Zobacz
Do góry

Gollob senior oddaje Polonię

Władysław Gollob przekazał stery Polonii Bydgoszcz w młodsze ręce. A już w niedzielę śmietanka światowego speedwaya ścigać się będzie na bydgoskim torze dla Tomasza Golloba.

Senior rodu Gollobów jesienią 2015 r. złożył najkorzystniejszą ofertę miastu Bydgoszcz, które chciało pozbyć się sportowych spółek. Gollob odkupił od miasta akcje ŻKS Polonia wraz z… kilkumilionowymi długami ciążącymi na klubie. Ratusz zagwarantował mu dotacje na okres 4 lat w łącznej wysokości 8 mln zł. – To kwota brutto, więc z tego około 2 mln zł pożarł VAT – podkreślił Władysław Gollob. – Mam satysfakcję, że z 5 mln zł długu, jaki został po poprzednich zarządach klubu, przy udziale miasta spłaciliśmy już zdecydowaną większość. Na 1 stycznia 2019 r. pozostanie nam do spłacenia ok. 700 tys. zł.

Koncepcja się nie sprawdziła

Ostry reżim finansowy odbił się jednak na wynikach sportowych jednego z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Polonia, która w latach 1951-2007 nieprzerwanie jeździła w najwyższej klasie rozgrywkowej, rok temu spadła do II ligi, a w tym sezonie zajęła w niej przedostatnią VI lokatę. – Moja koncepcja drużyny niestety nie sprawdziła się – przyznał Władysław Gollob. – Stawiałem na rozwój klubu poprzez zaangażowanie miejscowych zawodników. Wówczas wydawała się to bardzo dobra koncepcja, ale na dzisiaj okazała się fatalna.

Potwierdziły się krążące od dłuższego czasu pogłoski, że wiekowy już Gollob-senior wycofa się z bezpośredniego zarządzania klubem.

– Z dniem 1 października przestałem być prezesem ŻKS Polonia Bydgoszcz. Zastąpił mnie pan Jerzy Kanclerz, który wykazał się wielkim zaangażowaniem i uważam, że w bydgoskim środowisku żużlowym jest jedyną osobą kompetentną do prowadzenia klubu – poinformował Gollob.

– Pan Władysław uprzedzał mnie, że przekaże mi klub, więc mogłem się do tego przygotować i z wszystkim zapoznać. Będę kontynuował jego drogę, w 2019 r. chciałbym powiedzieć, że Polonia nie ma żadnych zaległości finansowych – zapowiedział Kanclerz, który w minionym sezonie był menedżerem drużyny Polonii. Stuprocentowym właścicielem klubu pozostaje nadal Władysław Gollob, ale nieoficjalnie wiadomo, że między nim a Kanclerzem trwają negocjacje w sprawie odsprzedaży akcji ŻKS Polonia.

Asy dla Tomasza

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 na stadion Polonii powróci po dłuższej przerwie elita żużlowców z całego świata. Przyjadą wesprzeć w walce ze skutkami ciężkiej kontuzji Tomasza Golloba.

Turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Sprzedaż biletów przeszła wszelkie oczekiwania, rozeszło się ich ponad 10 tys. – poinformował Kanclerz.

Spodziewana jest również obecność kilkudziesięciu byłych żużlowców, zarówno bydgoskiej Polonii, jak i żużlowych legend, m.in. Hansa Nielsena, Pera Jonssona, Erika Gundersena. Organizatorzy przygotowali również liczne gadżety, które będzie można nabyć podczas turnieju, a dochód z nich również wesprze leczenie Tomasza Golloba. On sam będzie obecny na stadionie, pojawi się na torze w otwartym cadillacu.

Na zdjęciu: Władysław Gollob uznał, że już czas odpocząć.

Lista startowa

1. Tai Woffinden, 2. Artiom Łaguta, 3. Janusz Kołodziej, 4. Emil Sajfutdinow, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Martin Vaculik, 7. Niels-Kristian Iversen, 8. Peter Kildemand, 9. Maciej Janowski, 10. Krzysztof Buczkowski, 11. Bartosz Smektała, 12. Matej Zagar, 14. Przemysław Pawlicki, 15. Antonio Lindbaeck, 16. Greg Hancock. Wakat pod numerem 13 zostanie uzupełniony w najbliższych dniach, a może nawet godzinach.

 

(Jsk)

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sportowy mix

 • De Giorgi odejdzie, bo wybrał ojczyznę

  Jastrzębski klub musi szukać nowego trenera. Dotychczasowy, Ferdinando De Giorgi, chce rozwiązać kontrakt, bo dostał propozycję pracy w Cucine Lube Civitanova.

  mic13 grudnia 2018
 • Żużel. Duża kasa dla Włókniarza

  Powiększyło się grono sponsorów wspierających czarny sport w Częstochowie.

  Andrzej Zaguła13 grudnia 2018
 • GTK Gliwice. Strzał w dziesiątkę

  Przyjście nowych graczy odmieniło gliwicką drużynę. Zaimponował zwłaszcza Desmond Washington, który w dwóch meczach rzucił aż 38 punktów.

  mic12 grudnia 2018
 • Z marszu na mistrza Polski

  Po maratonie z MKS-em Będzin katowiczanie podejmują PGE Skrę Bełchatów. Aluron Virtu Warta Zawiercie powalczy o historyczny, bo pierwszy triumf z...

  Redakcja12 grudnia 2018
 • Europejskie gwiazdy królowej w Chorzowie?

  Polski Związek Lekkiej Atletyki chce zorganizować na Stadionie Śląskim mistrzostwa Europy w 2024 roku.

  PAP12 grudnia 2018
 • Nowicjusze kontra elita

  O 19.00 w Rostocku biało-czerwoni grają towarzysko z Niemcami. Zatrzeć złe wrażenie po wpadce w Izraelu będzie drużynie Piotra Przybeckiego niezwykle...

  Redakcja12 grudnia 2018
 • Ogólnodostępność, nie tylko wyczyn

  Minister Witold Bańka przedstawił dokonania, wydatki i plany swojego resortu.

  Redakcja11 grudnia 2018
 • Hokej. Latający Fin…

  Tomasz Valtonen stara się być aktywny na wielu płaszczyznach i skupia się nie tylko na szkoleniu.

  Włodzimierz Sowiński11 grudnia 2018
 • Mokrzki: Na Niemca atak spod pachy

  - Jak się cały tydzień siedzi cicho, to w sobotę trzeba się wyszaleć, a co! (śmiech). Poza tym na boisku grają...

  Tomasz Mucha11 grudnia 2018