Zobacz
Do góry

Witek rzuciła oszczepem 66,53 m

Marcelina Witek (AML Słupsk) rzuciła oszczepem na odległość 66,53 m na mityngu w Białogardzie. To drugi w historii polskiej lekkoatletyki wynik, niezależnie od typu sprzętu. Rekordzistką kraju jest Maria Andrejczyk, która w eliminacjach igrzysk w Rio de Janeiro uzyskała 67,11.

Rezultat Witek jest wprawdzie lepszy od minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie (59,00), jednak ze względów formalnych nie może zostać uznany, ponieważ zawody w Białogardzie miały tylko pierwszą klasę sportową.

To także druga w tym roku na świecie odległość, ale sezon dopiero się zaczyna. Dalej rzuciła jak na razie Australijka Kathryn Mitchell – 68,92. Tylko raz w historii – w mistrzostwach świata w Daegu w 2011 roku – wynik Witek nie dałby medalu na imprezie rangi mistrzowskiej. W ostatnich igrzyskach w Rio de Janeiro Chorwatka Sara Kolak wywalczyła złoto rezultatem 66,18.

Trenująca ze swoim ojcem Mirosławem zawodniczka kolejny start zaplanowany ma 12 maja w mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju, a tydzień później ma się pojawić w Warszawie na Memoriale Zygmunta Szelesta.

Witek ma dopiero 22 lata, ale już wcześniej pokazała, że ma duży talent. W zeszłym sezonie wygrała Uniwersjadę i zdobyła brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy.

Komentarze

Więcej w katowicki sport