Zobacz
Do góry

Świątek: Nie mogłam osiągnąć więcej

Rozmowa z Igą Świątek, która w mijającym sezonie triumfowała w juniorskim Wimbledonie i wygrała cztery turnieje ITF.

Wczesnym popołudniem wróciła pani z rozgrywanych w Buenos Aires Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Bardziej chyba niż długi lot samolotem dało się we znaki zatrucie pokarmowe, które dopadło panią i trenera Mikołaja Weymanna podczas tych zawodów…

Iga ŚWIĄTEK: – Żebym się czuła jak nowo narodzona, to w moim przypadku jeszcze dość daleka droga. Jak to się zaczęło? Generalnie nie mogłam strawić kolacji, skończyło się na wymiotach. Trwało to właściwie przez dwa dni, byliśmy bardzo osłabieni. Właściwie w ostatnim momencie na finał debla udało mi się wydobrzeć. Wcześniej skupiłam się tylko na leżeniu w łóżku.

Wiadomo już, co było przyczyną tych kłopotów?

Iga ŚWIĄTEK: – Szczerze mówiąc nie wiem, co nam zaszkodziło. Inni jedli te same rzeczy, więc trudno stwierdzić.

Według relacji rzecznika Polskiego Komitetu Olimpijskiego Henryka Urbasia zatrucie dało o sobie dać w nocy, a mimo tego zdecydowała się pani zagrać następnego dnia w ćwierćfinale singla.

Iga ŚWIĄTEK: – Ustaliliśmy z trenerem, że jeśli nie będę miała siły, to zawsze mogę zejść z kortu. Grałam trochę „na jednej nodze”. Nie można tego nazwać jakimś porządnym meczem, ale warto było spróbować. Gdybym tego nie zrobiła, to chyba sama do siebie miałabym pretensje.

W tenisie najbardziej cenione są sukcesy w singlu. Pani z Buenos Aires przywiozła złoto, ale w deblu. Jak smakuje ten medal?

Iga ŚWIĄTEK: – Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, to jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. Mimo wszystko, bo w finale też przegrywałyśmy, a Kaja Juvan, moja słoweńska partnerka, też miała problemy zdrowotne. Cieszę się, że mimo tych naszych niedyspozycji udało się „wyciągnąć” ten mecz i wygrałyśmy.

Startem w Buenos Aires zakończyła pani juniorskie występy. Co będzie się działo u Igi Świątek w najbliższym czasie?

Iga ŚWIĄTEK: – Będę odpoczywać przez trzy tygodnie, a potem rozpocznę przygotowania do następnego sezonu, który zacznę praktycznie w połowie grudnia. Przyszłoroczne starty zainauguruję turniejami w Nowej Zelandii i Australii.

Te najbliższe trzy tygodnie to będzie błogie lenistwo czy nadrabianie zaległości w szkole?

Iga ŚWIĄTEK: – Trzeba będzie przysiąść do książek, ale to będzie odpoczynek fizyczny.

Jak by pani podsumowała zakończony właśnie sezon? Cztery wygrane turnieje ITF, wielkoszlemowy triumf w juniorskim Wimbledonie oraz awans z 727. miejsca w rankingu WTA do „200” robią wrażenie…

Iga ŚWIĄTEK: – Jestem bardzo zadowolona. Uważam, że nie mogłam nic więcej osiągnąć. Zrobiłam wszystko w stu procentach. Właściwie mało było takich turniejów, w których szybko odpadałam albo w których nie byłam zadowolona z wyniku. Jestem zadowolona.

Wspomniała pani o przygotowaniach do nowego sezonu. Czy są już dokładnie zaplanowane? Spodziewać się można dłuższego wyjazdu zagranicznego?

Iga ŚWIĄTEK: – Myślę, że generalnie będziemy w Polsce. Może na tydzień pojedziemy do którejś z akademii albo do jednego z cieplejszych krajów. Wszystko jest do ustalenia, ale raczej większość z tego czasu spędzimy w kraju.

Rok temu była pani w akademii Hiszpana Rafaela Nadala. Można nieco żartobliwie stwierdzić, że było to dobre rozwiązanie, skoro przyniosło potem tak dobre wyniki w sezonie.

Iga ŚWIĄTEK: – Dobrze mi się tam trenowało, choć to też był tylko tydzień, a większość czasu przepracowałam w Warszawie. I taki jest teraz plan – żeby zrobić swoje, pobyć trochę w domu i stęsknić się za wyjazdami.

Przyszły sezon będzie pierwszym, w którym będzie pani startować tylko w „dorosłych” turniejach i zacznie występy w imprezach WTA. Ma już pani pierwsze przemyślenia, co chciałaby osiągnąć?

Iga ŚWIĄTEK: – Na razie nie. Nie zaczęłam jeszcze nawet myśleć o nowym sezonie i celach na przyszły rok. A z drugiej strony nie wiem, czy cokolwiek sobie założę, bo to wszystko będzie dla mnie nowe. Nie wiem, czy np. w Wielkim Szlemie mam szansę dojść do np. trzeciej rundy. To wszystko się okaże po Australian Open. Zatem na razie poczekam z oczekiwaniami.

Rozmawiała
Agnieszka Niedziałek

 

Na zdjęciu: Wygranie juniorskiego Wimbledonu, to największy tegoroczny sukces Igi Świątek.

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sportowy mix

 • GTK Gliwice. Czas na lidera

  Nie mamy nic do stracenia. Wyjdziemy na parkiet z pełną determinacją i pokażemy w Gliwicach dobrą koszykówkę – zapowiada przed dzisiejszym...

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Grupa najbardziej wyrównana

  Wyjście z grupy dla biało-czerwonych to obowiązek, zaś awans do czołowej „8” byłby dobrym osiągnięciem.

  sow23 stycznia 2019
 • Katowice chcą igrzysk?

  Do 28 lutego potrwa przyjmowanie oficjalnych kandydatur na organizatora European Games w 2023.

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Serio trwaj!

  Tyszanie mają już 18. zwycięstwo z rzędu, ale nie patrzmy na serię – mocno akcentuje doświadczony napastnik, Adam Bagiński.

  Włodzimierz Sowiński22 stycznia 2019
 • Zębski: Problemy są poza szatnią

  Rozmowa z Mateuszem Zębskim, rzucającym MKS-u Dąbrowa Górnicza.

  Tomasz J Mucha22 stycznia 2019
 • Władze Bytomia chcą rozmawiać

  W Bytomiu zrobiono mały krok zmierzający do rozwiązania ogromnych problemów zespołu hokejowego Polonii Bytom.

  Tomasz Mucha22 stycznia 2019
 • Gruszka: Zimna głowa i gorące serce

  - Cieszymy się z ostatnich zwycięstw, które są poparte naszą bardzo dobrą grą – mówi Piotr Gruszka trener siatkarzy GKS...

  Redakcja22 stycznia 2019
 • „Szarotki” mają apetyt

  Podhale wygrało już w Katowicach, teraz chcą sprawić kolejną niespodziankę - w Tychach!

  sow22 stycznia 2019
 • Problemy poza szatnią

  - Staramy się nie narzekać, przychodzić na trening i w miarę normalny sposób funkcjonować – mówi Mateusz Zębski, rzucający MKS-u...

  Redakcja21 stycznia 2019