Zobacz
Do góry

Może właśnie teraz…

Rozmowa z Marcinem Koluszem, kapitanem reprezentacji Polski

Dla napastnika rodem z Nowego Targu budapesztańskie mistrzostwa globu będą dwunastymi w karierze.

Stefan LEŚNIOWSKI: Kibice już bardzo długo czekają na awans do elity. Jest presja?]

Marcin KOLUSZ: – Presji nie czuję. Jestem realistą i wiem, że stać nas na wygrywanie. Potrzebna jest dobra gra i… szczęście. Musimy wygrać minimum trzy mecze. Nie chcę składać deklaracji, że jedziemy po awans. W tym turnieju wiele może się zdarzyć. Poprzednie mistrzostwa pokazały, że można było awansować, tymczasem w ostatnim meczu trzeba było walczyć o utrzymanie.

Trudną mamy grupę?

Marcin KOLUSZ: – Z roku na rok poprzeczka zawieszona jest coraz wyżej. Sam jestem ciekaw, czy papierowe kalkulacje sprawdzą się na lodowisku. Mogę zapewnić, że jesteśmy bojowo nastawieni. Naszym głównym celem jest walka w każdym meczu, danie z siebie maksimum.

Bardzo ważne jest wejście w turniej. W poprzednich mistrzostwach zanotowaliście falstart i utrudniliście sobie drogę do dwóch pierwszych miejsc premiowanych awansem.

Marcin KOLUSZ: – Znowu na naszej drodze w pierwszym starciu stają Włosi. Będzie okazja do rehabilitacji, ale jest to turniej i nawet wygrana w pierwszym meczu nie zagwarantuje awansu. Aczkolwiek dobre wejście daje kopa. Chcemy więc wygrać i z optymizmem czekać na następne konfrontacje.

Którego z rywali uważasz za najtrudniejszego?

Marcin KOLUSZ: – Kazachstan. To solidna drużyna, mająca w składzie zawodników z najlepszej ligi świata – KHL, oczywiście po NHL. To faworyt czempionatu. Są też Słoweńcy, którzy podczas igrzysk olimpijskich pokazali, że są bardzo mocni; mają w składzie graczy, którzy wiele potrafią. Węgrzy, grając u siebie, z założenia będą groźni, a i „Lordowie” na pewno nie przyjadą do Budapesztu odfajkować mistrzostwa. Słowem – każdy w tej grupie marzy o triumfie lub drugim miejscu.

W jakiej jesteście dyspozycji?

Marcin KOLUSZ: – Fizycznie dobrze się czujemy. Na zajęciach koncentrowaliśmy się na dynamice, żeby w Budapeszcie była szybkość i energia. Pracowaliśmy nad płynnością gry, swobodą, szybkością i prostotą. Typowo kanadyjski hokej.

Piętą Achillesową była zazwyczaj gra w przewadze.

Marcin KOLUSZ: – Z treningu na trening trenerzy coraz więcej uwagi poświęcali grze w przewadze. Myślę, że wypracowaliśmy swój styl, który będzie skuteczny. Może nie każdą przewagę będziemy wykorzystywać, ale może co drugą…

Rozgryźliście przeciwników od strony taktycznej?

Marcin KOLUSZ: – Podczas przygotowań skupialiśmy się głównie na naszym systemie gry. Od strony taktycznej jeszcze przeciwników nie rozpracowywaliśmy, ale bez wątpienia przed każdym meczem będziemy otrzymywali odpowiednie informacje. Ale też rozpracowanie rywala nic nie da, jeśli nie podejdziemy odpowiedzialnie do każdego meczu. A podejdziemy.

Zawirowania wokół kadry i polskiego hokeja nie przeszkadzały wam w przygotowaniach?

Marcin KOLUSZ: – Przeszkadzały. Od tych spraw nie da się oderwać, bo nas dotyczą. Jesteśmy w epicentrum tego, co się dzieje. Staramy się walczyć o swoje, ale decydując się na grę w drużynie narodowej, każdy wiedział, jaka jest sytuacja. Dlatego staramy się tworzyć fajną atmosferę w ekipie. Łączy nas jeden cel: jak najlepiej zaprezentować się w stolicy Węgier. Ci, co byli na zgrupowaniu, nie grają tylko dla zysków, to są wariaci, którzy kochają hokej. Pod tym względem już jesteśmy wygrani. Czas pokaże, czy związek wyjdzie ze swoich problemów. Jeśli wyjdzie, to i my na tym skorzystamy.

Czy jesteś zaskoczony absencją aż tylu kolegów?

Marcin KOLUSZ: – Taki jest sport, zwłaszcza hokej, twardy i urazowy. Patrząc wstecz, w mistrzostwach zawsze brali udział wszyscy najlepsi. Nie zdarzały się kontuzje. No i w końcu nadszedł taki moment, że chłopcy, którzy zawsze byli do dyspozycji selekcjonerów, wypadli. Nie mam do nikogo pretensji, że nie przyjechał na zgrupowanie. Jeśli miałby przyjechać z urazem i go pogłębić, to lepiej, żeby się leczył. Zdrowie jest najważniejsze…

 

Stefan Leśniowski

Komentarze

Więcej w hokej

 • Udany początek młodzieży w mistrzostwach świata!

  Spore zdenerwowanie wyczuwało się w ekipie biało-czerwonych przed inauguracyjnym spotkaniu mistrzostw świata Dywizji IB w Tychach. Reprezentacja Polski spotykała się z...

  sow8 grudnia 2018
 • MŚ Dywizji IB do lat 20. Do czterech razy…?

  Rola gospodarza zobowiązuje – młodzieżowa reprezentacja na lodowisku w Tychach podejmie kolejną próbę awansu do wyższej dywizji.

  Włodzimierz Sowiński8 grudnia 2018
 • GieKSa niepokonana!

  Katowiczanie w 44 min przegrywali 1:2, ale znów pokazali klasę. Tauron KH GKS Katowice coraz lepszy.

  Włodzimierz Sowiński7 grudnia 2018
 • Jak grom z jasnego nieba

  Hokeiści Tauronu KH GKS Katowice solidnie pracują na lodzie i mają już 21 zwycięstw z rzędu. Do krajowego rekordu, należącego do...

  sow7 grudnia 2018
 • Starzy znajomi

  Działacze JKH GKS Jastrzębie postanowili w trybie nagłym zatrudnić dwóch nowych obrońców – Krzysztofa Kantora i Vladimira Lukaczika.

  Bogdan Nather7 grudnia 2018
 • Katowiczanie kontynuują zwycięską passę

  Święty Mikołaj ma się zjawić 6 grudnia, ale na lodowisko „Jastor” zawitał dwa dni wcześniej. Dwa pierwsze gole dla Tauronu były...

  Bogdan Nather4 grudnia 2018
 • Polska Hokej Liga. Kto? Jak nie my!

  Dla ekipy trenera Roberta Kalabera to ważny tydzień w tym miesiącu, który może decydować o 3. miejscu na dłużej.

  sow3 grudnia 2018
 • PHL: GKS Tychy wygrał zgodnie z tradycją

  Po raz trzeci w tym sezonie o wyniku meczu GKS Tychy z JKH GKS Jastrzębie przesądził jeden gol.

  Włodzimierz Sowiński2 grudnia 2018
 • Podhale pokonane w stylu kanadyjskim

  Katowiczanie odnieśli 23. zwycięstwo (18. z rzędu), a momentami zaprezentowali profesorską grę.

  Redakcja30 listopada 2018