Zobacz
Do góry

Kata miało nie być

Codziennie na łamach „Sportu” przedstawiamy jeden z dziesięciu najlepszych najważniejszych meczów Polaków na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Dziś na tapetę wzięliśmy spotkanie Polska – Włochy z mundialu w Hiszpanii w 1982 roku.

Wczesną wiosną 1980 włoska Gwardia Finansowa ujawniła tzw. aferę czarnego totka, czyli „totonero”. Chodziło oczywiście o ustawianie meczów, a wszystko wyszło na jaw po morderstwie dwóch włoskich sklepikarzy, który zeznali, że widzieli w punktach bukmacherskich piłkarzy obstawiających wyniki spotkań. W aferę zamieszanych było kilka klubów i kilkudziesięciu zawodników. Ostatecznie 21 z nich zostało ukaranych dyskwalifikacjami od trzech miesięcy aż do dożywocia. Jednym z tych piłkarzy był Paolo Rossi, piłkarz włoskiej Perugii, która zresztą była jednym z siedmiu ukaranych klubów. Wspomniany napastnik otrzymał trzyletnią dyskwalifikację, co oznaczało, że na boisko mógł wrócić wiosną 1983 roku, czyli już po mistrzostwach świata, które miały zostać rozegrane w 1982 roku w Hiszpanii.

Niemal wszyscy „skazani” odwoływali się od decyzji, albo ich sprawy były przekazywane do ponownego rozpatrzenia. Jednym kary wydłużano, innym skracano i właśnie w drugiej z wymienionych grup znalazł się Rossi. Jego dyskwalifikację zmniejszono o 12 miesięcy. W sezonie 1981/82 zagrał jedynie w trzech meczach Serie A, ale selekcjoner „squadra azzurra”, czyli Enzo Bearzot, mu ufał i zabrał na mistrzostwa świata do Hiszpanii, chociaż „tifosi” mieli ogromne obawy o jego formę. I rzeczywiście w pierwszej fazie grupowej włoski napastnik był zupełnie zagubiony. Ale „odpali” w najważniejszym momencie, czyli w meczu o półfinał z Brazylią. Strzelił trzy gole, za każdym razem dając prowadzenie swojej drużynie. Po tym spotkaniu nie tylko on, ale cały włoski zespół uwierzył w sukces.

Polska, bez zawieszonego za kartki Zbigniewa Bońka, nie dała rady rozpędzonemu zespołowi Bearzota, a katem naszej drużyny został, a jakże, Rossi, strzelec obu goli. W finale Włoch strzelił jeszcze jedną bramkę i został królem strzelców turnieju. Niesamowite pozostaje to, że do siatki trafiał jedynie w piątym, szóstym i siódmym meczu swojego zespołu podczas rywalizacji.

 

MŚ 1982, Hiszpania

Polska – Włochy 0:2 (0:1)

0:1 – Rossi (22)

0:2 – Rossi (73)

Sędziował Juan Daniel Cardellino (Urugwaj). Widzów 50000. Żółte kartki: Majewski, Żmuda, Smolarek – Collovati.

POLSKA: Młynarczyk – Dzibua, Żmuda, Janas, Majewski – Buncol, Matysik, Kupcewicz, Ciołek (46. Pałasz) – Lato, Smolarek (78. Kusto). Trener Antoni PIECHNICZEK.

WŁOCHY: Zof – Bergomi Scirea, Collovati, Cabrini – Conti, Oriali, Antognoni (28. Marini), Tardelli – Rossi, Fraziani (70. Altobelli). Trener Enzo BEARZOT.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata w Rosji

 • Klęska plami papier

  Wyszło właśnie na jaw, że przed finałami MŚ zagraliśmy towarzysko z… Senegalem. Poziom merytoryczny opublikowanego wczoraj raportu, dotyczącego przegranego mundialu, doskonale...

  Łukasz Żurek4 września 2018
 • Sztab na mistrzostwa świata w Rosji rozlicza się

  Prezentujemy raport sztabu szkoleniowego Adama Nawałki, który ma pomóc w ustaleniu przyczyn słabego występu reprezentacji Polski.

  Redakcja3 września 2018
 • Kiedy ludzie ginęli dla piłki

  Czy można z futbolowego szczytu trafić do obozu pracy? Jak układać się z będącymi u władzy mordercami?

  Michał Zichlarz8 sierpnia 2018
 • Kręcina: „Narodowy” nie zawsze znaczy „dobry”

  Druga część rozmowy „Sportu” ze Zdzisławem Kręciną, byłym sekretarzem generalnym PZPN-u W pierwszej części rozmowy Zdzisław Kręcina mówił m.in.: Nie jestem...

  Dariusz Leśnikowski1 sierpnia 2018
 • Kręcina: Prezes może wszystko. Nie tylko ten prezes…

  Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, w rozmowie ze „Sportem” DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Gdzie pan był, kiedy pana w środowisku nie było?...

  Dariusz Leśnikowski30 lipca 2018
 • Novikovas do gry

  Litewski pomocnik Jagiellonii, Arvydas Novikovas, który w meczu pierwszej kolejki został bardzo ostro potraktowany przez Sławomira Peszkę, odczuwał przez kilka dni...

  JK27 lipca 2018
 • Zaprezentują się kibicom

  Pierwotnie miała odbyć się przed tygodniem, ale wtedy plany te storpedowała pogoda.

  mag26 lipca 2018
 • Erik „poczuł klimat”. A ja mu pogratulowałem

  Rozmowa z Szymonem Żurkowskim, pomocnikiem Górnika Zabrze

  Dariusz Leśnikowski26 lipca 2018
 • Argentyna szuka selekcjonera

  Czterech kolejnych trenerów pożegnało się z reprezentacjami, które prowadziło podczas mundialu w Rosji.

  Jakub Kubielas19 lipca 2018