Zobacz
Do góry

Łyżwiarstwo szybkie. W okrojonym składzie

Od czwartku najlepsi panczeniści walczyć będą w mistrzostwach świata w Inzell.

Z tego grona do Inzell udało się ośmioro, a są to: Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Kaja Ziomek oraz Zbigniew Bródka, Piotr Michalski, Artur Nogal i Artur Waś. Kariery zakończyli: Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Konrad Niedźwiedzki, nie startują – czasowo – Luiza Złotkowska i Jan Szymański.

W Inzell zabraknie również Sebastiana Kłosińskiego, któremu w trakcie weekendowych zawodów pucharowych w Hamar odnowiła się kontuzja biodra. Z ostatniego dnia rywalizacji w Norwegii wycofał się też Michalski, uskarżający się na bóle barku. On jednak pojechał do Bawarii.

Michalski wywalczył awans na MŚ na dystansach 500 i 1000 m, a także w sprincie drużynowym, w którym po wycofaniu Kłosińskiego sztab szkoleniowy ma do dyspozycji jeszcze tylko Wasia i Nogala. W „team sprincie” w PŚ 2018/19 biało-czerwoni występowali za każdym razem w innym składzie. Najpierw trójkę tworzyli Waś, Nogal i Kłosiński, potem Nogal, Michalski i Kłosiński, a w ostatnim, najlepszym starcie (szóste miejsce w Tomaszowie Mazowieckim) – Waś, Michalski i Kłosiński.

Nogal i Waś zakwalifikowali się na 500 m. Ten drugi nie pojawił się w niedzielę na starcie drugiego biegu sprinterskiego w Hamar, bowiem taki był jego plan przygotowań do MŚ. W Norwegii miał tylko raz przejechać ten dystans i to uczynił w sobotę (17. lokata). Z kolei mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka wystartuje w Inzell na koronnym dystansie oraz w biegu ze startu wspólnego.

Maliszewska: może zostanę Adamem Małyszem short tracku

Biało-czerwoni nie zakwalifikowali się do „drużynówki” na dochodzenie. Z ekipy, która wywalczyła brąz na igrzyskach w Soczi, został tylko Bródka.

W kadrze kobiet są: Ziomek 500 m, Czerwonka 1000 m i 1500 m, Bosiek 1500 m i ze startu wspólnego, Czyszczoń bieg „masowy”. Oprócz sprintu drużynowego kobiet, w rywalizacji zespołowej na dochodzenie wystąpią Polki. Najprawdopodobniej w składzie: Czerwonka, Bosiek, Czyszczoń. W sezonie poolimpijskim najbardziej doświadczona Czerwonka też miała problemy zdrowotne, z powodu urazu opuściła m.in. mistrzostwa Europy na początku roku. Wróciła na ostatnie zawody w Hamar, gdzie była ósma na 1500 m.

Polskich panczenistów w ogóle nie ma na najdłuższych dystansach MŚ w 2019 roku, tj. 3000 m kobiet oraz 5000 i 10000 m mężczyzn.

Program MŚ

Czwartek, 7 lutego, godz. 16
sprint drużynowy kobiet i mężczyzn
3000 m kobiet
5000 m mężczyzn

Piątek, 8 lutego, 16.15
500 m kobiet i mężczyzn
bieg drużynowy na dochodzenie kobiet i mężczyzn

Sobota, 9 lutego, 13.15
5000 m kobiet
10 000 m mężczyzn
1000 m kobiet i mężczyzn

Niedziela, 10 lutego, 14.30
1500 m kobiet i mężczyzn
bieg ze startu wspólnego kobiet i mężczyzn

 

Na zdjęciu: Igrzyska w Soczi i Zbigniew Bródka prezentujący złoty medal… Dziś o takim wyniku któregokolwiek z Polaków można jedynie pomarzyć.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sporty zimowe