Zobacz
Do góry

Biathlon. Z Hojnisz na podbój Ameryki

Rozpoczynające się dziś zawody Pucharu Świata w Canmore będą pierwszą z dwóch rund, które w tym sezonie odbędą się w Ameryce Północnej.

Polacy pojechali tam w najsilniejszych składach, na czele z 10. w klasyfikacji generalnej Moniką Hojnisz. Ostatnio zawody PŚ odbyły się w Canmore w sezonie 2015/16. Niezłe wspomnienia z tego występu ma właśnie Hojnisz, która zajęła wówczas czwarte miejsce w sprincie, a do tego z bliska obserwowała dekorację na drugim stopniu podium koleżanki z kadry Krystyny Guzik.

35-letnia zawodniczka w tym sezonie w kadrze A miejsca nie ma, ale Hojnisz ponownie pojechała do Kanady. Będzie rywalizować w biegu indywidualnym na 15 km (dizś o godz. 22.10 czasu polskiego) i biegu ze startu wspólnego na 12,5 km (w niedzielę o 22.00). Na sobotę zaplanowano natomiast sztafety, a Hojnisz partnerować będą Kamila Żuk, Karolina Pitoń i Kinga Zbylut. Ta trójka ma szansę zakwalifikować się do niedzielnej konkurencji, w której udział weźmie 30 czołowych biathlonistek. W tym celu Polki muszą jednak dobrze zaprezentować się w czwartek. Pewne miejsce w biegu ze startu wspólnego ma Hojnisz.

W Canmore odbędzie się też rywalizacja mężczyzn w tych samych konkurencjach, a Polskę reprezentować będą Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła oraz Grzegorz Guzik. Od wielu lat biało-czerwoni nie liczą się jednak w walce o czołowe lokaty.

Biathlon. Koniec maratonu

Po zawodach w Canmore cykl przeniesie się do Salt Lake City, gdzie rywalizacja potrwa od 14 do 17 lutego. Później w programie są mistrzostwa Europy w Mińsku-Raubiczach na Białorusi (20-24 lutego), ale czołówka zwykle w tej imprezie nie startuje. Zawody PŚ w Ameryce Północnej to zatem dla większości ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 7 marca w szwedzkim Oestersund.

Z udziału w zawodach w Canmore i Salt Lake City zrezygnował broniący Kryształowej Kuli Martin Fourcade. Francuz nie ukrywa, że nie jest do końca zadowolony ze swojej formy, mimo że jest wiceliderem PŚ i chce skupić się na przygotowaniach do MŚ w Oestersund.

PŚ w Canmore

Czwartek, 7 lutego
20 km mężczyzn (godz. 18.00)
15 km kobiet (22.10)

Sobota, 9 lutego
4×7,5 km mężczyzn (20.30)
4×6 km kobiet (22.45)

Niedziela, 10 lutego
15 km mężczyzn (19.00)
12,5 km kobiet (22.00)

Reprezentacja Polski

Kobiety: Monika Hojnisz, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Karolina Pitoń, Kinga Zbylut (obie BKS WP Kościelisko).

Mężczyźni: Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła (wszyscy BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec).

 

Na zdjęciu: Celne oko – pewna ręka, czyli Monika Hojnisz na strzelnicy.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sporty zimowe