Zobacz
Do góry

Dwa razy Budapeszt

Nie sposób wykluczyć, że mistrzostwa świata rozpoczniemy w niekompletnym składzie. Polska kadra wciąż czeka na Arona Chmielewskiego oraz Alana Łyszczarczyka.

Obserwując treningi naszych hokeistów podczas zgrupowania w Nowym Targu, odnosiło się wrażenie, że przebywają w sanatorium – powiedział kilka dni temu jeden z trenerów, prosząc o anonimowość. Ale też hokeistom, przygotowującym się do mistrzostw świata Dywizji IA w Budapeszcie, towarzyszyło sporo zawirowań. W minioną sobotę nasi kadrowicze wyjechali właśnie do stolicy Węgier na ostatni etap przygotowań oraz spotkania towarzyskie z Ukrainą (dzisiaj) oraz Japonią (we wtorek). Potem – z niepokojem – będziemy czekać na inauguracyjny mecz turnieju, z Włochami.

Regulowanie zaległości

Kadrowicze zjeżdżali do Nowego Targu w różnych terminach. Najpóźniej dotarli ci z Tychów oraz Katowic, którzy mieli nieco więcej wolnego. Z niepokojem nasłuchiwaliśmy informacji ze zgrupowania, również dlatego, że niepewny był przyjazd selekcjonera Teda Nolana. W końcu w poprzedni poniedziałek dotarł on do Nowego Targu. Zaległości wobec niego, wedle słów wiceprezesa Mirosława Minkiny, zostały uregulowane. Również kadrowiczom wypłacono 25% zaległości (54 tys. netto). Po sezonie regulamin dotyczący zgrupowań kadry ma być podobno poddany renegocjacjom.

Kadrowicze w Nowym Targu przeszli badania krwi i właśnie na ich podstawie Nolan doszedł do wniosku, że zajęcia nie mogą być intensywne. Główce akcenty położono natomiast na zajęcia taktyczne; skupiano się na grze w przewadze oraz osłabieniach i wyjściach z tercji.

Kilku pewniaków

W kadrze jest w tej chwili 28 zawodników. W sobotę dojechał Paweł Dronia, obrońca Loewen Frankfurt n/Menem, który odpadł w półfinale 2.DEL; notabene z drużyną Adama Borzęckiego, Bietigheim Steelers. W sumie jednak Dronia miał udany sezon, bo w 63 spotkaniach zdobył 33 pkt (5 goli+28 asyst). Do Budapesztu ostatecznie nie pojechał defensor Podhala Oskar Jaśkiewicz.

Nolan ma kilku pewniaków. Jeden z ataków tworzą: Krzysztof Zapała, środkowy z dwoma skrzydłowymi – Tomaszem Malasińskim oraz Maciejem Urbanowiczem. Krystian Dziubiński gra z Damianem Kapicą oraz Marcinem Koluszem. Filip Komorski tworzy atak z Mikołajem Łopuskim oraz Jakubem Witeckim. Pozostali walczą o miejsce w reprezentacji, przy czym trenerzy liczą jeszcze na przyjazd Arona Chmielewskiego, który udanie występuje w finale ligi czeskiej z Ocelarzi Trzyniec, oraz Alana Łyszczarczyka (Owen Sound Attack), grającego w play offach kanadyjskiej OHL. Może być taka sytuacja, że biało-czerwoni rozpoczną turniej w niekompletnym składzie i będziemy czekać na przyjazd jednego lub obu zawodników. Nie jest to zbyt komfortowe…

Ostatnie sprawdziany

Przed biało-czerwonymi ostatnie mecze towarzyskie – z Ukrainą oraz Japonią, które przygotowują się do mistrzostw świata Dywizji IB w Kaunas na Litwie. Trenerzy, wedle naszych informacji, będą chcieli dać szansę trzem bramkarzom: Johnowi Murrayowi, Przemysławowi Odrobnemu oraz Ondrejowi Raszce. Kilku „żelaznych” reprezentantów wystąpi w jednym meczu, zapewne nawet w niepełnym wymiarze, a szansę dostaną ich zmiennicy. Po tych sprawdzianach poznamy ostateczny skład reprezentacji.

Biało-czerwoni na MŚ w Budapeszcie staną przed trudnym zadaniem, bo rywale – Włochy, Kazachstan, Słowenia, Węgry i Wielka Brytania – są niezwykle wymagający. Trudno nie wskazać zwycięzcę, ale spadkowicza do niższej dywizji.

 

Kadra biało-czerwonych

Bramkarze: John Murray (GKS Tychy), Przemysław Odrobny (TatrySki Podhale Nowy Targ), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie).

Obrońcy: Mateusz Bryk, Bartosz Ciura, Kamil Górny i Bartłomiej Pociecha (wszyscy Tychy), Paweł Dronia (Loewen Frankfurt), Mateusz Rompkowski, Patryk Wajda (obaj Comarch Cracovia), Jakub Wanacki (Tauron KH GKS Katowice), Damian Tomasik (TatrySki Podhale Nowy Targ).

Napastnicy: Mateusz Bepierszcz, Filip Komorski i Jakub Witecki (Tychy), Kasper Bryniczka, Krystian Dziubiński, Damian Kapica, Maciej Urbanowicz (wszyscy Cracovia), Tomasz Malasiński i Mikołaj Łopuski (Tauron KH GKS Katowice), Jan Steber (Automatyka Gdańsk), Marcin Kolusz, Krzystof Zapała, Mateusz Michalski i Bartłomiej Neupauer (wszyscy TatrySki Podhale Nowy Targ), Kacper Guzik (Saale Bulls Halle, Oberliga Niemcy), Dominik Jarosz i Dominik Paś (obaj KKH GKS Jastrzębie)

Komentarze

Więcej w hokej

 • Mistrz uległ wicemistrzowi

  Udany rewanż wicemistrzów nad mistrzem kraju.

  Włodzimierz Sowiński18 września 2018
 • Długa lista nieobecnych

  Maciej Urbanowicz i Michał Kotlorz zostali odsunięci od dwóch meczów po - zdawałoby się - niewinnej bójce.

  sow18 września 2018
 • Pożegnanie i debiut

  Michał Woźnica po 17 latach pożegnał się z tyskimi kibicami, zaś debry trzymały w napięciu od początku do końca.

  Włodzimierz Sowiński16 września 2018
 • Mgła nie przeszkodziła katowiczanom

  W meczu dnia gospodarze mieli ogromną przewagę, ale odnieśli nikłe zwycięstwo, bo zlekceważyli rywala z Sosnowca.

  Włodzimierz Sowiński14 września 2018
 • Utrapienie dla kibiców

  O ile rozgrywanie meczów dla wszystkich zespołów z Kadrą PZHL-u jest przykrą koniecznością, o tyle dla kibiców jastrzębskiego zespoł spotkanie było...

  JK12 września 2018
 • Po co komu Superpuchar?

  W Tychach zmierzą się mistrz Polski z finalistą Pucharu Polski. Ale sama idea takiego meczu budzi wątpliwości.

  sow12 września 2018
 • Uczczony jubileusz

  Sześć z dziewięciu zdobytych przez jastrzębian punktów zapisano na konto nowych nabytków klubu.

  Jakub Kubielas11 września 2018
 • Dylematy „Laszki”

  Klubowa ikona zmaga się z urazem kręgosłupa i może dopiero za miesiąc podejmie decyzję odnośnie dalszej gry.

  sow11 września 2018
 • Gramy o najwyższe cele, ale pamiętamy o korzeniach

  Rozmowa z Kazimierzem Szynalem, prezesem JKH GKS Jastrzębie

  Bogdan Nather10 września 2018