Zobacz
Do góry

Dziś w „Sporcie”: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej

W niedzielę wielki jubileusz" 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy nasz dodatek: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej
W niedzielę wielki jubileusz" 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy nasz dodatek: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej

100 najlepszych piłkarzy Niepodległej… Każda tego typy klasyfikacja jest mocno subiektywna. My początkowo w kwestii doboru nazwisk zgadzaliśmy się w 82 przypadkach. Jeśli chodzi o konkretne lokaty – rozstrzał był jeszcze większy, dlatego po długich dyskusjach zadecydowaliśmy, aby była to matematyczna wypadkowa dwóch odrębnie zgłoszonych list.

Zachęcamy zatem recenzentów, a z góry zakładamy, że – zwłaszcza krytycznie nastawionych – nie zabraknie, do sporządzenia własnych spisów. Z jednym ważnym zastrzeżeniem: to praca na kilka, i to co najmniej, tygodni. Macie swoje propozycje: 100 najlepszych piłkarzy Niepodległej ? Wysyłajcie je nam na Facebooka, Twittera…

Dla nas kryterium wyboru nie stanowiły wyłącznie statystyki, ani też tak zwane walory artystyczne prezentowane przez poszczególnych zawodników. Sporą cześć klasyfikowanych znamy tylko z prasowych i książkowych przekazów, zaś inną – z archiwalnych nagrań telewizyjnych. Zatem, aby zobiektywizować wybór, zasięgaliśmy także opinii – choć oszczędnie – ludzi, którzy byli w stanie wrócić pamięcią w odleglejsze od nas czasy. Od początku pracowaliśmy ze świadomością, że ranking zachowa sens tylko wówczas, gdy reprezentowane będą wszystkie – również przedwojenne – pokolenia. A uwzględnieni zostaną nie tylko czołowi dla poszczególnych generacji reprezentanci Polski, ale też przedstawiciele wszystkich istotnych z punktu widzenia naszej piłkarskiej historii zespołów klubowych.

Czy udało nam się dokonać wyboru, który będzie podzielała większość odbiorców – ocena należy oczywiście do Was, Szanowni Czytelnicy. Życząc dobrej lektury mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować kibiców futbolu – tych starszych, ale też i z najmłodszego pokolenia – nie tylko refleksji, ale i twórczej dyskusji.

Kto wygrał, kto był w pierwszej dziesiątce, czy w setce są Krzysztof  Warzycha, Jan Urban, Józef Wandzik, Jan Furtok? Który był Jerzy Wyrobek?

Zapraszamy do kiosków, bądź do naszego e-wydania, które znajdziecie TUTAJ

 

Adam Godlewski i Dariusz Leśnikowski

100 najlepszych piłkarzy Niepodległej

 

 

 

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Abramowicz kontra Abramowicz bez rodzinnych sentymentów

  Dawid i Mateusz Abramowiczowie dotąd o ligowe punkty rywalizowali ze sobą dwukrotnie. I… w obu przypadkach któryś z nich okazywał się...

  Maciej Grygierczyk17 listopada 2018
 • Akceptacja nowego ustawienia

  Pomocnik ROW-u Rybnik, Kamil Spratek, wierzy, że ostatni w tym roku mecz przed własną publicznością jego drużyna zakończy zwycięstwem.

  Bogdan Nather17 listopada 2018
 • Gliwa idzie na rekord

  Można się było tego spodziewać. Michał Gliwa nie potrzebował zbyt wiele czasu, by stać się jednym z fundamentów lidera z Częstochowy.

  KRIS17 listopada 2018
 • Najpierw sparing, potem… krew

  Dziś o godz. 12.00, w Dankowicach, rozpocznie się sparing, w którym Podbeskidzie Bielsko-Biała zmierzy się z Cracovią.

  JK17 listopada 2018
 • Walka z „Wiedźminem”

  Tyszanie po raz drugi w sezonie odprawili „Szarotki”, ale do końca sezonu jeszcze daleko. Zobacz wyniki piątkowych meczów Polskiej Hokej Ligi.

  Włodzimierz Sowiński16 listopada 2018
 • Co dalej? Idzie na rekord. Bez sentymentów!

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja16 listopada 2018
 • Błąd i kary GieKSy

  Szkoda straconej szansy, bo była szansa na korzystny wynik, ale golem nie przynosi wstydu. W sobotę ostatnia szansa awansu.

  sow16 listopada 2018
 • Giel: Ruchem zarazili mnie w liceum

  Rozmowa z Piotrem Gielem, napastnikiem II-ligowca z Chorzowa.

  Maciej Grygierczyk16 listopada 2018
 • Matejko i inni, czyli zaolziańskie gry „na pioskowinie”

  Kiedy śląskiemu kibicowi „zmierznie się” czasami ekstraklasowy futbol w Zabrzu czy Gliwicach, kawał dobrej piłki czeka nań ledwie kilkadziesiąt kilometrów od...

  Dariusz Leśnikowski16 listopada 2018