Zobacz
Do góry

Będzie lepiej niż 20 lat temu

Po meczu w Niżnym Nowogrodzie w rozgrywkach grupowych przeciwko Argentynie, który Chorwaci w wielkim stylu wygrali 3:0, „Sport” zapytał obrońcę chorwackiej reprezentacji Dejana Lovrena o to, czy ten obecny zespół narodowy przebije osiągnięcie tego z 1998 roku, który mundial we Francji zakończył na trzecim miejscu.

– Tak, jesteśmy w stanie to zrobić. Jeśli spojrzysz na skład, na kadrę jakim dysponował tamten zespół z drużyną, którą mamy obecnie, to teraz mamy lepszych zawodników niż dwadzieścia lat temu, ale nie znaczy to nic, jeśli nie będziemy grali dobrze. Jeśli natomiast będzie tak, jak miało to miejsce w starciu z Argentyną, to zajdziemy wysoko – powiedział nam Lovren. Wszystko działo się 21 czerwca, a więc jeszcze w początkowej fazie tegorocznych mistrzostw. Teraz drużyna z takimi piłkarzami w składzie jak Luka Modric, Ivan Rakitic, Mario Mandżukić czy Lovren jest już w półfinale.

Mają piłkarzy z charakterem
– W kraju jest euforia. Wszyscy na ulicach czy w domach rozmawiają tylko o mistrzostwach i czekającym nas meczu z Anglikami. Samochody jeżdżą z flagami, ludzie spacerują w koszulkach naszej reprezentacji. Dzieci też poprzebierane są w piłkarskie stroje. Na mecz na stadionie Łużniki wybiera się 10 tysięcy kibiców, bo tyle mamy biletów. Wszyscy żyją tym spotkaniem i tym co wydarzy się w środę wieczorem – opowiada Tomo Nicota z chorwackiej gazety „Sportske Novosti”, który był na mundialu w Rosji, a teraz jest już w domu.

Przed dzisiejszym spotkaniem zespół z Bałkanów ma jednak swoje problemy. – Nie wiadomo czy zagra Vrsaljko. W jego przypadku decyzja zapadnie przed samym meczem. Natomiast na pewno powinni zagrać Lovren i Subasić, którzy zostali poturbowani w starciu z Rosjanami. Do meczu z Anglią przystąpimy zmęczeni trudnymi meczami w fazie pucharowej mundialu, ale drużyna jest w takiej formie, że stać ją na odniesienie kolejnego zwycięstwa. Osobiście myślę, że tak też będzie, bo w naszej reprezentacji gra wielu zawodników z charakterem, którzy nieraz pokazywali, że nawet w trudnych sytuacjach są w stanie sobie poradzić – podkreśla dziennikarz z Zagrzebia.

Historyczna data
Tomo Nicota zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. Spotkanie z Anglią odbywa się dla Chorwatów w szczególnym dniu, jakim jest 11 lipca. – Dokładnie 20 lat temu na stadionie w Paryżu pokonaliśmy w meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata Holendrów. Teraz chcemy czegoś więcej. Kibice wierzą, że uda nam się pokonać reprezentację Anglii i wystąpić w niedzielę w finale piłkarskich mistrzostw świata. Sądzę, że tak będzie – mówi dziennikarz „Sportske Novosti”. Gdyby tak się stało, byłby to największy sukces w historii chorwackiej czy w ogóle bałkańskiej piłki.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata w Rosji

 • Klęska plami papier

  Wyszło właśnie na jaw, że przed finałami MŚ zagraliśmy towarzysko z… Senegalem. Poziom merytoryczny opublikowanego wczoraj raportu, dotyczącego przegranego mundialu, doskonale...

  Łukasz Żurek4 września 2018
 • Sztab na mistrzostwa świata w Rosji rozlicza się

  Prezentujemy raport sztabu szkoleniowego Adama Nawałki, który ma pomóc w ustaleniu przyczyn słabego występu reprezentacji Polski.

  Redakcja3 września 2018
 • Kiedy ludzie ginęli dla piłki

  Czy można z futbolowego szczytu trafić do obozu pracy? Jak układać się z będącymi u władzy mordercami?

  Michał Zichlarz8 sierpnia 2018
 • Kręcina: „Narodowy” nie zawsze znaczy „dobry”

  Druga część rozmowy „Sportu” ze Zdzisławem Kręciną, byłym sekretarzem generalnym PZPN-u W pierwszej części rozmowy Zdzisław Kręcina mówił m.in.: Nie jestem...

  Dariusz Leśnikowski1 sierpnia 2018
 • Kręcina: Prezes może wszystko. Nie tylko ten prezes…

  Zdzisław Kręcina, były sekretarz generalny PZPN, w rozmowie ze „Sportem” DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Gdzie pan był, kiedy pana w środowisku nie było?...

  Dariusz Leśnikowski30 lipca 2018
 • Novikovas do gry

  Litewski pomocnik Jagiellonii, Arvydas Novikovas, który w meczu pierwszej kolejki został bardzo ostro potraktowany przez Sławomira Peszkę, odczuwał przez kilka dni...

  JK27 lipca 2018
 • Zaprezentują się kibicom

  Pierwotnie miała odbyć się przed tygodniem, ale wtedy plany te storpedowała pogoda.

  mag26 lipca 2018
 • Erik „poczuł klimat”. A ja mu pogratulowałem

  Rozmowa z Szymonem Żurkowskim, pomocnikiem Górnika Zabrze

  Dariusz Leśnikowski26 lipca 2018
 • Argentyna szuka selekcjonera

  Czterech kolejnych trenerów pożegnało się z reprezentacjami, które prowadziło podczas mundialu w Rosji.

  Jakub Kubielas19 lipca 2018