Zobacz
Do góry

Z Francji do Polski

Mathieu Wojciechowski wzmacnia dąbrowski klub. Kontrakt ma obowiązywać rok.

25-letni koszykarz ma polskie i francuskie obywatelstwo. Urodził się w Calais, ale jego rodzice są Polakami. Od początku swojej profesjonalnej kariery występował w lidze francuskiej. Bronił barw BCM Gravelines (Pro A), Le Portel (Pro B), Limoges (Pro A) i ostatnio JL Bourg (Pro A). Z klubem tym miał nawet podpisaną umowę na nowy sezon, ale bardzo chciał zmienić otoczenie. Od kilkunastu tygodni negocjował rozwiązanie kontraktu i wreszcie jego wysiłki przyniosły skutek.

W karierze klubowej najlepszy był dla niego okres gry w Le Portel (2013-15). Mimo że ta drużyna występowała na zapleczu ekstraklasy, dotarł z nią aż do finału Pucharu Francji. W rozgrywkach Pro B średnio uzyskiwał 9,6 punktów i miał 4,3 zbiórki w każdym spotkaniu. Jego dobrą grę docenili przedstawiciele ligi – otrzymał statuetkę MIP (największy postęp w grze w stosunku do poprzedniego sezonu). Dodatkowo został zauważony przez klub z Limoges, ówczesnego mistrz Francji (sezon 2014/15), z którym podpisał pięcioletnią umowę. W barwach tej drużyny zanotował 6 występów w EuroLidze.

W Dąbrowie Górniczej z grą Wojciechowskiego wiążą spore nadzieje. Zawodnik ten przed rokiem przez Mike’a Taylora powołany został do reprezentacji Polski. Wystąpił w dwóch meczach towarzyskich przeciwko Czechom. Wcześniej grał również w reprezentacji Polski do lat 20.

Wojciechowski mierzy 203 cm i jest skrzydłowym. Jego mocną stroną jest wszechstronność. Nie tylko dobrze zbiera, ale i zdobywa punkty spod kosza, nie boi się też rzucać z dystansu.
Wojciechowski jest szóstym Polakiem w kadrze MKS-u. Wcześniej umowy podpisali: Jakub Kobel, Bartłomiej Wołoszyn, Michał Gabiński, Szymon Łukasiak i Mateusz Zębski. Jacek Winnicki, trener zespołu, jak na razie ma też do dyspozycji dwóch Amerykanów, Sama Dowera oraz Bena Richardsona.

Komentarze

Więcej w katowicki sport