Zobacz
Do góry

Giba w Polonii!

Tego nikt się nie spodziewał. Mistrz olimpijski z Aten (2004) i trzykrotny mistrz świata, słynny Brazylijczyk Giba (na zdjęciu), który w 2014 r. zakończył karierę, wraca na parkiet!

Został udziałowcem klubu IBB Polonia Londyn i wystąpi w meczu ostatniej kolejki ligi angielskiej. W ten sposób chce promować siatkówkę w Anglii. – Siatkówka to moje życie. Od kilku lat jestem już poza boiskiem, jednak wciąż działam w tej dyscyplinie. Choć mam sporo obowiązków, to zawsze bardzo miło będzie znów powalczyć na parkiecie. Już w czasie igrzysk w Londynie widziałem, że tutejsza publiczność była bardzo zainteresowana rywalizacją. Chcę, by dyscyplina się rozwijała, a to jest do tego odpowiedni czas i miejsce – powiedział w wywiadzie na oficjalnej stronie klubu.

Giba, który grał na przyjęciu, ma się przenieść do Londynu na początku kwietnia. Wystąpi w barwach Polonii 14 kwietnia w spotkaniu z Sheffield Hallam. Jeszcze nie wiadomo, jaką stawkę będzie miał ten mecz. W lidze angielskiej nie ma bowiem systemu pucharowego. IBB Polonia ma jeszcze do rozegrania pięć meczów. Zajmuje drugie miejsce w tabeli, tracąc dwa punkty do Durham Palatinates. Lider jednak rozegrał już o dwa spotkania więcej.

– Londyn ma ogromny potencjał jako miasto, a IBB Polonia Londyn ma ogromny potencjał zrobienia czegoś niesamowitego, dzięki ludziom pełnym pasji i miłości do siatkówki. Ja zakończyłem już karierę, ale cały czas na sercu leży mi dobro tej dyscypliny. Wracam więc na boisko, bo nasz sport potrzebuje osób, które swoim wizerunkiem mogą przyciągnąć kibiców i sponsorów – podkreślił 42-letni Brazylijczyk.

Giba gwiazdą Memoriału Arkadiusza Gołasia

Zaangażowanie Giby w poczynania IBB Polonii ma się nie ograniczyć do występu w finałowym meczu. Jak dodano w komunikacie, został jednym z udziałowców klubu oraz ambasadorem akcji crowdfundingowej, która ma na celu profesjonalizację drużyny.

IBB Polonia została założona w 1973 roku przez polskich członków Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA), a obecnie jest prowadzona przez polską społeczność w Londynie – choć w drużynie występują zawodnicy z kilkunastu krajów. Pięć razy sięgała po mistrzostwo w półprofesjonalnej lidze angielskiej (w latach: 1986, 2011, 2013, 2016, 2017). W sezonie 2016/17 klub rywalizował w Pucharze Challenge i dotarł do 1/8 finału.

 

Na zdjęciu: Giba

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w siatkówka