Zobacz
Do góry

Kostal spłacony. Trwa walka o Chorwatów

W Wiśle trwa „pospolite ruszenie”, które ma na celu zatrzymanie jak najliczniejszej grupy zawodników.

„Pospolite ruszenie” to określenie, którego w odniesieniu do Wisły jako pierwszy użył w środę trener Maciej Stolarczyk. -Mam nadzieję, że to pospolite ruszenie uratuje klub – powiedział po pierwszym treningu przed rundą wiosenną.

I tak to się dzieje. Dziś piłkarze powinni otrzymać po 5 tysięcy złotych. To pieniądze uzbierane przez kibiców Białej Gwiazdy i rozmaitych przedsiębiorców. 5 tysięcy złotych to tylko kropelka. Przecież Wisła jest winna swoim piłkarzom znacznie większe kwoty – od kilkudziesięciu po kilkaset tysięcy złotych.

Ale to dopiero początek ciułania. Samozwańczy ratownik Wisły Jarosław Królewski z własnej kieszeni spłacił Martina Kostala.

Dlaczego akurat Słowaka? 22-latek błysnął w trakcie rundy jesiennej i jego menedżer Michel Thiry nie narzeka na brak ofert. Spłacenie Kostala paradoksalnie nie oznacza więc, że wiosną będzie grać dla Wisły. To raczej polisa na ciut lepszą przyszłość. Jeśli uda się go szybko spieniężyć, pojawią się środki, by spłacić zobowiązania wobec innych piłkarzy (choć wciąż nie wszystkich).

Praktycznie nie ma już szans, by do Wisły wrócił Zoran Arsenić. Tak, wrócił, bo Chorwat złoży już w klubie i w PZPN wniosek o rozwiązanie kontraktu. Rafał Wisłocki jest w ciągłym kontakcie z agentem piłkarzem, Branko Huciką, ale akcja ratunkowa w przypadku Arsenicia raczej się nie powiedzie. – Będzie to bardzo, bardzo ciężkie. Realnie oceniając nie widzę tego. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z innymi klubami – mówi Hucika.

W imieniu Arsenicia prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi klubami i w ciągu kilku dni 24-letni obrońca powinien podpisać kontrakt z nowym klubem. Niewykluczone, że będzie to Legia Warszawa.

W tej chwili piłkarzami Wisły nie są też już jego rodacy – Tibor Halilović i Marko Kolar. Oni też już złożyli w klubie wniosek o rozwiązanie kontraktu. W ich przypadku możliwy jest jeszcze zwrot akcji. – Rozmawiamy z Wisłą. Pojawili się tam nowi ludzie, którzy próbują pchnąć klub w dobrym kierunku. Tibor i Marko dobrze czują się w Wiśle i chętnie graliby tu dalej. Rozmawiamy na ten temat z Arkiem Głowackim, ale mamy też pytania z innych klubów. W tej chwili Marko i Tibor to wolni piłkarze – mówi Hucika, który także reprezentuje tych piłkarzy.

Wcześniej jednak Wisła musi spłacić choć część zaległości wobec obu piłkarzy (i nie wystarczy wspominane 5 tysięcy), a potem podpisać z nimi zupełnie nowe kontrakty.

Na razie trzeba ich uznać za byłych piłkarzy Wisły. A więc tej zimy Biała Gwiazda straciła za darmo już siedmiu piłkarzy. Z Wisły odeszli  Zdenek Ondraszek, Dawid Kort, Jakub Bartkowski, Zoran Arsenić, Tibor Halilović, Marko Kolar i Vullnet Basha. Trzej ostatni czekają jeszcze na rozwój wypadków.

Piłkarze usłyszeli w klubie, że w piątek Wisła ma otrzymać odpowiedź w sprawie pożyczki na kilka milionów złotych. Jeśli uda się ją załatwić – część piłkarzy pewnie ponownie zwiąże się z klubem nowymi kontraktami.

Szukanie możliwości wzięcia pożyczki oznacza, że Wisła nie zostanie w najbliższych dniach ponownie sprzedana, a Towarzystwo Sportowe jeszcze przez kilka miesięcy będzie właścicielem spółki piłkarskiej. I będzie ją przygotowywać do sprzedaży.

Poszukiwania inwestorów prowadzi w Londynie Królewski. – Mam tu 13 spotkań w sprawie Wisły. I nie chodzi mi o inwestorów pokroju tych, którzy ostatnio przejmowali Wisłę, tylko ludzi z pierwszej ligi. Takich którzy będą mieli pieniądze nie na pokrycie długów, ale na kilka lat działania – powiedział w rozmowie z portalem Sport.pl

Dzisiaj ważny dzień dla Wisły także z innego powodu. O 14:30 zbierze się Komisja Licencyjna PZPN. Ludzie z klubu muszą przekonać ją, że są 100-procentowym właścicielem spółki piłkarskiej.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Siedmiu (nie)wspaniałych?

  Tylu piłkarzy mogących poszczycić się austriackim paszportem zagrało do tej pory w naszej ekstraklasie. Żaden z nich oszałamiającej kariery w Polsce nie...

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Parzyszek: Stać nas na wiele

  Rozmowa z Piotrem Parzyszkiem, napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Górnicy na czele

  Zabrzanie w tabeli ekstraklasy są na dalekim 12 miejscu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja jeśli chodzi o indywidualne dokonania. Tu...

  Michał Zichlarz24 marca 2019
 • Trener Ivanauskas ma powody do obaw. Porażka Zagłębia w sparingu

  Piłkarze zamykającego tabelę ekstraklasy Zagłębia Sosnowiec przegrali na własnym stadionie z pierwszoligową Puszczą Niepołomice 1:2 (1:0) w sobotnim sparingu.

  PAP23 marca 2019
 • Na laurach nie osiądą

  Mocna praca na treningach, nawet dwa razy dziennie, a dziś sparing z czeskimi Vitkovicami – tak przebiega tydzień przygotowań GieKSy do...

  Zbigniew Cieńciała23 marca 2019
 • Wisła Kraków znalazła brakujące ogniwo. Będzie jeszcze lepiej?

  Z nim na boisku Wisła zdobywa bramki znacznie częściej. Vukan Savićević pomógł odmienić grę Wisły.

  Mateusz Miga22 marca 2019
 • Snajper wciąż na bocznicy

  W Sosnowcu trwa nerwowe wyczekiwanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej w sprawie skrócenia okresu dyskwalifikacji Vamary Sanogo. Od wydania werdyktu dzieli...

  Łukasz Żurek22 marca 2019
 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019