Zobacz
Do góry

MKS Libiąż wreszcie wyjdzie na boisko. Protest zawieszony

Po siedmiu kolejkach, MKS Libiąż w końcu rozpocznie rozgrywki ligowe. Kluby chrzanowskiej A klasy zawiesiły protest. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że decyzja ta została na nich wymuszona.

O sprawie pisaliśmy w minionym tygodniu. MKS Libiąż to nowy klub, a decyzją Małopolskiego Związku Piłki Nożnej rozpoczął rozgrywki nie od B, a od A klasy. Pozostałe kluby uznały, że jest to niesprawiedliwie i solidarnie uznały, że nie będą rozgrywać meczów z drużyną z Libiąża.

http://sportdziennik.pl/pat-w-chrzanowskiej-a-klasie-trwa/

Do tej pory odbyło się siedem kolejek i faktycznie nikt z nowym klubem nie grał. MKS w jednej kolejce pauzował (w lidze jest 15 zespołów), więc do dzisiaj – bez wychodzenia na boisko – uzbierał 18 punktów i z trzema punktami przewagi lideruje w tabeli. Wkrótce jednak tę klasyfikację trzeba będzie wyrzucić do kosza, a tabela powstanie na nowo, bo kluby, które oddały już Libiążowi mecze walkowerem, będą miały okazję rozegrać te spotkania.

Przełom nastąpił podczas poniedziałkowego spotkania, a władze MZPN wykorzystały pewne zmęczenie materiału. Było to już czwarte spotkanie w tej sprawie. W Zagórzu pojawili się przedstawiciele tylko dziewięciu klubów. Pozostali mieli już dość. Mówimy przecież o pasjonatach, którzy prowadzeniem klubu zajmują się po pracy, a nie mają z tego nic oprócz satysfakcji.

Afera z Libiążem nie wiązała się z satysfakcją. Przedstawiciele klubów tracili czas i nerwy. Na początku wspólnie ustalili politykę działania wobec Libiąża, ale potem musieli liczyć się z naciskami ze strony MZPN i chrzanowskiego podokręgu. Kolejne spotkania, narady, telefony, pomysły, propozycje. Dużo polityki, mało futbolu. Kluby musiały też radzić sobie z groźbami zlikwidowania całego podokręgu. Straszono, że dojdzie do tego w ostatni piątek, podczas posiedzenia zarządu MZPN. Wtedy wszyscy musieliby szukać sobie nowej ligi.

W poniedziałek udało się wykorzystać to zmęczenie materiału. Podczas spotkania ustalono, że w tym sezonie awans do ligi okręgowej uzyskają dwa pierwsze kluby w tabeli (pod warunkiem, że jednym z nich będzie Libiąż). MZPN pokryje także koszty rozegrania meczów z MKS, także tych, które już się niejako odbyły i zostały oddane walkowerem. Trzeba będzie znaleźć terminy, a być może tez odpowiednie boiska. Do rozegrania jest sześć zaległych spotkań, wolnych terminów nie ma wiele, a wkrótce nastąpi pogorszenie pogody.

W takiej sytuacji za zawieszeniem protestu było siedem klubów (Ciężkowianka Ciężkowice, Zagórzanka Zagórze, Korona Lgota, Start Kamień, Wisła Jankowice, MKS Fablok Chrzanów i Wolanka Wola Filipowska). Od oddania głosu wstrzymał się przedstawiciel UKS Dulowa, a przeciwko był SPRIN Regulice.

W trakcie spotkania sporządzono oświadczenie. „Podkreślamy, że uzyskane porozumienie zostało osiągnięte tylko dzięki determinacji klubów A-klasy i MZPN Kraków przy udziale PPN Chrzanów. Jednocześnie informujemy, że MKS Libiąż nie wykazał żadnej chęci porozumienia” – czytamy w piśmie. Rozwiązanie zostało więc znalezione, ale trudno powiedzieć, by konflikt został całkowicie zażegany.

Mimo, że za zawieszeniem protestu było siedem klubów, a więc dokładnie połowa z protestujących, uznano, że sprawa jest zakończona. W ślad za spotkaniem wszystkie kluby otrzymały do podpisu oświadczenie informujące o zakończeniu protestu. „Mimo wcześniejszych nieporozumień mamy nadzieję, że dalsze rozgrywki odbędą się w duchu Fair Play” – czytamy w tym piśmie.

W najbliższej kolejce, MKS Libiąż zagra na wyjeździe z Ciężkowianką. Mecz ma się odbyć w sobotę o godzinie 16:00.

 

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • „Szafa” ekstraklasy się nie boi

  Karol Stanek zaczął trenować jeszcze przed piątymi urodzinami. Od zawsze uznawany był za spory talent. Choć pochodzi z małej miejscowości pod...

  Krzysztof Brommer23 stycznia 2019
 • Matras: Wszystko przebiega zgodnie z planem

  - Za nami pierwszy obóz w Protaras. Była okazja, żeby ciężko popracować. Teraz dołożymy kolejną pracę – mówi Mateusz Matras, nowy...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019
 • Roginić w Podbeskidziu. Transfer za gotówkę

  Marko Roginić związał się z Podbeskidziem na półtora roku. Teraz klub pracuje nad pozyskaniem defensywnego pomocnika.

  Jakub Kubielas23 stycznia 2019
 • Z drugiej strony. Między Genoą a Milanem

  Zgryźliwcy wyśmiewają się z mediów: Piątek (Krzysztof) tu, Piątek tam, Piątek we wtorek, a może w środę lub w piątek.

  Andrzej Grygierczyk23 stycznia 2019
 • Czas na nowy system gry

  - Kadra zespołu cały czas się modyfikuje i zmienia. Czekamy na ostateczne decyzje – mówił przed ponownym wylotem do Protaras na...

  Michał Zichlarz23 stycznia 2019
 • Wilk: Wzmocnienia, nie uzupełnienia

  Zimowe okno transferowe jest w Gliwicach najspokojniejsze od lat. Dyrektor sportowy klubu Bogdan Wilk wyjaśnia, dlaczego nie widzi w tym niczego...

  Krzysztof Brommer23 stycznia 2019
 • Priorytetowe zakupy GieKSy

  30-letni czeski stoper i były kapitan Korony Kielce oraz Callum Rzonca, 22-letni pomocnik ostatnio Zagłębia Sosnowiec związali się kontraktami z klubem...

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Katowice chcą igrzysk?

  Do 28 lutego potrwa przyjmowanie oficjalnych kandydatur na organizatora European Games w 2023.

  Redakcja23 stycznia 2019
 • Turecki dzienniczek Jorge. Gorzej w słońcu

  Wtorek powitał nas... nieoczekiwanie dobrą pogodą. Od rana nie padało, świeciło słońce, było zupełnie inaczej niż dzień wcześniej - pisze dla...

  Redakcja23 stycznia 2019