Zobacz
Do góry

Rok i… co dalej?

Stefan Horngacher przedłużył o rok kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim. To dobra wiadomość, choć jest pewien niedosyt.

Korespondencja własna z Planicy

Mazurek Dąbrowskiego w Planicy był grany w niedzielę dwukrotnie. Raz przy dekoracji najlepszych zawodników ostatniego konkursu sezonu, w którym znów poza zasięgiem kogokolwiek był Kamil Stoch. Drugi już podczas odbioru Kryształowej Kuli. Upierając się, można by było zagrać i trzeci raz, bowiem skoczek z Zębu do bogatej kolekcji trofeów dołączył to za zwycięstwo w Planica 7. Ale i tak weekend w Planicy był jednym z najpiękniejszych w historii polskich skoków. Najpiękniejszym, choć i najbardziej emocjonującym. I wcale nie z powodu walki Stocha o Kryształową Kulę, którą zapewnił sobie już tydzień wcześniej w Vikersund. Walka toczyła się o inną, ale równie dużą stawkę.

Moment prawdy

Ostatnie dni były bowiem momentem prawdy w kontekście przyszłości polskich skoków. Po tym sezonie kończył się bowiem kontrakt trenera Stefana Horngachera. Nikt nie wyobrażał sobie, by Austriak przestał być trenerem polskich skoczków, ale w ostatnich tygodniach szkoleniowiec niewiele mówił o swojej przyszłości, co wzbudzało pewien niepokój.

Polski Związek Narciarski już latem ubiegłego roku starał się o przedłużenie umowy z Horngacherem. To właśnie wtedy Kamil Stoch w imieniu swoich kolegów zwrócił się do prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera, by przekonał Stefana do pozostania w Polsce. – Boję się, że ktoś go może nam podebrać – mówił wtedy Stoch. Ale szkoleniowiec podkreślał, że na negocjacje przyjdzie jeszcze czas

Potrzebne pieniądze

48-latek zarzekał się, że czuje się w Polsce bardzo dobrze, że świetnie współpracuje mu się ze skoczkami oraz osobami ze sztabu, ale słynący z perfekcjonizmu i ciągłej chęci doskonalenia swojego warsztatu pracy Austriak obawiał się, że z obecnymi możliwościami finansowymi oraz strukturalnymi polski system może zostać w tyle. W tym sezonie było to widać jak na dłoni, kiedy po świetnym pierwszym roku, zwieńczonym mistrzostwem świata w Lahti oraz triumfem w Pucharze Narodów, pozostałe nacje dogoniły naszą ekipę, a niektóre – tak jak Norwegia czy Niemcy – trochę nam odjechały.

– Mamy sporo pomysłów, co robić, w jakim obszarach się poprawić. Oczywiście za tym wszystkim idą względy finansowe. Potrzebujemy więcej pieniędzy, a to, czy one się znajdą, zależy od PZN-u. Pytanie, czy związek jest w stanie wyłożyć tyle środków, byśmy mogli w następnym sezonie się poprawić – mówił w Planicy Horngacher. Z kolei prezes Tajner, który dokładnie liczy każdą związkową złotówkę, musiał mocno przemyśleć tę kwestię. Nieoficjalnie mówiło się, że budżet na przygotowania oraz starty zawodników w kończącym się sezonie wynosił nieco ponad 1 milion złotych.

Osobista decyzja

Już po igrzyskach w Pjongczangu Horngacher spotkał się z Tajnerem oraz dyrektorem-koordynatorem ds. skoków i kombinacji norweskiej, Adamem Małyszem i przedstawił tam swoje żądania. Choć prezes związku proponował jemu czteroletnią umowę, ten wstępnie zdecydował się na kontrakt o połowę krótszy. Z kolei w minioną sobotę, dzień przed finałem sezonu, w hotelu Kompas w Kranjskiej Gorze, gdzie stacjonowali polscy skoczkowie, doszło do ostatecznych rozmów. Ostatecznie Horngacher parafował umowę ważną tylko do końca przyszłego sezonu.

– To była osobista decyzja trenera podyktowana względami rodzinnymi. Oczywiście to, że podpisuje na rok, nie jest równoznaczne z tym, że nie może zostać dłużej. Mamy klauzulę przedłużenia kontraktu o kolejny sezon – mówi Tajner, który przyznał, że Horngacher dostanie 25-procentową podwyżkę wynagrodzenia. – To dobre pieniądze. Można powiedzieć, że pracuje po europejsku – dodał prezes. Pojawia się jednak wątpliwość, czy działanie Horngachera nie jest furtką do szybkiej zmiany planów. Zwłaszcza że jeszcze rok trwa umowa trenera Niemców Wernera Schustera i rodak Horngachera na pewno jej nie przedłuży. Zakusy naszych zachodnich sąsiadów na usługi 48-latka będą więc spore.

Treningi ruszają niebawem

Polscy skoczkowie są zadowoleni z dalszej współpracy z twórcą ich największych sukcesów, choć z tyłu głowy mają fakt, ze już za kilka dni będą musieli wrócić na sale treningowe. Dla Kamila Stocha kolejny sezon z Hornagcherem to dodatkowa motywacja do odnoszenia kolejnych sukcesów. Nienasyceni są również pozostali: Dawid Kubacki czeka na swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo, Stefan Hula – na pierwsze podium, a Maciej Kot i Piotr Żyła – na powrót do dobrej formy po nieudanym ostatnim sezonie. Nie można też zapomnieć o Jakubie Wolnym, który jest nadzieją na to, że z polskim zapleczem nie jest tak źle. A szczególnie w aspekcie szkolenia przyszłych mistrzów polskie skoki mają jeszcze sporo do poprawy.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Mistrz uległ wicemistrzowi

  Udany rewanż wicemistrzów nad mistrzem kraju.

  Włodzimierz Sowiński18 września 2018
 • Efektowna przewrotka

  Skromny, pracowity, młody człowiek, którego piłka po prostu szuka w polu karnym. Ma naturalny dar umiejętnego znalezienia się pod bramką rywali...

  Zbigniew Cieńciała18 września 2018
 • Pożegnalna runda. Pokaz frustracji. Czas leczy rany?!

  W środowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja18 września 2018
 • Problem z konsumpcją?

  Rozpędzony lider zaplecza ekstraklasy ostatnio jakby wyhamowywał, bo tak należy traktować remisy z Garbarnią i Stalą Mielec. Według szkoleniowca ekipy spod Jasnej Góry...

  KRIS18 września 2018
 • Problem, ale niewielki

  Po sobotnim meczu z Garbarnią Kraków piłkarze beniaminka I ligi z Jastrzębia w niedzielę dostali wolne, ale w poniedziałek przygotowania do...

  BN18 września 2018
 • Kapitan podpadł kibicom

  Najzagorzalsi fani klubu z Tychów podczas meczu z Podbeskidziem „pozdrowili” Łukasza Grzeszczyka obraźliwym transparentem. – Wyjaśniliśmy już sobie, o co poszło...

  Maciej Grygierczyk18 września 2018
 • Długa lista nieobecnych

  Maciej Urbanowicz i Michał Kotlorz zostali odsunięci od dwóch meczów po - zdawałoby się - niewinnej bójce.

  sow18 września 2018
 • Klub w szponach gangsterów?

  Na boisku rządzi Rafał Boguski. A kto rządzi w wiślackich gabinetach?

  Mateusz Miga18 września 2018
 • W tabelę spojrzę dopiero wiosną

  Rozmowa z Michalem Papadopulosem, czeskim napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer18 września 2018