Zobacz
Do góry

Zwiastun lepszych czasów?!

Polskie juniorki po 16 latach przerwy znów stanęły na podium mistrzostw Europy.

W szwajcarskim Montreux odbywało się uroczyste zakończenie turnieju Volley Masters, ale polskie siatkarki zgromadziły się wokół komputera, oglądając transmisję meczu naszych juniorek z Turcją o brązowy medal mistrzostw Europy siatkarek w Tiranie. Gdy młodsze koleżanki zdobyły zwycięski punkt, w sali bankietowej wybuchły okrzyki radości. Organizatorzy byli trochę skonsternowani, ale po chwili wyjaśniono całe zamieszanie i wszyscy pogratulowali sukcesu.

Młode siatkarki w Albanii przebojem sięgnęły po brąz, a niewiele brakło, by wystąpiły w finale. Po 16 latach przerwy polskie juniorki stanęły na podium. W 2002 roku trener Andrzej Peć wraz ze swoimi podopiecznymi sięgnął po mistrzostwo Starego Kontynentu i potem nadeszły lepsze czasy dla żeńskiej reprezentacji. Medal w Tiranie również może być zwiastunem przyszłych sukcesów.

Przepowiednie selekcjonera

Od połowy lipca tego roku reprezentacja seniorek, prowadzona przez Jacka Nawrockiego, i ta juniorska miały wspólne zajęcia, rozgrywając również szkolne gry. Waldemar Kawka, najbliższy współpracownik Nawrockiego, w ostatnim sezonie był również odpowiedzialny za zajęcia z juniorkami.

– To był świetne pomysł, by obie grupy ćwiczyły razem, bo nawiązała się więź między siatkarkami – ocenił trener juniorek. – Obie grupy świetnie ze sobą współpracowały i są tego wymierne efekty po turnieju w Albanii. Śmiem twierdzić, że gdyby nie ta współpraca i pomoc Jacka, nie byłoby tego sukcesu. Gdy rozmawiałem z nim przed turniejami w Szwajcarii i Albanii powiedział, że wierzy w wysokie miejsce juniorek. Jak widać jego przepowiednie się sprawdziły.

Skok jakościowy

W poprzednim roku kadetki (obecne juniorki) zajęły 8. miejsce w mistrzostwa Europy siatkarek oraz 16. w mistrzostwach świata. Niemal ten sam zespół musiał najpierw wywalczyć kwalifikację (po 3:2 z Niemkami) do turnieju finałowego, a w nim stawić czoła rywalkom do tej pory nieosiągalnym.

– Gdybym mi ktoś przed mistrzostwami obiecał miejsce w czołowej „4”, brałbym w ciemno, a teraz gdy ochłonąłem to… – nie dokończył zdania trener Kawka. – Po meczach z Holandią oraz Białorusią dziewczyny były w szoku, bo dotąd nie wygrały z tymi zespołami. Mecz o finał z Rosjankami przegraliśmy 2:3, ale w niebywałych okolicznościach. Prowadziliśmy w tie-breaku 14:12, ale błędy taktyczne sprawiły, że przegraliśmy 15:17. Z Turcją moje podopieczne wytrzymały presję i już nie popełniły błędów taktycznych.

Co dalej?

Przed wyjazdem do Albanii nie obyło się bez komplikacji, bo kontuzji doznała rozgrywająca Gabriela Makarowska, kolano skręciła zaś Aleksandra Gryka. Mimo przeciwności losu Polki pokazały, że stanowią świetny kolektyw.

– Teraz dziewczęta dostały tydzień wolnego. Niektóre wracają do szkoły, inne do swoich klubów. Ale wkrótce znów zabieramy się do pracy, żeby przygotowywać się do przyszłorocznych mistrzostw świata w Meksyku – powiedział trener Kawka.

Sympatyczne siatkarki po sukcesie w ME sprawiły trenerowi niespodziankę: – Razem zdobyliśmy brązowe krążki, ale my mamy dla pana złoty medal dla „Najlepszego Trenera na świecie”. Dziękujemy! – powiedziała kapitan zespołu Oliwia Bałuk i udekorowała nim w imieniu zespołu wzruszonego Waldemara Kawkę.

Komentarze

Więcej w siatkówka

 • Faworyt patrzy z góry!

  Po łatwym zwycięstwie nad Skrą ZAKSA awansowała do finałowego turnieju Pucharu Polski.

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Puchar Polski. Honory dla siatkarza

  ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmuje PGE Skrę Bełchatów i liczy na udany rewanż za poprzedni finał mistrzostw Polski. Bartosz Kurek wraca do Nysy,...

  Michał Micor23 stycznia 2019
 • Grupa najbardziej wyrównana

  Wyjście z grupy dla biało-czerwonych to obowiązek, zaś awans do czołowej „8” byłby dobrym osiągnięciem.

  sow23 stycznia 2019
 • W samo południe w Stambule

  Biało-czerwone poznają rywali w mistrzostwach Starego Kontynentu.

  sow23 stycznia 2019
 • Następca z Francji

  Wojciech Ferens został nowym zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla. Zastąpił Salvadora Hidalgo Olivę, który jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia poprosił o rozwiązanie umowy.

  mic22 stycznia 2019
 • Gruszka: Zimna głowa i gorące serce

  - Cieszymy się z ostatnich zwycięstw, które są poparte naszą bardzo dobrą grą – mówi Piotr Gruszka trener siatkarzy GKS...

  Redakcja22 stycznia 2019
 • Łódzkie zespoły mają łatwiej…

  Dwie łódzkie drużyny, ŁKS Commercecon i Grot Budowlani, nieźle się spisują w Lidze Mistrzyń i po najbliższych meczach poznamy, z jakim...

  sow22 stycznia 2019
 • MKS Będzin bez punktów z Indykpolem

  Siatkarze MKS-u Będzin przegrali AZS-em Olsztyn 0:3.

  maw21 stycznia 2019
 • „Grać w Zawierciu to dla nas zaszczyt i przyjemność”

  Trzy pytania do Bartosza Gawryszewskiego, środkowego Aluronu Virtu Warty Zawiercie po meczu z ONICO Warszawa

  mic21 stycznia 2019