Zobacz
Do góry

Rehabilitacja ROW-u? Takie są oczekiwania

W barażu o prawo startu w przyszłorocznym sezonie PGE Ekstraligi Rekiny zmierzą się z Falubazem Zielona Góra.

Przepraszam – to było w minioną niedzielę najczęściej powtarzane słowo przez rybnickich żużlowców, którzy bardzo przeżyli przegraną w finale Nice 1.LŻ ze Speed Car Motorem Lublin. Rybniczanie ogromnie rozczarowali siebie i własnych kibiców. Zrobili coś, co w przeszłości w finałach tej klasy rozgrywkowej jeszcze nigdy się nie zdarzyło. Zmarnowali 14-punktową przewagę z pierwszego spotkania.

Na szczęście dla nich błyskawicznie, bo już w najbliższą niedzielę, będą mieli okazję do rehabilitacji. W barażu o prawo startu w przyszłorocznej PGE Ekstralidze zmierzą się z Falubazem Zielona Góra, przedostatnią drużyną tegorocznego sezonu w elicie.

W składzie zielonogórzan nie wystąpi aktualny indywidualny wicemistrz świata Patryk Dudek, ale i tak to Falubaz będzie zdecydowanym faworytem barażowej rywalizacji. Tym bardziej, że trener Adam Skórnicki skorzysta z przepisu o zastępstwie zawodnika i za swojego lidera wpuści na tor innych zawodników, co oznacza, iż najlepsi w zielonogórskiej ekipie będą mogli pojechać po 6 razy.

– Z ROW-em poradzimy sobie nawet bez Patryka, bo po prostu pomiędzy PGE Ekstraligą a Nice 1. LŻ jest przepaść. Nawet zawodnicy, którzy w tym sezonie mieli problemy w elicie, powinni błyszczeć na tle rywali. Przed niedzielnym meczem jestem spokojny o wynik – stwierdził były żużlowiec Falubazu, Andrzej Huszcza.

Barażowy dwumecz odbędzie się na zasadach ekstraligowych, co oznacza, iż ROW będzie miał prawo wystawić dodatkowo zawodnika rezerwowego, pod nr 8. Może nim być żużlowiec do 23 lat. W Rybniku mogliby na tej pozycji ustawić 22-letniego – Kacpra Worynę. Dzięki temu znalazłoby się miejsce w składzie dla Artura Czai, a lider ROW-u mógłby być w Zielonej Górze posyłany w bój w wybranych biegach, za najsłabiej spisujących się kolegów z drużyny.
Rybniczanie nie skorzystają jednak z takiego wariantu. Najprawdopodobniej pojadą z Falubazem w takim samym zestawieniu jak w pierwszym meczu finałowym ze Speed Car Motorem. Chyba że jeszcze nie zdoła dojść do siebie po wstrząśnieniu mózgu Lars Skupień. Wówczas zastąpi go Przemysław Giera. Wbrew pierwszym podejrzeniom u młodego zawodnika ROW-u, który upadł na tor w swym pierwszym biegu zawodów w Lublinie, nie doszło do żadnego złamania kości udowej. Giera nabawił się tylko zbicia mięśnia i sporego krwiaka. Drugą ewentualną roszadą może być zamiana Andrieja Karpowa na Czaję. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma jednak zostać podjęta po treningach.

– Dobrze, że ROW nie planuje przesunąć Woryny pod ósemkę. Byłoby to bardzo ryzykowane rozwiązanie, którego w ogóle nie ćwiczyli, bo nie mieli takich możliwości regulaminowych. W takich meczach, jak z Falubazem, decydujących o przyszłości klubu, nie robi się takich rewolucji. Mogłaby ona wprowadzić tylko niepotrzebny chaos. Dla ROW-u kluczową sprawą w tym dwumeczu będzie to, by równo pojechał cały zespół – stwierdził Jacek Frątczak, menedżer Get Well Toruń, który w tym sezonie najlepiej w lidze korzystał w opcji rezerwowego, mając do dyspozycji Australijczyka, Jacka Holdera.

W Lublinie rybniczan przede wszystkim zaskoczył tor. Bardzo przyczepna nawierzchnia sprawiała im potężne kłopoty. Zupełnie nie mógł się na niej odnaleźć Mateusz Szczepaniak, fatalnie pojechał też Andriej Karpow. W Zielonej Górze ma być zdecydowanie twardziej, co zdaniem rybnickich działaczy, może być korzystne dla ich zawodników.

 

BARAŻ O PGE Ekstraligę

Niedziela, 30 września (godz. 15.30, transmisja nSport+)

Falubaz Zielona Góra – ROW Rybnik

FALUBAZ: 9. Zengota, 10. Thorssell, 11. Protasiewicz, 12. Jepsen Jensen, 13. Patryk Dudek (zz), 14. Tonder, 15. Niedźwiedź. Trener Adam Skórnicki.
ROW: 1. Batchelor, 2. Karpow, 3. Lebiediew, 4. Mat. Szczepaniak, 5. Woryna, 6. Chmiel, 7. Skupień. Menedżer Jarosław Dymek.
Sędziuje: Krzysztof Meyze (Wtelno).

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Jarosław Kaszowski: Być w Piaście do końca życia

  Pracuje w Piaście w dziale sprzedaży. Prowadzi własną akademię piłkarską, trenuje w niej około czterystu piłkarzy. Być może wychowa w niej...

  Redakcja17 lutego 2019
 • Babskim okiem Z kroniki… kryminalnej

  To była afera! – wykrzyknęła moja ulubiona sąsiadka. – Najlepiej niech świadczy o tym fakt, że właśnie na łamach światowej prasy...

  Lidia Nowakowa17 lutego 2019
 • Mucha nie siada. Harry Potter i pięćset plus

  Zarabiam więcej niż Błaszczykowski – przytomnie zauważył znajomy i to była konstatacja w swej istocie tak zdumiewająca i pociągająca, że aż...

  Tomasz Mucha17 lutego 2019
 • Z drugiej strony. Jeśli pójdzie jak z Płatka

  W Zabrzu powszechna była nadzieja na to, że po zwycięskim meczu z Wisłą Kraków Górnik złapie wiatr w żagle.

  Roman Brzozowski17 lutego 2019
 • Nowa jakość

  Ostatnie wyniki piłkarzy ROW-u 1964 Rybnik w meczach sparingowych na trenerze tej drużyny, Jacku Trzeciaku, nie robią wrażenia.

  Bogdan Nather17 lutego 2019
 • Ivanauskas: Wierzyliśmy w zwycięstwo

  Wypowiedzi szkoleniowców po meczu Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia.

  PAP16 lutego 2019
 • Niesamowita wygrana Zagłębia

  To był świetny mecz! Beniaminek przegrywał spotkanie o życie, w końcówce karnego nie wykorzystał Vamara Sanogo, ale ostatecznie wygraną zapewniło piękne...

  zich16 lutego 2019
 • Ruch Chorzów pogonił trenera

  Ostatnie słabe występy „Niebieskich” i seria porażek odbiły się na... kadrze szkoleniowej drużyny, która została uszczuplona. Posadę stracił Cezary Winkler, trener...

  Redakcja16 lutego 2019
 • Szlifierz diamentów

  Trener Jacek Dywan ponad 40 lat pracuje z młodymi hokeistami z Jastrzębia, to jego wychowankami byli tej klasy zawodnicy, co Leszek...

  Bogdan Nather16 lutego 2019