Zobacz
Do góry

Bez rozgrzewki. Czy to jest kraj dla młodych ludzi?

Z młodymi piłkarzami to nie zawsze wiadomo, czy się rozwiną, czy zwiną, nie wykluczając i tego, że futbol im się znudzi – pisze Andrzej Grygierczyk w swoim cotygodniowym felietonie.

Wygląda na to, że kolejny młody polski piłkarz wyjedzie grać do Włoch. Konkretnie 18-letni Sebastian Walukiewicz, obrońca Pogoni Szczecin oraz reprezentacji Polski U-20. Ma on przejść do Cagliari za ok. 4 mln euro. Prezentując na naszych łamach subiektywną jedenastkę jesieni, znaleźliśmy miejsce i dla niego. Zwróciliśmy jednocześnie uwagę na to, że wspomniana kwota usytuuje Walukiewicza w gronie najdroższych piłkarzy transferowanych za granicę z polskiej ekstraklasy. I jeszcze na to, że nie poznano się na nim w Legii Warszawa, choć przebywał tam cztery lata.

Każde zdanie z wyżej zamieszczonych nadaje się do rozwinięcia.

Po pierwsze – jakże licznie obsadzany jest przez Polaków włoski szlak. Mogłoby to sugerować, że na Półwyspie Apenińskim uważniej niż gdzie indziej śledzi się polską ekstraklasę i że rozwinięty tam zmysł do prowadzenia interesów podpowiada, iż na naszych piłkarzach da się zarobić. I to się dzieje. Na przykład bardzo dobry interes zrobiło Udinese, sprzedając za 13 mln euro do Napoli Piotra Zielińskiego, kupionego wcześniej z Zagłębia Lubin za 100 tys. euro, a Genoa wciąż jest jeszcze przed takim interesem, czekając aż cena za Krzysztofa Piątka – kupionego z Cracovii za 4 mln euro – osiągnie poziom… niebotyczny.

Bez rozgrzewki. Zanim w szatniach skończyła się godka

Po drugie – czy Walukiewicz idzie za granicę za rzeczywiście duże pieniądze? Zależy z jakiej perspektywy spojrzeć. Skoro będzie jednym z najdroższych piłkarzy transferowanych z polskiej ekstraklasy, choć ma dopiero 18 lat, to znaczy, że te pieniądze w istocie są duże. A Pogoń bodaj jeszcze nigdy takiej kwoty jednorazowo nie zarobiła. Z drugiej strony, równie młodzi Chorwaci czy Serbowie są drożsi niż Polacy, ale to też kwestia marki, jaką piłkarze z tych krajów mają u (głównie) zachodnich pracodawców. O transferowych kwotach, jakie krążą między klubami zachodniej Europy za zawodników tam wychowanych i wyszkolonych, już lepiej nie mówić. Słusznie tak dużo płacą czy też nie, to już zupełnie inna kwestia. Stać ich, więc płacą.

Walukiewicz, piłkarz Pogoni Szczecin w meczu z Piastem Gliwice

Credit: Norbert Barczyk / PressFocus

Wreszcie po trzecie – i bodaj najważniejsze – to co odnosi się do stwierdzenia, że na Walukiewiczu nie poznano się w Legii Warszawa, mimo że – powtórzmy – przebywał tam aż cztery lata. Oczywiście mógłby to być powód do wyzłośliwiania się, podparty legendarnymi już pięcioma tysiącami zł, za którą to kwotę bez żalu, i definitywnie, oddano z Legii do Znicza Pruszków Roberta Lewandowskiego. Ten strzelał dla Znicza tak dużo, że szybko wylądował w Lechu Poznań. Resztę znacie bardzo dobrze.

Można znaleźć milion powodów, dla których w stolicy nie poznano się również na Walukiewiczu. Może się nie wyróżniał, może zawalił w „młodej Legii” ileś bramek, może zbyt wielu miał trenerów, w dodatku nastawionych nie na szkolenie, a na wynik w jakiejś tam trampkarsko-juniorskiej rywalizacji, może był za chudy albo za gruby, za niski albo za wysoki czy „kontuzjogenny”. A może po prostu nikt za nim nie stał, nie pomagał, nie popierał, nie przepychał. A w sumie nikt nie widział tego, co doświadczony szkoleniowiec lub działacz z piłkarskim CV, chyba jednak powinien widzieć. Potencjał konkretnie.

Nie odrzucam w tym wszystkim prawa do pomyłek. Trzeba przecież przyjąć i taki punkt widzenia, że z młodymi piłkarzami to nie zawsze wiadomo, czy się rozwiną, czy zwiną, nie wykluczając i tego, że futbol im się znudzi lub jakimś sukcesikiem, czy samym miejscem w szerokiej kadrze (i relatywnie dużymi pieniędzmi), tak zawróci w głowie, że powrót na dobre sportowe tory nie będzie już możliwy.

Bez rozgrzewki. By żyło się lepiej! Komu?

Trudno wszakże nie mieć wrażenia, że w tej pracy z młodzieżą jest w naszych klubach sporo – delikatnie rzecz ujmując – niefachowości, a mówiąc bardziej brutalnie: niekompetencji, niechlujstwa, bylejakości. Co niekoniecznie dotyczy tylko tych, którzy z młodzieżą na co dzień mają do czynienia, ale całych klubowych struktur, zapatrzonych wyłącznie w pierwszy zespół. Z wszelkimi tego konsekwencjami i z… menedżerską prywatą w tle. No to gdzie w tym wszystkim miejsce dla młodych, zwłaszcza tych, którzy w wieku 17 czy 18 lat nie rzucają się (jeszcze) w oczy lub wręcz nie rzucają na kolana? Dlatego trzeba przyjąć, że Walukiewicz miał szczęście, że znalazł się w Pogoni. Ale ile jemu podobnych nie miało? Popadło w szarość? Poszło w zapomnienie?

Walukiewicz w meczu Pogoni Szczecin z Górnikiem Zabrze

Credit: Rafal Rusek / PressFocus

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Adam Godlewski o Pogoni Szczecin i Cracovii.

 

 

 

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Siedmiu (nie)wspaniałych?

  Tylu piłkarzy mogących poszczycić się austriackim paszportem zagrało do tej pory w naszej ekstraklasie. Żaden z nich oszałamiającej kariery w Polsce nie...

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Parzyszek: Stać nas na wiele

  Rozmowa z Piotrem Parzyszkiem, napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Górnicy na czele

  Zabrzanie w tabeli ekstraklasy są na dalekim 12 miejscu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja jeśli chodzi o indywidualne dokonania. Tu...

  Michał Zichlarz24 marca 2019
 • Trener Ivanauskas ma powody do obaw. Porażka Zagłębia w sparingu

  Piłkarze zamykającego tabelę ekstraklasy Zagłębia Sosnowiec przegrali na własnym stadionie z pierwszoligową Puszczą Niepołomice 1:2 (1:0) w sobotnim sparingu.

  PAP23 marca 2019
 • Na laurach nie osiądą

  Mocna praca na treningach, nawet dwa razy dziennie, a dziś sparing z czeskimi Vitkovicami – tak przebiega tydzień przygotowań GieKSy do...

  Zbigniew Cieńciała23 marca 2019
 • Wisła Kraków znalazła brakujące ogniwo. Będzie jeszcze lepiej?

  Z nim na boisku Wisła zdobywa bramki znacznie częściej. Vukan Savićević pomógł odmienić grę Wisły.

  Mateusz Miga22 marca 2019
 • Snajper wciąż na bocznicy

  W Sosnowcu trwa nerwowe wyczekiwanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej w sprawie skrócenia okresu dyskwalifikacji Vamary Sanogo. Od wydania werdyktu dzieli...

  Łukasz Żurek22 marca 2019
 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019