Zobacz
Do góry

Wyjątkowy obiekt dla niepełnosprawnych

Kraków ma nową halę. To chyba jedyny taki obiekt w Polsce.

W Krakowie otwarta została Hala 100-lecia Cracovii, która będzie Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. – Do tej pory projektując hale myślano o niepełnosprawnych jako o widzach. Tym razem osoby niepełnosprawne mają być sportowcami – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Hala robi dobre wrażenie. Powstała w sąsiedztwie Błoń. Z wielkiego tarasu rozciąga się efektowny widok na największe krakowskie łąki, widać stadion Wisły i duży fragment Krakowa. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać na taras długą pochylnią lub skorzystać z windy. Rampy umożliwiają swobodne poruszanie się po całym obiekcie.

Hala 100-lecia jest obiektem jest wielofunkcyjnym, w części zaplecza ma trzy kondygnacje. Jej serce to duża sala gier (o wym. 44 x 26 m), na której można rozgrywać mecze i organizować zawody większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, można też wyznaczyć miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, wspomniany taras widokowy i kawiarnia.

Na otwarciu hali pojawiło się kilkaset osób, w tym spora grupa sportowców niepełnosprawnych, między innymi z krakowskiej fundacji „For Heroes”. Oni także mieli okazję, by przemówić, bo w pewnym momencie prowadząca imprezę pani zaanonsowała ich: „A teraz zapraszam na środek osoby niepełnosprawne”.

Fot. Mateusz Miga/”Sport”

Zabrzmiało to mało elegancko. Zapraszając prezydenta Jacka Majchrowskiego nie powiedziała: „A teraz zapraszam na środek osobę pełnosprawną”. – My już się przyzwyczailiśmy. Ale ktoś mógłby strzelić w takiej sytuacji focha i powiedzieć, że w takim razie nie wyjdzie na środek – komentują krakowscy sportowcy. To zawodnicy koszykówki dla na wózkach, a Mateusz Wawczak dodatkowo jest reprezentantem Polski w rugby na wózkach.

Sportowcy na wózkach już kilkakrotnie zdążyli zapoznać się z halą. Podoba im się, ale wciąż jest kilka rozwiązań, które mogłyby być zrealizowane lepiej. Nawierzchnia w hali jest zbyt miękka dla sportów wózkowych. Magazyn jest bardzo mały, w szatniach umywalki są zbyt wysoko dla osób jeżdżących na wózkach (za to przestrzeń pod prysznicami jest idealna). Nawet drzwi wejściowe do hali nie otwierają się na fotokomórkę, a otwarcie ich dla osoby na wózku może być sporym wyznaniem.

I cena wynajmu. 270 zł za godzinę. – Jak na taką halę to nie jest cena wygórowana, ale dla nas to spory koszt. Dwie godziny treningu to już ponad 500 zł, dwa treningi tygodniowo daje 1000 złotych. Dużo. Tym bardziej, że obecnie za darmo trenujemy na obiektach Wandy – komentują sportowcy z For Heroes. Bez dotacji, nie będzie ich stać na wynajem hali. Właścicielem obiektu jest miasto, za to operatorem klub Cracovia 1906.

Mimo pewnych niedociągnięć, trzeba przyznać, że w Krakowie powstał wyjątkowy obiekt. – Mam nadzieję, że będzie miejscem, gdzie paraolimpijczycy będą przygotowywać się do ważnych startów – podkreśla Majchrowski.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • „Zameldować” się mogę bez wahania. Nawet bratu

  Rozmowa z Krzysztofem Gancarczykiem, pomocnikiem GKS-u 1962 Jastrzębie.

  Bogdan Nather22 września 2018
 • Przeciwnicy nie śpią

  Rozmowa z Marcinem Domagałą, trenerem IV-ligowej Polonii Bytom

  Maciej Grygierczyk22 września 2018
 • Przygotowujemy się na trudne spotkanie

  Cztery pytania do Waldemara Fornalika trenera Piasta.

  Krzysztof Brommer22 września 2018
 • Trema jest zawsze. Do… pierwszego gwizdka

  Jakub Dziółka zadebiutuje w niedzielne (po)południe jako pierwszy trener GieKSy. W ten sposób jego piłkarska przygoda zatoczyła koło - jest przecież...

  Dariusz Leśnikowski22 września 2018
 • W grupie siła

  Nie po to właściciel Michał Świerczewski budował szeroką i wyrównaną kadrę, by Raków był uzależniony od jednego lub dwóch graczy. W...

  KRIS22 września 2018
 • Kolejne rozczarowanie

  „Niebiescy” po raz kolejny prowadząc przez większą część meczu nie potrafią dowieźć zwycięstwa do końca.

  Zbigniew Cieńciała21 września 2018
 • Powtórka z żywiołu

  Po dwóch porażkach – w marcu w lidze i w lipcu w sparingu – zabrzanie w końcu odczarowali Piotrkowianina, wygrywając 28:26,...

  Tomasz Mucha21 września 2018
 • Trema jest. Na zero? Muszą postraszyć!

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja21 września 2018
 • Z Gandarą na Sandecję

  Po klęsce z ŁKS-em, Krzysztof Brede w bawełnę nie owijał. - Trzeba zapieprzać – powiedział szkoleniowiec „górali”.

  Jakub Kubielas21 września 2018