że Górnika od Legii i Zagłębie od Jagiellonii dzieliła różnica klas, która sprawiała, że w ani jednym momencie tych meczów nie było wątpliwości co do ich epilogu. Dwa-trzy przyspieszenia akcji, kilka wymian piłki i już pachniało golem, czy to pod bramką Tomasza Loski, czy to Dawida Kudły. Do tego oczywiście błędy indywidualne – niektóre katastrofalne – i klopsy gotowe.

Klasyk bez historii, Górnik bez formy

Idąc dalej z analogiami: w Zabrzu i Sosnowcu mają kłopoty z zestawieniem jedenastek, choć mają one różne źródła. W pierwszym z wymienionych miast w grę wszedł zbyt… dobry ubiegły sezon, czego konsekwencją były ubytki kadrowe, takie nie do zastąpienia, przynajmniej przy obecnej zasobności kasy klubu.

W drugim rozpaczliwe poszukiwanie wzmocnień po awansie – co dotyczy zwłaszcza linii obrony – które z perspektywy 14 kolejek okazały się właściwie osłabieniami. Najgorszy w ekstraklasie bilans po stronie bramkowych strat dowodzi tego bez cienia wątpliwości; wczorajsze „popisy” sosnowieckiej defensywy tylko dopełniają tego obrazu. I w zasadzie każdy z jej przedstawicieli powinien postawić kufel piwa Dawidowi Kudle, że kilka razy uratował im tyłki. Ale można domniemywać, że dla Kudły żaden to powód do satysfakcji.

„Żubry” kąśliwe, czyli corrida przy Kresowej

W sumie w Górniku i w Zagłębiu mogą solidarnie zawołać: „Houston, mamy problem!”. To już nie początek, a nawet nie środek rundy, by pocieszać się, że jeszcze wiele kolejek i równie wiele w układzie tabeli jest do zmiany. A fakt, że do końca jesieni jest bliżej niż dalej, może tylko potęgować nerwowość i poczucie bezradności; w Sosnowcu na dodatek już zmaterializował się jeden z najbardziej elementarnych sposobów na zmianę sytuacji, czyli… zmiana trenera. Poskutkowało na chwilę. Czy poskutkuje w dłuższej perspektywie?

Takie mecze, jak ten sobotni w Warszawie, i ten wczorajszy w Sosnowcu, uświadamiają, ile dzisiaj Górnika i Zagłębie dzieli od polskiej czołówki. Abstrahując od tego, jaka ona obiektywnie jest (co widać zwłaszcza przy okazji wstępnych rund eliminacji europejskich pucharów), różnice są dojmujące, na pierwszy rzut oka wręcz nie do zasypania. Co jest najgorsze? Chyba to, że trudno będzie odzyskać ten entuzjazm, który drużynom z Zabrza i Sosnowca towarzyszył jeszcze kilka miesięcy temu. Entuzjazm zgasł i nie widać symptomów, które mogłyby go odbudować.

MARCIN BROSZ: BOISKO ZWERYFIKOWAŁO NAS POD KAŻDYM WZGLĘDEM (video)

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Żuraw posiedzi na ławce do zimy?

  Władze „Kolejorza” szukają nowego szkoleniowca, piłkarze pracują obecnie pod wodzą Dariusza Żurawia. Po jego udanym debiucie w meczu ekstraklasy w Białymstoku...

  Redakcja16 listopada 2018
 • Ledecky odszedł i trafia. Teraz przydałby się taki snajper

  David Ledecky w Górniku mało co grał i strzelał. U siebie w domu zdobywa bramkę za bramką. Przewodzi stawce najskuteczniejszych w...

  Michał Zichlarz16 listopada 2018
 • Cristovao znów strzelił Wiśle! Tym razem w sparingu

  Alexandre Cristovao powinien co tydzień grać przeciwko Wiśle Kraków. Napastnik Zagłębia Sosnowiec znów strzelił Białej Gwieździe gola.

  Mateusz Miga16 listopada 2018
 • Bezbramkowo przy Bukowej w „przeglądzie kadr”

  Obydwa kluby „wysłały” na reprezentacyjne zgrupowania (choć oczywiście wyłącznie w kategoriach młodzieży) po paru zawodników, ale trenerzy w sparingu, rozegranym na...

  Dariusz Leśnikowski16 listopada 2018
 • Casting na ostatniej prostej

  Piątkowy sparing z Wisłą Kraków to dla zawodników Zagłębia Sosnowiec początek decydującego etapu przedwiosennej selekcji. Na „kupienie” względów Valdasa Ivanauskasa mają...

  Łukasz Żurek16 listopada 2018
 • Nowe fakty w sprawie Wisły Kraków (AKT.)

  Komplikuje się sprawa sprzedaży Wisły Kraków. Z próby przejęcia klubu wycofuje się jeden z inwestorów.

  Mateusz Miga15 listopada 2018
 • Jest sprawa: z prawa „dziurawo”

  Już w ub. sezonie zabrzanie - mimo świetnych rezultatów - w zasadzie nie mieli pewniaka na prawej stronie defensywy. Maciej Ambrosiewicz...

  Dariusz Leśnikowski15 listopada 2018
 • Piast ani myśli o odpoczywaniu

  Przerwa na mecze reprezentacji Polski to okazja dla ligowców na małe zgrupowanie. Piast Gliwice od czwartku będzie trenował w Ustroniu.

  KRIS15 listopada 2018
 • Brożek: Strajk? Nie, póki ja tu jestem!

  Rozmowa z Pawłem Brożkiem, napastnikiem Wisły Kraków. Brożek już prawie był na piłkarskiej emeryturze, ale wciąż strzela bramki.

  Mateusz Miga14 listopada 2018