Zobacz
Do góry

Może właśnie teraz…

Rozmowa z Marcinem Koluszem, kapitanem reprezentacji Polski

Dla napastnika rodem z Nowego Targu budapesztańskie mistrzostwa globu będą dwunastymi w karierze.

Stefan LEŚNIOWSKI: Kibice już bardzo długo czekają na awans do elity. Jest presja?]

Marcin KOLUSZ: – Presji nie czuję. Jestem realistą i wiem, że stać nas na wygrywanie. Potrzebna jest dobra gra i… szczęście. Musimy wygrać minimum trzy mecze. Nie chcę składać deklaracji, że jedziemy po awans. W tym turnieju wiele może się zdarzyć. Poprzednie mistrzostwa pokazały, że można było awansować, tymczasem w ostatnim meczu trzeba było walczyć o utrzymanie.

Trudną mamy grupę?

Marcin KOLUSZ: – Z roku na rok poprzeczka zawieszona jest coraz wyżej. Sam jestem ciekaw, czy papierowe kalkulacje sprawdzą się na lodowisku. Mogę zapewnić, że jesteśmy bojowo nastawieni. Naszym głównym celem jest walka w każdym meczu, danie z siebie maksimum.

Bardzo ważne jest wejście w turniej. W poprzednich mistrzostwach zanotowaliście falstart i utrudniliście sobie drogę do dwóch pierwszych miejsc premiowanych awansem.

Marcin KOLUSZ: – Znowu na naszej drodze w pierwszym starciu stają Włosi. Będzie okazja do rehabilitacji, ale jest to turniej i nawet wygrana w pierwszym meczu nie zagwarantuje awansu. Aczkolwiek dobre wejście daje kopa. Chcemy więc wygrać i z optymizmem czekać na następne konfrontacje.

Którego z rywali uważasz za najtrudniejszego?

Marcin KOLUSZ: – Kazachstan. To solidna drużyna, mająca w składzie zawodników z najlepszej ligi świata – KHL, oczywiście po NHL. To faworyt czempionatu. Są też Słoweńcy, którzy podczas igrzysk olimpijskich pokazali, że są bardzo mocni; mają w składzie graczy, którzy wiele potrafią. Węgrzy, grając u siebie, z założenia będą groźni, a i „Lordowie” na pewno nie przyjadą do Budapesztu odfajkować mistrzostwa. Słowem – każdy w tej grupie marzy o triumfie lub drugim miejscu.

W jakiej jesteście dyspozycji?

Marcin KOLUSZ: – Fizycznie dobrze się czujemy. Na zajęciach koncentrowaliśmy się na dynamice, żeby w Budapeszcie była szybkość i energia. Pracowaliśmy nad płynnością gry, swobodą, szybkością i prostotą. Typowo kanadyjski hokej.

Piętą Achillesową była zazwyczaj gra w przewadze.

Marcin KOLUSZ: – Z treningu na trening trenerzy coraz więcej uwagi poświęcali grze w przewadze. Myślę, że wypracowaliśmy swój styl, który będzie skuteczny. Może nie każdą przewagę będziemy wykorzystywać, ale może co drugą…

Rozgryźliście przeciwników od strony taktycznej?

Marcin KOLUSZ: – Podczas przygotowań skupialiśmy się głównie na naszym systemie gry. Od strony taktycznej jeszcze przeciwników nie rozpracowywaliśmy, ale bez wątpienia przed każdym meczem będziemy otrzymywali odpowiednie informacje. Ale też rozpracowanie rywala nic nie da, jeśli nie podejdziemy odpowiedzialnie do każdego meczu. A podejdziemy.

Zawirowania wokół kadry i polskiego hokeja nie przeszkadzały wam w przygotowaniach?

Marcin KOLUSZ: – Przeszkadzały. Od tych spraw nie da się oderwać, bo nas dotyczą. Jesteśmy w epicentrum tego, co się dzieje. Staramy się walczyć o swoje, ale decydując się na grę w drużynie narodowej, każdy wiedział, jaka jest sytuacja. Dlatego staramy się tworzyć fajną atmosferę w ekipie. Łączy nas jeden cel: jak najlepiej zaprezentować się w stolicy Węgier. Ci, co byli na zgrupowaniu, nie grają tylko dla zysków, to są wariaci, którzy kochają hokej. Pod tym względem już jesteśmy wygrani. Czas pokaże, czy związek wyjdzie ze swoich problemów. Jeśli wyjdzie, to i my na tym skorzystamy.

Czy jesteś zaskoczony absencją aż tylu kolegów?

Marcin KOLUSZ: – Taki jest sport, zwłaszcza hokej, twardy i urazowy. Patrząc wstecz, w mistrzostwach zawsze brali udział wszyscy najlepsi. Nie zdarzały się kontuzje. No i w końcu nadszedł taki moment, że chłopcy, którzy zawsze byli do dyspozycji selekcjonerów, wypadli. Nie mam do nikogo pretensji, że nie przyjechał na zgrupowanie. Jeśli miałby przyjechać z urazem i go pogłębić, to lepiej, żeby się leczył. Zdrowie jest najważniejsze…

 

Stefan Leśniowski

Komentarze

Więcej w hokej

 • Mistrzowie poradzili sobie

  Piątkowa seria meczów Polskiej Hokej Ligi.

  Redakcja21 września 2018
 • Przyleciał z północy, powiało zachodem

  Na temat pracy Tomasza Valtonena w Nowym Targu zdania są podzielone. Fiński trener szybko skreślił dwóch czołowych graczy, ale ma też...

  sow21 września 2018
 • Mistrz uległ wicemistrzowi

  Udany rewanż wicemistrzów nad mistrzem kraju.

  Włodzimierz Sowiński18 września 2018
 • Długa lista nieobecnych

  Maciej Urbanowicz i Michał Kotlorz zostali odsunięci od dwóch meczów po - zdawałoby się - niewinnej bójce.

  sow18 września 2018
 • Pożegnanie i debiut

  Michał Woźnica po 17 latach pożegnał się z tyskimi kibicami, zaś debry trzymały w napięciu od początku do końca.

  Włodzimierz Sowiński16 września 2018
 • Mgła nie przeszkodziła katowiczanom

  W meczu dnia gospodarze mieli ogromną przewagę, ale odnieśli nikłe zwycięstwo, bo zlekceważyli rywala z Sosnowca.

  Włodzimierz Sowiński14 września 2018
 • Utrapienie dla kibiców

  O ile rozgrywanie meczów dla wszystkich zespołów z Kadrą PZHL-u jest przykrą koniecznością, o tyle dla kibiców jastrzębskiego zespoł spotkanie było...

  JK12 września 2018
 • Po co komu Superpuchar?

  W Tychach zmierzą się mistrz Polski z finalistą Pucharu Polski. Ale sama idea takiego meczu budzi wątpliwości.

  sow12 września 2018
 • Uczczony jubileusz

  Sześć z dziewięciu zdobytych przez jastrzębian punktów zapisano na konto nowych nabytków klubu.

  Jakub Kubielas11 września 2018