Zobacz
Do góry

Co z nowym domem dla „Niebieskich”?

Przetarg na generalnego wykonawcę stadionu przy Cichej 6 ma zostać ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy. Do czasu ogłoszenia przetargu muszą zostać rozstrzygnięte dwa aspekty: techniczny i finansowy – tłumaczy Piotr Małecki.

Co dalej z budową nowego stadionu w Chorzowie? Inwestycja zatrzymała się na etapie wprowadzenia przez projektanta poprawek do projektu, zaproponowanych przez inżyniera kontraktu. Pierwotnym terminem oddania poprawionego projektu był koniec października. Potem przesunięto go o kolejny miesiąc. Zaczął się 2019 rok, a ta sprawa wciąż nie została doprowadzona do końca.

Idą do przodu

Skąd ta zwłoka? – Nie czuję się do końca upoważniony, by wypowiadać się o szczegółach umowy projektanta z miastem – mówi Piotr Małecki, prezes miejskiej spółki Centrum Przedsiębiorczości, odpowiedzialnej za modernizację stadionu. – Jeszcze nie ma końcowej wersji projektu z poprawkami. Temat posuwa się jednak do przodu. W tym tygodniu odbyliśmy spotkanie z projektantem.

Ruch Chorzów zapłacił drugą transzę!

Termin oddania projektu zostanie określony w najbliższym tygodniu. Zapadają ostateczne decyzje, które elementy projektu wymagają rzeczywistej aktualizacji. Niezależnie od tego, równolegle pracę rozpocznie komisja przetargowa, która będzie przygotowywać SWIZ (specyfikację istotnych warunków zamówienia – dop. red.) do przetargu na generalnego wykonawcę. Zależy nam, by nie było zbędnej opieszałości czasowej i przetarg na generalnego wykonawcę mógł zostać jak najszybciej ogłoszony.

Kwestie do aktualizacji

Jak wiele zmian inżynier kontraktu (jest nim firma Sweco Consulting z Poznania) zaproponował do projektu? – Stadion wciąż posiada ważne pozwolenie na budowę, ale zdezaktualizowały się chociażby niektóre uzgodnienia z dostawcami mediów. Trzeba ponownie wystąpić do nich z zapytaniem, czy nie ulegną zmianie warunki przyłączeniowe. Zmieniły się też przepisy dotyczące central wentylacyjnych. Urządzenia, które zaproponował projektant, są już dziś trudne do zdobycia. To kwestia wymagająca aktualizacji. Powtórzę jednak, że nie chcemy, by to wszystko wpływało na dalszą opieszałość. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę – podkreśla prezes Centrum Przedsiębiorczości.

Kibice mogą być niepocieszeni

Kiedy może nastąpić ogłoszenie tego najważniejszego z przetargów? – Zakładam, że jesteśmy w stanie uczynić to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – oznajmia Piotr Małecki. Ogłoszenie przetargu od otwarcia kopert z propozycjami dzielić będą 42 dni. Możliwe są oczywiście poślizgi związane z odwołaniami składanymi przez oferentów czy – jak miało to miejsce rok temu w kontekście wyboru inżyniera kontraktu – ponowne rozpisanie przetargu w związku z ofertami niespełniającymi kryteriów (przede wszystkim finansowych).

Wierzę, że kibice są niepocieszeni faktem, iż przetarg na generalnego wykonawcę nie jest jeszcze ogłoszony, przez co siłą rzeczy nie widzą też jeszcze terminów narzuconych generalnemu wykonawcy na realizację poszczególnych etapów. Dodam, że prowadzimy też obecnie rozmowy z bankami. Jako Centrum Przedsiębiorczości i miasto musimy znaleźć sposób finansowania umowy. To duże wyzwanie dla budżetu miasta i zarazem element układanki niezbędny do określenia ram czasowych przebiegu procesu budowlanego. Do czasu ogłoszenia przetargu muszą zostać rozstrzygnięte dwa aspekty: techniczny i finansowy – tłumaczy prezes Małecki.

LICZBA

16 000
WIDZÓW pomieścić ma nowy stadion przy Cichej. O ile kiedyś stanie…

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Debiutantka z Katowic

  W ramach przygotowań do eliminacji mistrzostw Europy piłkarska reprezentacja kobiet rozegra dwa mecze sparingowe: 5 kwietnia z Włochami w Lublinie i...

  Mateusz Wojciechowski21 marca 2019
 • Pena już trenuje z GKS-em. Muszą znaleźć wspólny język

  Carlos Gullit Pena wczoraj po raz pierwszy trenował z drużyną tyskiego pierwszoligowca. Ryszard Tarasiewicz ma nadzieję, że z Meksykaninem będzie jak...

  Maciej Grygierczyk20 marca 2019
 • Drugie życie. Spełnić marzenia. Mają kim straszyć?

  W czwartek numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja20 marca 2019
 • Nie miał żadnych obaw

  Rundę jesienną Mateusz Kos spędził w IV lidze, ale w miniony weekend były golkiper Rakowa znów zameldował się na szczeblu centralnym,...

  Maciej Grygierczyk20 marca 2019
 • Bramkarz w ogniu krytyki

  Czy do bramki beniaminka z Jastrzębia Zdroju w następnym meczu przeciwko Stomilowi Olsztyn wróci Grzegorz Drazik?

  Bogdan Nather20 marca 2019
 • Zmiany na wagę zwycięstwa

  O tym, że „górale” wrócili na zwycięską ścieżką zdecydowały w znakomitej mierze roszady w wyjściowym ustawieniu.

  Jakub Kubielas20 marca 2019
 • Zioło: Trenować jak w Dortmundzie

  Rozmowa z Michałem Ziołą, dyrektorem Akademii BVB im. Łukasza Piszczka.

  Krzysztof Brommer20 marca 2019
 • Cel: najlepsza akademia w Polsce!

  Marzenia są po to by je realizować. Taką zasadę wyznaje były reprezentant Polski Łukasz Piszczek, który wczoraj udowodnił z jakim rozmachem powstaje...

  Krzysztof Brommer20 marca 2019