Zobacz
Do góry

Stoch: Jestem jak Feniks

Rozmowa ze zdobywcą Kryształowej Kuli za wygranie klasyfikacji generalnej sezonu 2017/2018. Kamil Stoch bezkonkurencyjny.

Korespondencja z Planicy

Kiedy odbierał pan drugą Kryształową Kulę, emocje były większe niż za pierwszym razem?

Kamil STOCH: – Czy ja wiem? Były one inne, ale w tym sensie, że sam jestem innym sportowcem, człowiekiem i jestem bardziej świadomy tego, co się we mnie dzieje. Wiem, ile osób na mnie pracuje, ile mi pomaga i ile muszą poświęcić, bym mógł osiągnąć to, co obecnie osiągam.

Mówi pan: jestem bardziej świadomy. Tyle że na igrzyskach w Pjongczangu zdawało się, że pańskie podejście do sukcesu w porównaniu z Soczi było podobne. A tamte wydarzenia dzielą też cztery lata.

Kamil STOCH: – Na pewno jestem bardziej dojrzałym człowiekiem. I też musiałem na to ciężko pracować. Zresztą nikt mi nie dał tych sukcesów za darmo.

To był sezon życia?

Kamil STOCH: – Mam nadzieję, że taki jeszcze przede mną.

A biorąc pod uwagę poprzednie?

Kamil STOCH: – To był niesamowity sezon, nie tylko pod względem indywidualnych i drużynowych osiągnięć, ale także tego, że potrafiłem utrzymać dobrą dyspozycję od pierwszego do ostatniego skoku, co moim zdaniem jest największym sukcesem i powodem do dumy.

Kiedyś powiedział pan, że nie jest robotem. Tymczasem cały czas słyszymy w pańskim kontekście przydomek „Robo-Stoch”.

Kamil STOCH: – Bez przesady. Jestem człowiekiem i czuję zmęczenie, zresztą już mi się zaczyna język plątać. Ale jeszcze dam radę (śmiech).

Richard Freitag, który w Pucharze Świata przegrał tylko z panem, powiedział, że fajnie było być częścią tego, co robi Kamil Stoch.

Kamil STOCH: – Miło mi, że mówi to nie tylko kolega, ale przede wszystkim rywal ze skoczni. Zresztą ja też muszę moim konkurentom podziękować, bo dzięki ich zaangażowaniu, motywacji, ambicji i walce sam się napędzałem i mogłem się rozwijać. Były momenty pięknej rywalizacji między nami. Pod tym względem ten sezon był super.

Jaki konkurs tego sezonu był dla pana najpiękniejszy?

Kamil STOCH: – Wszyscy mnie o to pytają. Uważam, że cały sezon był taki, jakim go chciałem zapamiętać i wiele momentów, jakie chciałbym zatrzymać. Najbardziej cieszy mnie to, że w tym wszystkim byli przy mnie moi najbliżsi: żona, rodzina, ale także trenerzy i koledzy z drużyny.

A momenty kryzysowe?

Kamil STOCH: – Najgorzej było po Turnieju Czterech Skoczni. Pojechałem do Kulm, żeby sobie polatać, tymczasem byłem totalnie wykończony. Wszystko to, co się wydarzyło w ostatnich dniach, musiało się w końcu odbić na mnie. Choć chciałem wiele, nie mogłem. Ale wystarczyło poczekać chwilę i wszystko wróciło do formy.

Jak udaje się panu przezwyciężyć takie trudne momenty?

Kamil STOCH: – Moja żona mówi, że jestem jak Feniks – szybko się odradzam. Cały czas zresztą nad tym pracuję, żeby być coraz lepszym i odpornym na różne sytuacje. Miewałem sezony, które zaczynałem nieźle, później gasłem, a następnie wracałem na odpowiedni poziom, po czym znów przychodził kryzys. Tymczasem w tym roku na początku budowałem dobrą dyspozycję, którą potem utrzymywałem przez długi czas, a nawet byłem lepszy.

Widzieliśmy, jak po konkursie podszedł do pana trener Norwegów, Alexander Stoeckl i serdecznie uściskał. Co powiedział?

Kamil STOCH: – Podziękował mi za to, co zrobiłem. Przyznał, że dzięki moim skokom każdy chce być lepszy i ma większą motywację do pracy. To miłe. Ale muszę powiedzieć, że ja też dziękuję moim konkurentom, którzy zmotywowali mnie i moją drużynę na tyle mocno, że będziemy chcieli być lepsi w przyszłym roku.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Złe emocje

  Cracovia odniosła zwycięstwo przy Łazienkowskiej po raz pierwszy od 68 lat. W pełni zasłużone, rezultat 0:2 to najniższy z możliwych wymiar...

  Adam Godlewski17 lutego 2019
 • Jarosław Kaszowski: Być w Piaście do końca życia

  Pracuje w Piaście w dziale sprzedaży. Prowadzi własną akademię piłkarską, trenuje w niej około czterystu piłkarzy. Być może wychowa w niej...

  Redakcja17 lutego 2019
 • Babskim okiem Z kroniki… kryminalnej

  To była afera! – wykrzyknęła moja ulubiona sąsiadka. – Najlepiej niech świadczy o tym fakt, że właśnie na łamach światowej prasy...

  Lidia Nowakowa17 lutego 2019
 • Mucha nie siada. Harry Potter i pięćset plus

  Zarabiam więcej niż Błaszczykowski – przytomnie zauważył znajomy i to była konstatacja w swej istocie tak zdumiewająca i pociągająca, że aż...

  Tomasz Mucha17 lutego 2019
 • Z drugiej strony. Jeśli pójdzie jak z Płatka

  W Zabrzu powszechna była nadzieja na to, że po zwycięskim meczu z Wisłą Kraków Górnik złapie wiatr w żagle.

  Roman Brzozowski17 lutego 2019
 • Nowa jakość

  Ostatnie wyniki piłkarzy ROW-u 1964 Rybnik w meczach sparingowych na trenerze tej drużyny, Jacku Trzeciaku, nie robią wrażenia.

  Bogdan Nather17 lutego 2019
 • Ivanauskas: Wierzyliśmy w zwycięstwo

  Wypowiedzi szkoleniowców po meczu Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia.

  PAP16 lutego 2019
 • Niesamowita wygrana Zagłębia

  To był świetny mecz! Beniaminek przegrywał spotkanie o życie, w końcówce karnego nie wykorzystał Vamara Sanogo, ale ostatecznie wygraną zapewniło piękne...

  zich16 lutego 2019
 • Ruch Chorzów pogonił trenera

  Ostatnie słabe występy „Niebieskich” i seria porażek odbiły się na... kadrze szkoleniowej drużyny, która została uszczuplona. Posadę stracił Cezary Winkler, trener...

  Redakcja16 lutego 2019