Zobacz
Do góry

GieKSa zderzyła się z barierą

W poniedziałek piłkarze GieKSy spotkają się na pierwszym w tym roku zajęciach. W zasadzie „w starym składzie”, bo niełatwe są rozmowy transferowe w sprawie tych zawodników, których chętnie widziano by przy Bukowej.

Finanse to z pewnością jedno z ograniczeń stojące nam na drodze – nie kryje dyrektor sportowy, Tadeusz Bartnik, mając na myśli starania katowiczan o zakontraktowanie nowych graczy. Stoperzy, defensywny pomocnik, napastnik – wymienia podobne pozycje, o których mówił już na naszych łamach trener Dariusz Dudek. GieKSa – szukając jakości większej niż jesienią – pyta głównie o graczy ekstraklasowych. Przywoływaliśmy już na naszych łamach m.in. nazwiska Piotra Malarczyka, Adama Dancha, Urosza Koruna, Przemysława Wiśniewskiego – to w kontekście obrońców. Można do tej listy dopisać Arkadiusza Jędrycha z Zagłębia Sosnowiec; w rubryce „pomocnicy” zaś – jego kolegę klubowego, Calluma Rzoncę, ale także Mateusza Matrasa, niewiele grającego jesienią w elicie.

Skreśleni „na dzień dobry”

– Rzecz w tym, że wśród tych, którzy nas interesują, nie ma żadnego, który nie miałby ważnego kontraktu ze swym obecnym klubem. A poza tym przychodząc do GieKSy, musieliby się zdecydować na znacznie mniejsze pobory. I to jest pierwsza znacząca przeszkoda w naszych poszukiwaniach. Druga jest taka, że tacy piłkarze w pierwszej kolejności szukają nowych klubów w ekstraklasie lub za granicą. A jeśli nawet rozważają grę w I lidze, to w drużynach mających wiosną wyższe cele niż my – dopowiada dyrektor Bartnik. – Dlatego część nazwisk musieliśmy de facto wykreślić już po pierwszych rozmowach; menedżerowie od razu wykluczyli możliwość przyjścia tych piłkarzy do Katowic.

Życzenie (raczej) nieosiągalne

Wygląda więc na to, że w poniedziałek, na pierwszych po zimowych urlopach zajęciach, nie zobaczymy żadnego z piłkarzy będących „pierwszym wyborem” dla katowickiego sztabu szkoleniowego. Nie uda się więc spełnić życzenia trenera Dudka, by w chwili wznowienia treningów kadra na wiosnę była (prawie) zamknięta. Choć niespodzianek „z ostatniej chwili” (przed inauguracją zajęć) wykluczyć nie można, na pełną kadrę być może sztab poczekać będzie musiał co najmniej do obozu w Turcji (wylot 10 lutego, tuż po rozpoczęciu gier wiosennych w ekstraklasie), a może i do końcówki okienka transferowego.

GKS Katowice szuka napastnika. „Silnego, wysokiego, zdolnego”

Niespodzianki nie powinno być za to w kwestii infrastruktury treningowej. Piłkarki – którym w środę trzeba było odwołać zajęcia z powodu braku przygotowanej murawy – w piątek ćwiczyć mają na Rapidzie. A w poniedziałek – po zawodnikach GieKSy – na Kolejarzu. W sprawę odpowiedniego przygotowania sztucznych muraw – poza przedstawicielami klubu – włączyli się również… katowiccy radni, w tym przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu RM, Krzysztof Pieczyński.

Człowiek do zadań specjalnych

Dodajmy jeszcze, że prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia znany będzie też następca Wojciecha Hermana (przeniósł się do Rakowa) w roli klubowego fizjoterapeuty. – Rozmowy prowadzimy, teraz trzeba tylko dokonać wyboru spośród kandydatów – wyjaśnia dyrektor Bartnik. Kto wie, czy w najbliższym czasie – z inicjatywy pierwszego szkoleniowca – nie pojawi się też w sztabie jeszcze jeden jego nowy członek. – Chciałbym mocno popracować nad aspektem, więc zastanawiam się nad ściągnięciem do nas „człowieka do zadań specjalnych”, czyli psychologa. Jest akceptacja prezesa, prowadzę pewne rozmowy – zdradza Dudek.

 

Na zdjęciu: Arkadiusz Jędrych w Sosnowcu cieszył się pełnym zaufaniem Dariusza Dudka. Więc i w Katowicach pewnie byłoby podobnie….

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Fornalik: Sam krzyk nie wystarczy

  Rozmowa z Waldemarem Fornalikiem, trenerem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer25 marca 2019
 • Komentarz „Sportu”. Piękna katastrofa

  „Jaka piękna katastrofa” - ten cytat z książki Nikosa Kazandzakisa „Grek Zorba” znają chyba wszyscy miłośnicy literatury i kina.

  Bogdan Nather25 marca 2019
 • Tysiące kilometrów Gwilii

  Żaden z ligowych zawodników nie napodróżuje się w tych dniach tyle, co pomocnik Górnika Walerian Gwilia. Pomocnik reprezentacji Gruzji przejedzie...

  Michał Zichlarz25 marca 2019
 • Szabala: Ligę gramy na „Orlikach”

  Rozmowa z Valerijsem Szabalą, napastnikiem reprezentacji Łotwy i Podbeskidzia Bielsko-Biała.

  Jakub Kubielas24 marca 2019
 • Ułańska szarża

  W końcówce trener Ryszard Tarasiewicz rzucił na boisko wszystkich trzech napastników, a kapitan Łukasz Grzeszczyk uratował tyszanom punkt.

  mag24 marca 2019
 • Parzyszek: Stać nas na wiele

  Rozmowa z Piotrem Parzyszkiem, napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Górnicy na czele

  Zabrzanie w tabeli ekstraklasy są na dalekim 12 miejscu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja jeśli chodzi o indywidualne dokonania. Tu...

  Michał Zichlarz24 marca 2019
 • Przyjemne rozdwojenie jaźni

  W niższych ligach piłkarze zarabiają na życie chodząc do „normalnej” pracy. Nie brakuje takich, którzy grę w piłkę łączą z prowadzeniem...

  Bogdan Nather24 marca 2019
 • Zagrają dla Drużyny A

  W najbliższą sobotę (23 marca) w Knurowie odbędzie się turniej charytatywny dla rodzeństwa, które wygrało swój mecz o życie, a teraz...

  KRIS23 marca 2019