Zobacz
Do góry

Dwa razy Budapeszt

Nie sposób wykluczyć, że mistrzostwa świata rozpoczniemy w niekompletnym składzie. Polska kadra wciąż czeka na Arona Chmielewskiego oraz Alana Łyszczarczyka.

Obserwując treningi naszych hokeistów podczas zgrupowania w Nowym Targu, odnosiło się wrażenie, że przebywają w sanatorium – powiedział kilka dni temu jeden z trenerów, prosząc o anonimowość. Ale też hokeistom, przygotowującym się do mistrzostw świata Dywizji IA w Budapeszcie, towarzyszyło sporo zawirowań. W minioną sobotę nasi kadrowicze wyjechali właśnie do stolicy Węgier na ostatni etap przygotowań oraz spotkania towarzyskie z Ukrainą (dzisiaj) oraz Japonią (we wtorek). Potem – z niepokojem – będziemy czekać na inauguracyjny mecz turnieju, z Włochami.

Regulowanie zaległości

Kadrowicze zjeżdżali do Nowego Targu w różnych terminach. Najpóźniej dotarli ci z Tychów oraz Katowic, którzy mieli nieco więcej wolnego. Z niepokojem nasłuchiwaliśmy informacji ze zgrupowania, również dlatego, że niepewny był przyjazd selekcjonera Teda Nolana. W końcu w poprzedni poniedziałek dotarł on do Nowego Targu. Zaległości wobec niego, wedle słów wiceprezesa Mirosława Minkiny, zostały uregulowane. Również kadrowiczom wypłacono 25% zaległości (54 tys. netto). Po sezonie regulamin dotyczący zgrupowań kadry ma być podobno poddany renegocjacjom.

Kadrowicze w Nowym Targu przeszli badania krwi i właśnie na ich podstawie Nolan doszedł do wniosku, że zajęcia nie mogą być intensywne. Główce akcenty położono natomiast na zajęcia taktyczne; skupiano się na grze w przewadze oraz osłabieniach i wyjściach z tercji.

Kilku pewniaków

W kadrze jest w tej chwili 28 zawodników. W sobotę dojechał Paweł Dronia, obrońca Loewen Frankfurt n/Menem, który odpadł w półfinale 2.DEL; notabene z drużyną Adama Borzęckiego, Bietigheim Steelers. W sumie jednak Dronia miał udany sezon, bo w 63 spotkaniach zdobył 33 pkt (5 goli+28 asyst). Do Budapesztu ostatecznie nie pojechał defensor Podhala Oskar Jaśkiewicz.

Nolan ma kilku pewniaków. Jeden z ataków tworzą: Krzysztof Zapała, środkowy z dwoma skrzydłowymi – Tomaszem Malasińskim oraz Maciejem Urbanowiczem. Krystian Dziubiński gra z Damianem Kapicą oraz Marcinem Koluszem. Filip Komorski tworzy atak z Mikołajem Łopuskim oraz Jakubem Witeckim. Pozostali walczą o miejsce w reprezentacji, przy czym trenerzy liczą jeszcze na przyjazd Arona Chmielewskiego, który udanie występuje w finale ligi czeskiej z Ocelarzi Trzyniec, oraz Alana Łyszczarczyka (Owen Sound Attack), grającego w play offach kanadyjskiej OHL. Może być taka sytuacja, że biało-czerwoni rozpoczną turniej w niekompletnym składzie i będziemy czekać na przyjazd jednego lub obu zawodników. Nie jest to zbyt komfortowe…

Ostatnie sprawdziany

Przed biało-czerwonymi ostatnie mecze towarzyskie – z Ukrainą oraz Japonią, które przygotowują się do mistrzostw świata Dywizji IB w Kaunas na Litwie. Trenerzy, wedle naszych informacji, będą chcieli dać szansę trzem bramkarzom: Johnowi Murrayowi, Przemysławowi Odrobnemu oraz Ondrejowi Raszce. Kilku „żelaznych” reprezentantów wystąpi w jednym meczu, zapewne nawet w niepełnym wymiarze, a szansę dostaną ich zmiennicy. Po tych sprawdzianach poznamy ostateczny skład reprezentacji.

Biało-czerwoni na MŚ w Budapeszcie staną przed trudnym zadaniem, bo rywale – Włochy, Kazachstan, Słowenia, Węgry i Wielka Brytania – są niezwykle wymagający. Trudno nie wskazać zwycięzcę, ale spadkowicza do niższej dywizji.

 

Kadra biało-czerwonych

Bramkarze: John Murray (GKS Tychy), Przemysław Odrobny (TatrySki Podhale Nowy Targ), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie).

Obrońcy: Mateusz Bryk, Bartosz Ciura, Kamil Górny i Bartłomiej Pociecha (wszyscy Tychy), Paweł Dronia (Loewen Frankfurt), Mateusz Rompkowski, Patryk Wajda (obaj Comarch Cracovia), Jakub Wanacki (Tauron KH GKS Katowice), Damian Tomasik (TatrySki Podhale Nowy Targ).

Napastnicy: Mateusz Bepierszcz, Filip Komorski i Jakub Witecki (Tychy), Kasper Bryniczka, Krystian Dziubiński, Damian Kapica, Maciej Urbanowicz (wszyscy Cracovia), Tomasz Malasiński i Mikołaj Łopuski (Tauron KH GKS Katowice), Jan Steber (Automatyka Gdańsk), Marcin Kolusz, Krzystof Zapała, Mateusz Michalski i Bartłomiej Neupauer (wszyscy TatrySki Podhale Nowy Targ), Kacper Guzik (Saale Bulls Halle, Oberliga Niemcy), Dominik Jarosz i Dominik Paś (obaj KKH GKS Jastrzębie)

Komentarze

Więcej w hokej

 • Udany początek młodzieży w mistrzostwach świata!

  Spore zdenerwowanie wyczuwało się w ekipie biało-czerwonych przed inauguracyjnym spotkaniu mistrzostw świata Dywizji IB w Tychach. Reprezentacja Polski spotykała się z...

  sow8 grudnia 2018
 • MŚ Dywizji IB do lat 20. Do czterech razy…?

  Rola gospodarza zobowiązuje – młodzieżowa reprezentacja na lodowisku w Tychach podejmie kolejną próbę awansu do wyższej dywizji.

  Włodzimierz Sowiński8 grudnia 2018
 • GieKSa niepokonana!

  Katowiczanie w 44 min przegrywali 1:2, ale znów pokazali klasę. Tauron KH GKS Katowice coraz lepszy.

  Włodzimierz Sowiński7 grudnia 2018
 • Jak grom z jasnego nieba

  Hokeiści Tauronu KH GKS Katowice solidnie pracują na lodzie i mają już 21 zwycięstw z rzędu. Do krajowego rekordu, należącego do...

  sow7 grudnia 2018
 • Starzy znajomi

  Działacze JKH GKS Jastrzębie postanowili w trybie nagłym zatrudnić dwóch nowych obrońców – Krzysztofa Kantora i Vladimira Lukaczika.

  Bogdan Nather7 grudnia 2018
 • Katowiczanie kontynuują zwycięską passę

  Święty Mikołaj ma się zjawić 6 grudnia, ale na lodowisko „Jastor” zawitał dwa dni wcześniej. Dwa pierwsze gole dla Tauronu były...

  Bogdan Nather4 grudnia 2018
 • Polska Hokej Liga. Kto? Jak nie my!

  Dla ekipy trenera Roberta Kalabera to ważny tydzień w tym miesiącu, który może decydować o 3. miejscu na dłużej.

  sow3 grudnia 2018
 • PHL: GKS Tychy wygrał zgodnie z tradycją

  Po raz trzeci w tym sezonie o wyniku meczu GKS Tychy z JKH GKS Jastrzębie przesądził jeden gol.

  Włodzimierz Sowiński2 grudnia 2018
 • Podhale pokonane w stylu kanadyjskim

  Katowiczanie odnieśli 23. zwycięstwo (18. z rzędu), a momentami zaprezentowali profesorską grę.

  Redakcja30 listopada 2018