Zobacz
Do góry

Hokejowa wojna na oświadczenia. Kolejny gracz zrezygnował

Zamieszanie wokół hokejowej kadry przypomina śniegową kulę, która jest coraz większa i nabiera szybkości. Mnożą się oświadczenia skłóconych stron. Kolejnym, który zrezygnował z gry w reprezentacji jest Grzegorz Pasiut.

Gdy działacze związkowi wydali pismo o absencji zawodników, to w krótkim czasie pojawiła się ich riposta. To wszystko w przeddzień turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku, z udziałem Danii, Norwegii i Austrii.

Wyzwanie

Odmłodzona z konieczności kadra, pod kierunkiem Tomasza Valtonena, Marka Ziętary oraz Jacka Szopińskiego, w poniedziałek wieczorem zameldowała się w hotelu „Posejdon” i ma już za sobą trzy treningi w hali „Olivia”. Trenerzy dużą wagę przywiązują do gry zarówno w przewadze, jak i osłabieniu. Fiński selekcjoner nie chce komentować całego zamieszania, skupia się na pracy i… odsyła do działaczy związkowych. Na czwartek po południu zapowiedziana jest konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa Mirosława Minkiny oraz dyrektora sportowego związku, Adama Frasa.
– Wszyscy, którzy są na zgrupowaniu na pewno dostaną szansę zaprezentowania się w tym turnieju. – Mam okazję sprawdzić młodych zawodników z silnymi rywalami, będą mieli okazję sprawdzić, jak się gra z zespołami z elity – stwierdził – co dało się zauważyć – nieco markotny Pasiut.

Tauron KH GKS Katowice musi się mieć na baczności

Trudno się dziwić, bo przecież nie takiego debiutu oczekiwał Valtonen w Gdańsku. W kadrze znajduje się zaledwie kilku doświadczonych, reszta to młodzież, z której wielu debiutowało w rozgrywkach ligowych.

Działacze atakują

Mirosław Minkina do każdego powołanego zawodnika, który nie pojawił się na miejscu zbiorki wysłał pismo i zażądał wyjaśnień absencji. W przypadku kłopotów zdrowotnych trzeba pojawić się przed obliczem komisji lekarskiej.

– Wysłałem swoje wyjaśnienie i wcale nie mam zamiaru zasłaniać się zwolnieniem lekarskim, bo to byłoby kłamstwem. Napisałem, że nie doszło do porozumienia w kwestii zaległości finansowej wobec mnie, poruszyłem też sprawę ubezpieczenia. Ostatnio zostało zawarte nowe, ale nie pokrywa wszystkich ewentualnych kosztów leczenia w przypadku poważnej kontuzji, wykluczającej z gry. A ponadto nie jestem przygotowany mentalnie do tego występu, bo przecież atmosfera wokół hokeja jest daleka od ideału – wyjawił „Sportowi” kapitan Tauronu, Tomasz Malasiński.

Riposta zawodników

Gdy pojawił się komunikat o konferencji działaczy związkowych, należało się spodziewać riposty ze strony skonfliktowanych z nimi hokeistów. I tak się stało, bo ci zapowiedzieli spotkanie w piątek z dziennikarzami w Krakowie z udziałem swoich pełnomocników. Wydali również oświadczenie, w którym można przeczytać, że po mistrzostwach świata w Budapeszcie miały być rozmowy dotyczące spłaty zaległości i ewentualnych renegocjacji. Ponadto zawodnicy twierdzą, że nikt z nimi nie uzgadniał nowych zasad współpracy. – Gra w reprezentacji jest zaszczytem, co nie oznacza, że mamy podporządkowywać się wszelkim żądaniom PZHL – mocno akcentują hokeiści.

Pasiut nieodwołalnie odchodzi

Grzegorz Pasiut, 31-letni napastnik, wychowanek KTH Krynica, po 2. sezonach w Niomanie Grodno (mistrz Białorusi) powrócił na krajowe lodowiska i od lipca reprezentuje Tauron KH GKS Katowice. Po uporaniu się ze wszystkimi kłopotami zdrowotnymi prezentuje wysoką formę i należy do czołowych ligowych strzelców. Pasiut widząc zawirowania wokół kadry oświadczył, że rezygnuje z dalszych występów w reprezentacji Polski. Debiutował niej w 2006 r. i rozegrał w niej 134 spotkania, strzelając 35 goli. – Ta decyzja jest nieodwołalna – zakomunikował nam hokeista.

Komentarze

Więcej w hokej

 • Serio trwaj!

  Tyszanie mają już 18. zwycięstwo z rzędu, ale nie patrzmy na serię – mocno akcentuje doświadczony napastnik, Adam Bagiński.

  Włodzimierz Sowiński22 stycznia 2019
 • Władze Bytomia chcą rozmawiać

  W Bytomiu zrobiono mały krok zmierzający do rozwiązania ogromnych problemów zespołu hokejowego Polonii Bytom.

  Tomasz Mucha22 stycznia 2019
 • „Szarotki” mają apetyt

  Podhale wygrało już w Katowicach, teraz chcą sprawić kolejną niespodziankę - w Tychach!

  sow22 stycznia 2019
 • 41. kolejka Ekstraligi: Porażka zdziesiątkowanej GieKSy

  Pomór wśród katowickich obrońców i dobra postawa nowotarskiego bramkarza miały olbrzymi wpływ na wynik.

  sow20 stycznia 2019
 • Tyszanie wrócili na pierwsze miejsce

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego, hokeiści GKS-u Tychy zapowiadają walkę do końca. Trzy punkty z JKH GKS Jastrzębie to kolejny krok do wygrania...

  Włodzimierz Sowiński18 stycznia 2019
 • Rozwiązywanie zagadek w hokejowej elicie

  Cztery zespoły toczą korespondencyjną rywalizację o jak najwyższe miejsce przed play offem.

  sow18 stycznia 2019
 • Odzyskali fotel lidera

  Gracze Tauronu dzień po dniu wygrali dwa ważne mecze i odzyskali pozycję lidera.

  Włodzimierz Sowiński17 stycznia 2019
 • Polonia ma przyjaciół!

  Stare porzekadło głosi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W ciągu dwóch dni o wielkiej mocy tych słów przekonała się...

  Redakcja17 stycznia 2019
 • Ekstraliga. Frajda dla kibiców!

  Katowiczanie zrewanżowali się jastrzębianom za porażkę w półfinale Pucharu Polski.

  Redakcja16 stycznia 2019