Zobacz
Do góry

Sensacja dekady?!

Gwardia Opole postawiła Orlen Wisłę pod ścianą. W rewanżu w Płocku gospodarze muszą wygrać, by zagrać w finale superligi.

Po raz ostatni inny zestaw drużyn walczących o złoto mistrzostw Polski mężczyzn niż kielecko-płocki miał miejsce 8 lat temu – w 2010 roku sensację sprawił MMTS Kwidzyn, który w półfinale play offu pokonał Wisłę Płock. Wtedy jednak by zagrać w finale trzeba było wygrać rywalizację „lepszy w pięciu”, czyli zwyciężyć trzy razy. I właśnie ekipa z Pomorza wygrała 3-2.

Teraz przed podobną szansą stają piłkarze ręczni z Opola, którzy po odprawieniu w ćwierćfinale NMC Górnika Zabrze, we wtorek wygrali także pierwszy półfinał z Orlen Wisłą (33:32). I by dokonała się sensacja dekady, wystarczy, że nie przegrają w sobotę w Płocku (13.00), bo od poprzedniego sezonu w zawodowej superlidze w tzw. rundzie finałowej wprowadzono system mecz i rewanż. Podopieczni Rafała Kuptela (na zdjęciu) mogą nawet przegrać jedną bramką, gdy w spotkaniu padnie więcej bramek niż w „Okrąglaku”.

Czy to scenariusz realny? – Jedziemy do Płocka i nie mamy nic do stracenia – zapowiada szkoleniowiec Gwardii.
Skalę niespodzianki, jaką już sprawili gwardziści, oddaje fakt, że byli dopiero siódmym zespołem sezonu zasadniczego, a we wtorek stali się jedynym zespołem poza PGE Vive, który pokonał „nafciarzy” w rozgrywkach (w Pucharze Polski dokonał także tego Górnik).

Wiele zależy od tego, czy pozbiera się rozbity przez kontuzje zespół z Płocka, na dodatek na ławce z trenerem Krzysztofem Kisielem, który w marcu awaryjnie zastąpił zwolnionego Piotra Przybeckiego i raczej nie poprowadzi Wisły w przyszłym sezonie. Faworytem do objęcia posady jest były zawodnik płockiej drużyny, a obecnie trener Wybrzeża Gdańsk, Marcin Lijewski, ale na liście następców pojawiło się także nazwisko Kuptela, który za pracę w Opolu zbiera same pochwały i jest niemal pewniakiem do miana Trenera Sezonu… – Pytałem przy okazji meczu w Opolu prezesa Wisły, Adama Wiśniewskiego, czy chcą Rafała. Zapewniał, że jednak nie – mówi prezes Gwardii Marcin Sabat. Kuptel ma w Opolu ważny kontrakt do 2020 roku.

 

PGNiG Superliga mężczyzn

* Półfinały – rewanże
Sobota, 13.00: Orlen Wisła Płock – Gwardia Opole; w pierwszym meczu 32:33.
Niedziela, 13.00: PGE Vive Kielce – Azoty Puławy; 37:27.

* Ćwierćfinały: Chrobry Głogów – AZOTY PUŁAWY 25:28 i 24:24, GWARDIA OPOLE – NMC Górnik Zabrze 28:24 i 23:25, Energa MKS Kalisz – PGE VIVE KIELCE 21:35 i 22:43, Wybrzeże Gdańsk – ORLEN WISŁA PŁOCK 25:36 i 32:37.
* O brązowy medal: 30.05. i 2.06.
* Finał: 31.05. i 3.06.

Komentarze

Więcej w katowicki sport