Zobacz
Do góry

W Krakowie powstanie muzeum sportu

Na razie jest wystawa w Galerii Krakowskiej, ale docelowo ma być stała ekspozycja w Muzeum Historycznym Krakowa.

We wtorek w Krakowie otwarto wystawę „Historia krakowskiego sportu”. Można na niej zobaczyć wiele niezwykłych pamiątek. Największym rarytasem jest srebrny medal olimpijski kolarza Cracovii Jana Łazarskiego zdobyty w 1924 roku podczas igrzysk w Paryżu. Inny bardzo cenny medal umknął organizatorom przedsięwzięcia.

– Pomysł powstania takiej wystawy powstał przy okazji spotkania ze środowiskiem jeździeckim z Krakowa. Opowiedzieli historię jak to zgłosił się do nich kolekcjoner, który chciał sprzedać im za 5 tysięcy złotych medal majora Adama Królikiewicza z 1924 z Paryża. Nie odkupili medalu, bo nie mieli tyle pieniędzy, a co gorsze, nie wzięli od tego człowieka żadnych namiarów i ten medal gdzieś umknął – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Ale pamiątek i tak nie brakuje. Jest złoty medal Roberta Korzeniowskiego, swoje gabloty mają tutaj m.in. Henryk Kasperczak czy Ludwik Miętta-Mikołajewicz. Obaj pojawili się na wtorkowym otwarciu wystawy. Pojawiła się też m.in. Barbara Ślizowska, która w 1956 podczas igrzysk olimpijskich w Melbourne zdobyła brązowy medal w gimnastyce.

Henryk Kasperczak w powstanie muzeum był zaangażowany niemal od samego początku i szybko zadeklarował, że przekaże swoje najcenniejsze medale. Te zdobyte z reprezentacją Polski podczas mistrzostw świata w 1974 i na igrzyskach olimpijskich w Montrealu oraz medale zdobyte w trakcie pracy w Afryce.

Do 24 października wystawa gościć będzie w Galerii Krakowskiej (poziom -1, obok Empiku). Później ma zostać przeniesiona do budynku Muzeum Historycznego Krakowa. Organizatorzy liczą, że sportowe pamiątki otrzymają stałe miejsce w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym.

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Irena Półtorak patronką ronda?

  Sosnowiec chce upamiętnić Irenę Półtorak, „matkę polskiej kobiecej piłki nożnej". Jej imieniem ma być nazwane jedno z nowych rond powstających w...

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Z drugiej strony. Kiedy nudzą się zabawki…

  Informacje płynące z Krakowa, a konkretnie z okolic ulicy Reymonta, gdzie mieści się stadion i siedziba Wisły, wyglądają po trosze na...

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Audyt w Wiśle. Niepokojące wnioski

  Wciąż waży się przyszłość Wisły Kraków. Do czwartku lub piątku potrwa audyt w klubie.

  Mateusz Miga11 grudnia 2018
 • Barylski zastąpił Pawłowskiego w Śląsku Wrocław

  Stało się. Śląsk poinformował o zmianie na ławce trenerskiej. Tadeusza Pawłowskiego na ławce zastąpi póki co jego asystent Paweł Barylski.

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Postać kolejki. Petteri Forsell

  To był kolejny świetny mecz w wykonaniu filigranowego pomocnika Miedzi.

  zich11 grudnia 2018
 • Wydarzenie kolejki. Wyjazdowa niemoc Piasta

  Sierpień, wrzesień, październik listopad - to nie wertowanie kalendarza, a miesiące bez wygranej gliwiczan na obcym terenie. W sobotę w Warszawie...

  Krzysztof Brommer11 grudnia 2018
 • Krótka piłka: Przetarg (kuluarowo) już przesądzony

  W tym tygodniu powinny wreszcie zostać sfinalizowane rozmowy w kwestii sprzedaży praw medialnych przez Lotto Ekstraklasę na dwa najbliższe sezony.

  Adam Godlewski11 grudnia 2018
 • Trudna walka o utrzymanie

  Jedna z legend Górnika przestrzega. – Teraz każdy mecz będzie trudny. Patrząc na to co się dzieje wydaje się, że do...

  Michał Zichlarz11 grudnia 2018
 • Stan nagłej separacji

  Zagłębie Sosnowiec wyjdzie na mecz z Lechem Poznań bez nominalnego napastnika. Vamara Sanogo jest kontuzjowany, Alexander Christovao został karnie odsunięty od...

  Łukasz Żurek11 grudnia 2018