Zobacz
Do góry

Wyjątkowy obiekt dla niepełnosprawnych

Kraków ma nową halę. To chyba jedyny taki obiekt w Polsce.

W Krakowie otwarta została Hala 100-lecia Cracovii, która będzie Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. – Do tej pory projektując hale myślano o niepełnosprawnych jako o widzach. Tym razem osoby niepełnosprawne mają być sportowcami – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Hala robi dobre wrażenie. Powstała w sąsiedztwie Błoń. Z wielkiego tarasu rozciąga się efektowny widok na największe krakowskie łąki, widać stadion Wisły i duży fragment Krakowa. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać na taras długą pochylnią lub skorzystać z windy. Rampy umożliwiają swobodne poruszanie się po całym obiekcie.

Hala 100-lecia jest obiektem jest wielofunkcyjnym, w części zaplecza ma trzy kondygnacje. Jej serce to duża sala gier (o wym. 44 x 26 m), na której można rozgrywać mecze i organizować zawody większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, można też wyznaczyć miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, wspomniany taras widokowy i kawiarnia.

Na otwarciu hali pojawiło się kilkaset osób, w tym spora grupa sportowców niepełnosprawnych, między innymi z krakowskiej fundacji „For Heroes”. Oni także mieli okazję, by przemówić, bo w pewnym momencie prowadząca imprezę pani zaanonsowała ich: „A teraz zapraszam na środek osoby niepełnosprawne”.

Fot. Mateusz Miga/”Sport”

Zabrzmiało to mało elegancko. Zapraszając prezydenta Jacka Majchrowskiego nie powiedziała: „A teraz zapraszam na środek osobę pełnosprawną”. – My już się przyzwyczailiśmy. Ale ktoś mógłby strzelić w takiej sytuacji focha i powiedzieć, że w takim razie nie wyjdzie na środek – komentują krakowscy sportowcy. To zawodnicy koszykówki dla na wózkach, a Mateusz Wawczak dodatkowo jest reprezentantem Polski w rugby na wózkach.

Sportowcy na wózkach już kilkakrotnie zdążyli zapoznać się z halą. Podoba im się, ale wciąż jest kilka rozwiązań, które mogłyby być zrealizowane lepiej. Nawierzchnia w hali jest zbyt miękka dla sportów wózkowych. Magazyn jest bardzo mały, w szatniach umywalki są zbyt wysoko dla osób jeżdżących na wózkach (za to przestrzeń pod prysznicami jest idealna). Nawet drzwi wejściowe do hali nie otwierają się na fotokomórkę, a otwarcie ich dla osoby na wózku może być sporym wyznaniem.

I cena wynajmu. 270 zł za godzinę. – Jak na taką halę to nie jest cena wygórowana, ale dla nas to spory koszt. Dwie godziny treningu to już ponad 500 zł, dwa treningi tygodniowo daje 1000 złotych. Dużo. Tym bardziej, że obecnie za darmo trenujemy na obiektach Wandy – komentują sportowcy z For Heroes. Bez dotacji, nie będzie ich stać na wynajem hali. Właścicielem obiektu jest miasto, za to operatorem klub Cracovia 1906.

Mimo pewnych niedociągnięć, trzeba przyznać, że w Krakowie powstał wyjątkowy obiekt. – Mam nadzieję, że będzie miejscem, gdzie paraolimpijczycy będą przygotowywać się do ważnych startów – podkreśla Majchrowski.

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Parzyszek: Stać nas na wiele

  Rozmowa z Piotrem Parzyszkiem, napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Górnicy na czele

  Zabrzanie w tabeli ekstraklasy są na dalekim 12 miejscu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja jeśli chodzi o indywidualne dokonania. Tu...

  Michał Zichlarz24 marca 2019
 • Przyjemne rozdwojenie jaźni

  W niższych ligach piłkarze zarabiają na życie chodząc do „normalnej” pracy. Nie brakuje takich, którzy grę w piłkę łączą z prowadzeniem...

  Bogdan Nather24 marca 2019
 • Zagrają dla Drużyny A

  W najbliższą sobotę (23 marca) w Knurowie odbędzie się turniej charytatywny dla rodzeństwa, które wygrało swój mecz o życie, a teraz...

  KRIS23 marca 2019
 • Wojciech Kędziora: Nie możemy ciągle krytykować

  Rozmowa z Wojciechem Kędziorą, napastnikiem Ruchu Chorzów, który w niedzielę zmierzy się z Rozwojem Katowice.

  Maciej Grygierczyk22 marca 2019
 • Byliśmy lepsi od Polski. Polacy zdobyli Wiedeń. Krytyczne wnioski

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja22 marca 2019
 • Jeden strzał w „dziesiątkę”

  Czy GKS 1962 Jastrzębie może być zadowolony z zimowych zakupów?

  Bogdan Nather22 marca 2019
 • Walka o dziesięć miejsc

  W Europie początek eliminacji Euro 2020, a w Afryce koniec eliminacji Pucharu Narodów Afryki, który już za trzy miesiące rozegrany zostanie...

  Michał Zichlarz22 marca 2019
 • Snajper wciąż na bocznicy

  W Sosnowcu trwa nerwowe wyczekiwanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej w sprawie skrócenia okresu dyskwalifikacji Vamary Sanogo. Od wydania werdyktu dzieli...

  Łukasz Żurek22 marca 2019