Zobacz
Do góry

Produkcja śniegu idzie pełną parą

Już tylko kilka dni pozostało do inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Wiśle. Na skoczni trwają prace i choć pojawiły się pewne problemy, zawody nie są zagrożone.

Aleksandra Pieprzyca

Już tylko kilka dni pozostało do inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Wiśle. Na skoczni trwają prace i choć pojawiły się pewne problemy, zawody nie są zagrożone.

Problemów nie brakowało

W piątek, 16 listopada skoczkowie wezmą udział w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę powalczą w konkursie drużynowym. Od kilku tygodni na skoczni produkowany jest śnieg. Jednak ani pogoda, ani sprzęt „nie współpracowały” w ostatnim czasie z organizatorami zawodów na skoczni imienia Adama Małysza. Kilka dni temu doszło do awarii jednej z maszyn służących do produkcji śniegu. Problem został jednak naprawiony i teraz wszystko działa. Jutro ma zakończyć się montaż trybuny ustawionej od strony Szczyrku, a we wtorek rozpocznie się montaż mniejszej trybuny.

Jedno jest pewne – zawody nie są zagrożone, o czym zapewnił dyrektor skoczni w Wiśle, Andrzej Wąsowicz: – Mamy zgromadzone 1400 metrów sześciennych śniegu. Produkujemy i będziemy produkować aż do przyszłego poniedziałku. Średnio na dobę robimy 120 – 130 metrów sześciennych. Jak łatwo przeliczyć, będziemy mieli wystarczającą ilość śniegu.

Jest też „plan B”

Ale w razie gdyby nie udało się przygotować wystarczającej ilości śniegu, organizatorzy mają też „plan B”. – Mamy alternatywę. W pobliskim Szczyrku jest produkowany równolegle taki sam śnieg i gdyby nam brakowało, w porze nocnej, aby przetransportować jak największą ilość, po prostu dowieźlibyśmy go i skocznia będzie przygotowana – dodaje Wąsowicz.

Decyzja, czy sprowadzać śnieg z pobliskiej miejscowości, zostanie podjęta w piątek. Na razie wyprodukowany śnieg jest magazynowany i zabezpieczony.

– Jestem na skoczni prawie cały czas. Widzę, że teraz, kiedy urządzenia wreszcie pracują normalnie, a w nocy temperatura spadła do plus jednego stopnia, nie mamy strat śniegu. W dzień przykrywany jest specjalnymi płachtami i przechowuje się teraz dobrze – mówi dyrektor obiektu.

Kiedy więc zgromadzony śnieg zostanie rozprowadzony na skoczni? – W nocy z soboty na niedzielę rozpoczynamy rozkładanie śniegu, który mamy zgromadzony w dolnej części zeskoku skoczni – mówi Andrzej Wąsowicz.

Komentarze

Więcej w sporty zimowe

 • W Rosji radość. Klimow mołodiec!

  Rosyjskie media szeroko komentują sukces Jewgienija Klimowa, który wygrał w Wiśle inauguracyjne zawody Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2018/2019....

  Redakcja21 listopada 2018
 • Młody mistrz wraca

  Tytuł mistrza świata juniorów nie jest gwarancją, że zawodnik będzie dominował w seniorskiej rywalizacji.

  Redakcja20 listopada 2018
 • PŚ w Wiśle: Stoch czwarty. Premierowa wygrana Klimowa

  Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Zwyciężył - po raz pierwszy w karierze...

  Redakcja18 listopada 2018
 • PŚ w skokach – Polska wygrała konkurs drużynowy w Wiśle

  Polska wygrała konkurs drużynowy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Triumfatorzy inauguracyjnych zawodów sezonu wystąpili w składzie: Piotr Żyła, Jakub...

  PAP17 listopada 2018
 • Stoch awansował cudem

  Kamil Stoch dopiero 48. w kwalifikacjach do niedzielnego - pierwszego w sezonie - indywidualnego konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Wygrał Jewgienij...

  Redakcja16 listopada 2018
 • Obyśmy znów mogli się cieszyć

  Dziś na skoczni Adama Małysza kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę konkurs drużynowy. Rusza kolejny sezon Pucharu Świata.

  Redakcja16 listopada 2018
 • Panowie, wysokich lotów!

  W weekend rusza Puchar Świata. Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle elita powalczy w konkursach drużynowym i indywidualnym. ...

  Redakcja15 listopada 2018
 • Freund nie wystartuje w Wiśle

  Mistrz olimpijski z Soczi w konkursie drużynowym Severin Freund nie wystąpi w Wiśle (17-18 listopada).

  Redakcja13 listopada 2018
 • Szukają śniegu w Wiśle. Było trochę nerwowo

  Stosunkowo wysoka temperatura oraz kilkudniowa awaria jednej z maszyn spowodowały, że organizatorzy zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle-Malince nie...

  PAP3 listopada 2018