Zobacz
Do góry

Grzeczne derby?

To mają być najspokojniejsze derby Krakowa od lat. Czy się uda?

Derby Krakowa to zawsze duże wyzwanie. Tym razem będzie wyjątkowo, bo kibice obu klubów nie wniosą na stadion części flag, które zazwyczaj towarzyszą im podczas meczów.

Kibice Cracovii, którzy wybierają się w niedziele na sektor gości, nie będą mogli wziąć ze sobą np. flag z przekreśloną białą gwiazdą. – Jest to symbol jednoznacznie nawiązujący do agresji i nie będzie możliwości, by taka flaga pojawiła się na stadionie podczas niedzielnego meczu – mówi prezes Wisły Rafał Wisłocki.

Flaga z przekreśloną białą gwiazdą to jedna z ulubionych flag części kibiców Cracovii. Podczas domowych meczów Pasów zazwyczaj wisi na honorowym miejscu. Na stadionie Wisły się nie pojawi, bo nowe władze klubu wypowiedziały wojnę flagom, które mogą nawoływać do nienawiści czy agresji. Z tego powodu zakazano choćby wywieszanie flagi „Wisła sharks”, a w konsekwencji oznacza to, że na tegorocznych domowych meczach Białej Gwiazdy nie było żadnej flagi.

Probierz uczula na Wasilewskiego i Sadloka

– Kibice Cracovii już na etapie zamawiania biletów otrzymali dokładne informacje, czego oczekujemy jeśli chodzi o format i treści flag, które chcą e sobą zabrać. Jest to zgodne z ustawą o imprezach masowych i podręcznikiem licencyjnym. Mamy nadzieję, że dokładnie to przestudiują, bo każda flaga będzie sprawdzana – zapewnia Wisłocki.

Na ostatnich derbach rozgrywanych na stadionie Wisły nie było kibiców Cracovii, bo mieli zakaz wyjazdowy.

Rok wcześniej na stadionie Wisły zawitała grupa kibiców drużyny gości. Wnieśli m.in. race, szaliki Wisły, które potem podpalili, a także banery z których ułożyli obraźliwy napis wobec drużyny gospodarzy. Pod koniec meczu wzniecili w sektorze gości regularny pożar i do akcji musiała wkroczyć straż pożarna.

Niedzielne derby będą kolejnym meczem Wisły, w trakcie którego nie będzie prowadzony zorganizowany doping. Zdaniem Wisłockiego grupa „Ultra Wisła” chciałaby prowadzić doping, ale nie może. Można tylko się domyślać, że stoją za tym osoby związane z ugrupowaniem „Sharks”, czyli grupy o charakterze chuligańsko-kryminalnej.

– Mamy nadzieję, że w niedzielę rywalizacja kibiców będzie polegać na tym, kto będzie głośniej wspierać swój zespół – dodaje Wisłocki.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Wisła Kraków znalazła brakujące ogniwo. Będzie jeszcze lepiej?

  Z nim na boisku Wisła zdobywa bramki znacznie częściej. Vukan Savićević pomógł odmienić grę Wisły.

  Mateusz Miga22 marca 2019
 • Snajper wciąż na bocznicy

  W Sosnowcu trwa nerwowe wyczekiwanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej w sprawie skrócenia okresu dyskwalifikacji Vamary Sanogo. Od wydania werdyktu dzieli...

  Łukasz Żurek22 marca 2019
 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019
 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Paixao: Liczy się zespół, nie bramki

  Rozmowa z Flavio Paixao, napastnikiem lidera ekstraklasy Lechii Gdańsk.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Szkoda tego meczu

  Zagłębie rozegrało solidne spotkanie z Lechią, ale z boiska zeszło pokonane. Po końcowym gwizdku piłkarze sosnowieckiej jedenastki nie mogli odżałować…

  Michał Zichlarz19 marca 2019
 • Sprzątanie po derbach

  Choć derby Krakowa upłynęły spokojnie, na stadionie Wisły nie brak strat.

  Mateusz Miga19 marca 2019
 • Postać kolejki. Igor Angulo

  Igor zaskakuje mnie już od dłuższego czasu – przyznał kiedyś trener Górnika, Marcin Brosz, pytany o wyczyny baskijskiego napastnika.

  KRIS19 marca 2019