Zobacz
Do góry

Ligowiec. Konkretne przyrosty nauczyciela Fornalika

Były selekcjoner po nieudanej przygodzie z kadrą potrzebował zatem tylko jednej dodatkowej szansy, aby udowodnić jakość swego warsztatu również poza Chorzowem – pisze Adam Godlewski w felietonie po meczach 24. kolejki Lotto Ekstraklasy.

Waldek King jest i basta! Fornalik pracuje w Gliwicach od 19 września 2017 roku, zatem – po trzech okresach przygotowawczych i transferowych – śmiało można stawiać tezę, że obecny Piast, niezwykle solidny w porównaniu z ligowymi konkurentami, jest autorskim projektem tego szkoleniowca. Były selekcjoner po nieudanej przygodzie z kadrą potrzebował zatem tylko jednej dodatkowej szansy, aby udowodnić jakość swego warsztatu również poza Chorzowem.

„Podjęliśmy niepopularną decyzję, która nie była łatwa”

Postęp, jakiego dokonał Piast łatwo zmierzyć. Po 24 kolejkach poprzedniego sezonu gliwiczanie zajmowali czternaste miejsce, teraz – ex aequo z Jagiellonią – trzecie. W minionych rozgrywkach na analogicznym etapie zespół Fornalika statystycznie w każdym spotkaniu zdobywał punkt i bramkę, tracił natomiast prawie 1,4 gola. Obecne zdobycze to niemal 1,7 pkt. na spotkanie oraz półtora gola, po stronie straconych bramek jest natomiast średnio niewiele ponad jedna. Przed rokiem bilans meczów u siebie – 3 wygrane, 4 remisy, 5 porażek – wyglądał identycznie, jak bieżący na wyjazdach. Teraźniejszy na własnym stadionie jest o niebo lepszy! Przy Okrzei przytrafiła się bowiem dotąd Ślązakom tylko jedna porażka. Konkretnie 12 sierpnia, czyli na samym początku ligowego wyścigu, z Legią Warszawa.

Wnioski są więc łatwe do wyciągnięcia. Waldek King nauczył gliwickich piłkarzy wykorzystywać: 1. wypracowywane sytuacje; 2. atut własnego boiska. Niby nie tak wiele, ale 12 więcej zdobytych goli (niż w 24 kolejkach minionych rozgrywek), przełożyło się na przyrost 16 punktów i awans z końca tabeli do ścisłej czołówki. Wygląda na to, że pluć w brodę powinni sobie przede wszystkim właściciele Bruk-Betu. Państwo Witkowscy zdołali już nawet w pewnym momencie przekonać Fornalika do pracy w Niecieczy, ale później wycofali się ze złożonej oferty. Podobno wskutek podszeptu wpływowego działacza ze związku… Dziś, patrząc na grę, skuteczność i notowania Piasta mogą co najwyżej Waldkowi Kingowi pozazdrościć. A powrotu do dyskusji o jego angażu w Termalice w najbliższej dekadzie już raczej nie będzie. Były selekcjoner znów może bowiem zacząć brać pod uwagę propozycje wyłącznie z topowych polskich klubów.

Ligowiec. Sa Pinto funkcjonuje w alternatywnej rzeczywistości

Rozpędu w Gliwicach może pozazdrościć Fornalikowi także Marcin Brosz. Trener Górnika na pewno nie ma jednak prawa narzekać na… sprawiedliwość losu. Zabrzanie stracili w Białymstoku pierwszego gola po naciąganym rzucie karnym, tyle że sami ostatnią bramkę na wagę punktu wbili z pozycji spalonej. Suma szczęścia wyniosła zatem zero, pozostał jedynie pewien absmak po decyzjach podjętych przez arbitra Jarosława Przybyła i jego pomocników z linii oraz pracujących na aparaturze VAR. Skromna zdobycz w Białymstoku jest cenna dla KSG o tyle, że to dopiero piąta delegacja w obecnym sezonie, z której ekipa Brosza nie wróciła z niczym. A logiczne, że myśląc o utrzymaniu – punktować trzeba nie tylko przy Roosevelta.

 

Fornalik

FOT. MICHAL CHWIEDUK / 400mm.pl

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019
 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Paixao: Liczy się zespół, nie bramki

  Rozmowa z Flavio Paixao, napastnikiem lidera ekstraklasy Lechii Gdańsk.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Szkoda tego meczu

  Zagłębie rozegrało solidne spotkanie z Lechią, ale z boiska zeszło pokonane. Po końcowym gwizdku piłkarze sosnowieckiej jedenastki nie mogli odżałować…

  Michał Zichlarz19 marca 2019
 • Sprzątanie po derbach

  Choć derby Krakowa upłynęły spokojnie, na stadionie Wisły nie brak strat.

  Mateusz Miga19 marca 2019
 • Postać kolejki. Igor Angulo

  Igor zaskakuje mnie już od dłuższego czasu – przyznał kiedyś trener Górnika, Marcin Brosz, pytany o wyczyny baskijskiego napastnika.

  KRIS19 marca 2019
 • Wydarzenie kolejki. Wiosna należy do Piasta

  Nie boimy się tego napisać. Obecnie nie ma w Polsce lepszej drużyny niż ekipa trenera Waldemara Fornalika. Gliwiczanie mogą pochwalić się najlepszym bilansem w...

  Krzysztof Brommer19 marca 2019
 • Valencia tylko patrzył

  Niewiele brakowało, a trener Waldemar Fornalik wystawił by identyczny skład w piątym kolejnym meczu Piasta.

  KRIS18 marca 2019