Zobacz
Do góry

Wszystko zniszczą

Niecodziennie przebiegało spotkanie piłkarzy „Trójkolorowych” z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Migawki z niego pojawiły się w sieci udostępnione zresztą przez samych zawodników.

Widać tam Macrona tłumaczącego szczęśliwym graczom, że teraz muszą dawać przykład innym, bo są idolami młodzieży. W odpowiedzi mistrzowie świata, których większość wychowała się na przedmieściach Paryża w Banlieues, gdzie nierzadko dochodziło czy dochodzi do starć z policją, plądrowania sklepów czy zamieszek, zaczęli skandować: „Wszystko zniszczymy!”.

Część komentatorów oburzyła się na takie zachowanie piłkarzy nowego mistrza świata. Z kolei inni bronią graczy twierdząc, że było to nieprzemyślane działanie i tyle.

Tymczasem we Francji gorąco było już po półfinałowej wygranej z Belgią. Musiała interweniować policja. Nie inaczej było też w niedzielę wieczorem. Porządku w Paryżu pilnowało około 4 tysiące policjantów. Nie pomogło to w zapanowaniu nad euforią cieszących się z mistrzostwa świata kibiców. Kilkadziesiąt osób splądrowało centrum handlowe na Polach Elizejskich. Zaatakowano przy tych policjantów rzucając w nich kamieniami oraz butelkami. Ci odpowiedzieli gazem łzawiącym. W ruch poszły też armatki wodne. Do zamieszek doszło zresztą nie tylko w stolicy Francji, ale też w Lyonie, Strasbourgu czy Rouen. Aresztowano wiele osób.

Co do francuskich piłkarzy, to popis dali już wcześniej, kiedy szczęśliwi wtargnęli na konferencję prasową i szampanem zaczęli oblewać selekcjonera „Les Bleus” Didiera Deschampsa. Okazja do wielkiego świętowania była też wczoraj, gdzie dwukrotnych już mistrzów świata witały setki tysięcy fanów na Polach Elizejskich. Co ciekawe swoje nazwy zmieniło też… kilka stacji paryskiego metra! Notre-Dame des Champs zmieniła nazwę na Notre Didier Deschamps, a stacja Victora Hugo stała się Victor Hugo Lloris. Z kolei stacja Bercy nosi nazwę Bercy Les Bleus.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata w Rosji

 • Klęska plami papier

  Wyszło właśnie na jaw, że przed finałami MŚ zagraliśmy towarzysko z… Senegalem. Poziom merytoryczny opublikowanego wczoraj raportu, dotyczącego przegranego mundialu, doskonale...

  Łukasz Żurek4 września 2018
 • Sztab na mistrzostwa świata w Rosji rozlicza się

  Prezentujemy raport sztabu szkoleniowego Adama Nawałki, który ma pomóc w ustaleniu przyczyn słabego występu reprezentacji Polski.

  Redakcja3 września 2018
 • Kiedy ludzie ginęli dla piłki

  Czy można z futbolowego szczytu trafić do obozu pracy? Jak układać się z będącymi u władzy mordercami?

  Michał Zichlarz8 sierpnia 2018
 • Kręcina: „Narodowy” nie zawsze znaczy „dobry”

  Druga część rozmowy „Sportu” ze Zdzisławem Kręciną, byłym sekretarzem generalnym PZPN-u W pierwszej części rozmowy Zdzisław Kręcina mówił m.in.: Nie jestem...

  Dariusz Leśnikowski1 sierpnia 2018
 • Kręcina: Prezes może wszystko. Nie tylko ten prezes…

  Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, w rozmowie ze „Sportem” DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Gdzie pan był, kiedy pana w środowisku nie było?...

  Dariusz Leśnikowski30 lipca 2018
 • Novikovas do gry

  Litewski pomocnik Jagiellonii, Arvydas Novikovas, który w meczu pierwszej kolejki został bardzo ostro potraktowany przez Sławomira Peszkę, odczuwał przez kilka dni...

  JK27 lipca 2018
 • Zaprezentują się kibicom

  Pierwotnie miała odbyć się przed tygodniem, ale wtedy plany te storpedowała pogoda.

  mag26 lipca 2018
 • Erik „poczuł klimat”. A ja mu pogratulowałem

  Rozmowa z Szymonem Żurkowskim, pomocnikiem Górnika Zabrze

  Dariusz Leśnikowski26 lipca 2018
 • Argentyna szuka selekcjonera

  Czterech kolejnych trenerów pożegnało się z reprezentacjami, które prowadziło podczas mundialu w Rosji.

  Jakub Kubielas19 lipca 2018