Zobacz
Do góry

Mistrzostwa z tysiąca i jednej nocy

Do kolejnego mundialu zostały jeszcze cztery lata, ale już śmiało można powiedzieć, że będę to specjalne i jedyne w sobie mistrzostwa.

Jeszcze nie przebrzmiały echa fantastycznego finałowego spotkania Francja – Chorwacja, trwają podsumowania i wyciąganie wniosków po jednym z najlepszych mundiali w ostatnim czasie, a tymczasem Katarczycy, organizatorzy kolejnego mundialu w 2022 roku, już przygotowują się do mistrzostw u siebie. Przedsmak tego co nas czeka za cztery lata mieliśmy już w Moskwie.

Dwa mecze w jeden dzień
Przy okazji MŚ w Rosji gospodarze kolejnego mundialu zorganizowali specjalną wystawę, która ma promować ich kraj. Jeśli stanowisko „Qatar Airways”, jednego ze sponsorów mundialu było widoczne choćby przy stadionie Łużniki w Moskwie, o tyle prezentacja we wspaniałym domu towarowym GUM, którego budynek usytuowany naprzeciwko Kremla tuż przy Placu Czerwonym jest atrakcją samą w sobie, miała już piłkarski charakter.

Jej gospodarze zatytułowali ją: „Qatar@road to 2022”. W środku, gdzie swoją siedzibę mają takie luksusowe sklepy, jak Gucci, Cartier, Dior czy Bosco, można było zobaczyć miniatury powstających właśnie w Katarze obiektów, które gościć będą najlepsze piłkarskie zespoły na świecie za cztery lata. A oglądać było co!

– To będą szczególne mistrzostwa. Rozbudowa i budowa stadionów odbywa się w ramach planu „Katar 2030”. Na pewno będzie to inny turniej niż ten w Rosji. W Katarze najdalej od siebie oddalone stadiony będą o godzinę drogi – mówi z uśmiechem Anastasia Pesotskaya, która udziela wszelkich informacji na temat wystawy-prezentacji.

Małe odległości w Katarze to wielka szansa dla fanów przyszłorocznego mundialu. W Rosji, żeby przejechać z miasta do miasta, to trzeba było poświęcić na to wiele godzin. Weźmy choćby podróż z Moskwy do Niżnego Nowogrodu. 400 kilometrów nocny pociąg pokonywał w kilka godzin. Na kolejnym mundialu nie będzie takich kłopotów. Podczas mistrzostwa w Katarze, który jest cztery razy większy od… stolicy Rosji, fani będą mieli znacznie większe możliwości.
– Po raz pierwszy zdarzy się tak, że kibice będą mogli zobaczyć dwa spotkania w przeciągu jednego dnia. Warunkują to właśnie niewielkie odległości pomiędzy stadionami. Te mają być klimatyzowane – podkreśla Pesotskaya.

Rozbiorą cały stadion!
Stadiony mają mieć niesamowite kształty i architekturę. Stadion Al-Bayt w miejscowości Al-Chor, gdzie sześć lat temu w miejscowym klubie grał Euzebiusz Smolarek, ma nawiązywać do arabskich tańców. Al-Thumama w stolicy w Doha ma z kolei podkreślać nakrycie głowy miejscowych mieszkańców. Równie fantastyczne i opływowe kształty, które mają nawiązywać do pływających po Zatoce Perskiej, choć Katarczycy używają nazwy Zatoka Arabska, ma mieć stadion Al Wakrah. Jego architektem była pochodząca z Iraku Zaha Hadid. Znakomita, ceniona i wielokrotnie wyróżniana architekt z Iraku, która zmarła dwa lata temu.

Kolejnym godnym zauważenie obiektem jest Ras Abu Aboud Stadium w stolicy Kataru. Powstaje na sztucznym cyplu, a kibiców będzie tam dowoziła… taksówka wodna. Po mistrzostwach stadion zostanie… całkowicie zdemontowany. – Zostanie przeniesiony do któregoś z krajów rozwijających się piłkarsko. Być może do Afryki. Podobnie będzie z górnymi trybunami pozostałych stadionów – tłumaczy Pesotskaya.

Mundial w Katarze odbędzie się w dniach 21 listopada – 18 grudnia 2022. – Temperatura w tym okresie to około 26-28 stopni, ale na stadionach i tak będzie klimatyzacja, więc nie będzie to jakimś problemem – podkreśla Pesotskaya.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata w Rosji

 • Klęska plami papier

  Wyszło właśnie na jaw, że przed finałami MŚ zagraliśmy towarzysko z… Senegalem. Poziom merytoryczny opublikowanego wczoraj raportu, dotyczącego przegranego mundialu, doskonale...

  Łukasz Żurek4 września 2018
 • Sztab na mistrzostwa świata w Rosji rozlicza się

  Prezentujemy raport sztabu szkoleniowego Adama Nawałki, który ma pomóc w ustaleniu przyczyn słabego występu reprezentacji Polski.

  Redakcja3 września 2018
 • Kiedy ludzie ginęli dla piłki

  Czy można z futbolowego szczytu trafić do obozu pracy? Jak układać się z będącymi u władzy mordercami?

  Michał Zichlarz8 sierpnia 2018
 • Kręcina: „Narodowy” nie zawsze znaczy „dobry”

  Druga część rozmowy „Sportu” ze Zdzisławem Kręciną, byłym sekretarzem generalnym PZPN-u W pierwszej części rozmowy Zdzisław Kręcina mówił m.in.: Nie jestem...

  Dariusz Leśnikowski1 sierpnia 2018
 • Kręcina: Prezes może wszystko. Nie tylko ten prezes…

  Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, w rozmowie ze „Sportem” DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Gdzie pan był, kiedy pana w środowisku nie było?...

  Dariusz Leśnikowski30 lipca 2018
 • Novikovas do gry

  Litewski pomocnik Jagiellonii, Arvydas Novikovas, który w meczu pierwszej kolejki został bardzo ostro potraktowany przez Sławomira Peszkę, odczuwał przez kilka dni...

  JK27 lipca 2018
 • Zaprezentują się kibicom

  Pierwotnie miała odbyć się przed tygodniem, ale wtedy plany te storpedowała pogoda.

  mag26 lipca 2018
 • Erik „poczuł klimat”. A ja mu pogratulowałem

  Rozmowa z Szymonem Żurkowskim, pomocnikiem Górnika Zabrze

  Dariusz Leśnikowski26 lipca 2018
 • Argentyna szuka selekcjonera

  Czterech kolejnych trenerów pożegnało się z reprezentacjami, które prowadziło podczas mundialu w Rosji.

  Jakub Kubielas19 lipca 2018