Zobacz
Do góry

Półfinały play off PHL. Czy będzie już koniec niespodzianek?

Dziś meczem Tauron KH GKS Katowice – Comarch Cracovia zaczynają się półfinały play offu. Jutro spotkanie GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ.

Trzy najlepsze zespoły sezonu zasadniczego oraz piąty znalazły się w półfinale play off o mistrzostwo kraju. Ich droga na ten szczebel była różna. Dla Tauronu KH GKS Katowice oraz GKS-u Tychy – głównych kandydatów do złota – wcale nie była usłana różami i obie drużyny potrzebowały aż 7 meczów, by awansować. Podhale swoją rywalizację rozstrzygnęło w 6 potyczkach, zaś Comarch Cracovia tylko w 4.

 

Malasiński: Warto przywrócić ten bonus

Hokeiści z Katowic, zwycięzcy sezonu zasadniczego, w I rundzie z Unią Oświęcim nie błyszczeli i nawet przegrywali rywalizację 2-3, ale ostatecznie okazali się lepsi od rywala. Po awansie otrzymali dzień wolnego, a w kolejnym zajęcia były dla „chętnych”. Okazało się, że wszyscy na nich się zjawili…

– Wszyscy wiemy, jaki mamy cel i nikt nie może być zadowolony ze stylu gry z Unią – mówi kapitan Tauronu, Tomasz Malasiński. – To już za nami i trzeba się sposobić do występów przeciwko Cracovii, która na pewno postawi nam twarde warunki. Wszystko rozstrzygnie się w sferze psychicznej, bo umiejętności techniczne obu drużyn są podobne. Musimy się wystrzegać błędów, a zrobiliśmy ich wiele w meczach z Unią i ciągle podawaliśmy tlen rywalom. Niestety, w tym sezonie atut własnego lodu znów został zminimalizowany. Gramy na przemian i tylko się kończy rywalizację u wyżej sklasyfikowanego w sezonie zasadniczym. Wcześniej zaczynało się dwoma meczami u zwycięzcy i może warto by przywrócić ten bonus.

Skład Tauronu to jedna wielka zagadka. Trener Tom Coolen, swoim zwyczajem, potrafi zaskakiwać i w najmniej oczekiwanym momencie odstawia od składu obrońcę czy napastnika. Teraz do zespołu wraca kontuzjowany Duszan Deveczka i powinien być wzmocnieniem defensywy.

 

Okazja do rewanżu

W poprzednim sezonie Tauron wygrał w półfinale z Cracovią 4-1 i teraz „Pasy” będą miały okazję do rewanżu.

– Pamiętam poprzednią rywalizację, kiedy to byliśmy mocno zawiedzeni, choć mieliśmy silny skład – tłumaczy napastnik Comarch Cracovii, Filip Drzewiecki. – Teraz jesteśmy równie mocni i świadczy o tym wygrana z Jastrzębiem w czterech meczach, choć trzy były bardzo wyrównane. Trochę czekaliśmy na kolejną rundę, ale chyba nie ma „złotego środka”. Jedni wolą wypoczywać, jeszcze szlifować poszczególne elementy i dopiero grać, zaś inni chcą iść „z marszu” na potyczkę z kolejnym rywalem. O wygranej w tej konfrontacji zadecyduje chłodniejsza głowa. Zespół z Katowic wygrał sezon zasadniczy, ale teraz jest nowe rozdanie. Po transferach mamy mocniejszą drużynę, bardziej zbilansowaną i wyrównane wszystkie formacje. W oczekiwaniu na kolejną rundę mieliśmy gry wewnętrzne i ćwiczyliśmy poszczególne elementy taktyczne. Na pewno jesteśmy lepiej przygotowani do tych meczów. W obu zespołach są indywidualności i one również mogą zadecydować o jednym czy drugim meczu. Ten inauguracyjny jawi się jako najważniejszy, bo powodzenie w nim „nakręci” do kolejnych meczów.

 

„Szalony” play off

Obrońcy tytułu mistrzowskiego, hokeiści z Tychów, w potyczkach z Automatyką Gdańsk również mieli gorąco, bo przecież przegrywali w serii 1-2 i 2-3.

– To niewątpliwie „szalony” play off, bo przecież już teraz zanotowaliśmy nieoczekiwane rozstrzygnięcia, a ponadto niecodziennie jest aż tak rozciągnięty w czasie – tłumaczy napastnik GKS-u, Adam Bagiński. – Ten etap rozgrywek to efekt całorocznej naszej pracy, przygotowań oraz możliwości personalnych zespołu i powinien przebiegać w odpowiednim rytmie. Jedną rundę rozgrywa się przez 3 tygodnie. Dla mnie nie do pomyślenia. Nie mieliśmy spaceru z Automatyką, a nasza gra wygląda tak jak wygląda. Z Podhalem będzie kolejna próba charakterów. I nawet najmniejsze detale mogą mieć duże znaczenie. Trenerzy nakreślą taktykę, zaś od nas zależy jak ją będziemy realizowali.

Tyszanie wygrali z Podhalem wszystkie mecze w sezonie zasadniczym, ale przegrali z półfinale Pucharu Polski w Tychach.

 

Przygotowani na wszystko

„Szarotki” wygrały z Toruniem w sześciu spotkaniach, ale sami twierdzą, że w dwóch potyczkach skomplikowali sobie życie. Ten rozdział został zamknięty.

– Mieliśmy dwa dni wolnego, a potem spokojnie przygotowywaliśmy się do występów z Tychami – mówi bramkarz „Szarotek”, Przemysław Odrobny. – Dysponujemy odpowiednią siłą i chcemy sprawić niespodziankę. Najważniejsze, by obowiązywała dyscyplina taktyczna, bo ona zadecyduje o końcowym rezultacie.

Zanosi się na ciekawą rywalizację obu reprezentacyjnych bramkarzy. – Wcale tak nie traktuję tych występów, bo trenerzy reprezentacji mieli odpowiednio sporo czasu, by przekonać się o naszych umiejętnościach. Moim zadaniem jest pomóc zespołowi, by odniósł zwycięstwo. Nie zaprzątam sobie głowy rywalizacją z Johnem Murrayem. Droga do sukcesu wiedzie poprzez silną psychikę.

Szanse zespołów są mniej więcej równe i zanosi się na długą rywalizację.

 

 

Półfinał Play off PHL 

Poniedziałek, 11 marca

KATOWICE, 18.00: Tauron KH GKS – Comarch Cracovia.

Wtorek, 12 marca

TYCHY, 20.00: GKS – TatrySki Podhale Nowy Targ.

 

Tomasz Malasiński (z prawej) i Patryk Wronka to silne ogniwa zespołu z Katowic.
Fot. Michał Chwieduk/400 mm

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Wrócili z zaświatów

  Katowiczanie wygrali w Krakowie i nadal są w grze o finał Polskiej Hokej Ligi.

  Redakcja20 marca 2019
 • Kropka nad „i”?

  Hokeiści Comarch Cracovii po roku nieobecności znów mają szanse zagrać w finale.

  Włodzimierz Sowiński20 marca 2019
 • Półfinał play offu. Znowu horror

  W trzecim meczu tyszan z „Szarotkami” potrzebna była druga dogrywka. Na razie decyduje własne lodowisko.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019
 • Samolej: Szalona determinacja

  Trzy pytania do Gabriela Samoleja byłego reprezentant kraju, dziś komentatora TV.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019
 • Nad przepaścią

  „Pasom” do pełni szczęścia potrzeba jednego zwycięstwa, ale co na to hokeiści z Katowic...

  Włodzimierz Sowiński17 marca 2019
 • Steblecki: Jeszcze poczekajmy

  Trzy pytania do Romana Stebleckiego, byłego reprezentanta kraju, obecnie komentatora tvp sport.

  Włodzimierz Sowiński17 marca 2019
 • Zadyszka wicemistrza

  Tauron KH GKS Katowice przegrał w Krakowie i jest w coraz trudniejszej sytuacji, bowiem to rywale prowadzą w półfinale mistrzostw Polski...

  Redakcja14 marca 2019
 • Kac i zgrzytanie zębami

  Dziś w Krakowie drugi mecz półfinału Cracovia – Tauron GKS. Po pierwszym pozostał wielki niedosyt w Katowicach.

  Włodzimierz Sowiński14 marca 2019
 • Były reprezentant Polski nie ma złudzeń. „Katowiczanie mieli już kilka celów”

  Wojciech Tkacz, były reprezentant kraju, dziś komentator TVP Sport ocenia szanse zespołów przed meczami półfinałowymi play off PHL.

  Włodzimierz Sowiński11 marca 2019