Zobacz
Do góry

MKS Libiąż wreszcie wyjdzie na boisko. Protest zawieszony

Po siedmiu kolejkach, MKS Libiąż w końcu rozpocznie rozgrywki ligowe. Kluby chrzanowskiej A klasy zawiesiły protest. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że decyzja ta została na nich wymuszona.

O sprawie pisaliśmy w minionym tygodniu. MKS Libiąż to nowy klub, a decyzją Małopolskiego Związku Piłki Nożnej rozpoczął rozgrywki nie od B, a od A klasy. Pozostałe kluby uznały, że jest to niesprawiedliwie i solidarnie uznały, że nie będą rozgrywać meczów z drużyną z Libiąża.

http://sportdziennik.pl/pat-w-chrzanowskiej-a-klasie-trwa/

Do tej pory odbyło się siedem kolejek i faktycznie nikt z nowym klubem nie grał. MKS w jednej kolejce pauzował (w lidze jest 15 zespołów), więc do dzisiaj – bez wychodzenia na boisko – uzbierał 18 punktów i z trzema punktami przewagi lideruje w tabeli. Wkrótce jednak tę klasyfikację trzeba będzie wyrzucić do kosza, a tabela powstanie na nowo, bo kluby, które oddały już Libiążowi mecze walkowerem, będą miały okazję rozegrać te spotkania.

Przełom nastąpił podczas poniedziałkowego spotkania, a władze MZPN wykorzystały pewne zmęczenie materiału. Było to już czwarte spotkanie w tej sprawie. W Zagórzu pojawili się przedstawiciele tylko dziewięciu klubów. Pozostali mieli już dość. Mówimy przecież o pasjonatach, którzy prowadzeniem klubu zajmują się po pracy, a nie mają z tego nic oprócz satysfakcji.

Afera z Libiążem nie wiązała się z satysfakcją. Przedstawiciele klubów tracili czas i nerwy. Na początku wspólnie ustalili politykę działania wobec Libiąża, ale potem musieli liczyć się z naciskami ze strony MZPN i chrzanowskiego podokręgu. Kolejne spotkania, narady, telefony, pomysły, propozycje. Dużo polityki, mało futbolu. Kluby musiały też radzić sobie z groźbami zlikwidowania całego podokręgu. Straszono, że dojdzie do tego w ostatni piątek, podczas posiedzenia zarządu MZPN. Wtedy wszyscy musieliby szukać sobie nowej ligi.

W poniedziałek udało się wykorzystać to zmęczenie materiału. Podczas spotkania ustalono, że w tym sezonie awans do ligi okręgowej uzyskają dwa pierwsze kluby w tabeli (pod warunkiem, że jednym z nich będzie Libiąż). MZPN pokryje także koszty rozegrania meczów z MKS, także tych, które już się niejako odbyły i zostały oddane walkowerem. Trzeba będzie znaleźć terminy, a być może tez odpowiednie boiska. Do rozegrania jest sześć zaległych spotkań, wolnych terminów nie ma wiele, a wkrótce nastąpi pogorszenie pogody.

W takiej sytuacji za zawieszeniem protestu było siedem klubów (Ciężkowianka Ciężkowice, Zagórzanka Zagórze, Korona Lgota, Start Kamień, Wisła Jankowice, MKS Fablok Chrzanów i Wolanka Wola Filipowska). Od oddania głosu wstrzymał się przedstawiciel UKS Dulowa, a przeciwko był SPRIN Regulice.

W trakcie spotkania sporządzono oświadczenie. „Podkreślamy, że uzyskane porozumienie zostało osiągnięte tylko dzięki determinacji klubów A-klasy i MZPN Kraków przy udziale PPN Chrzanów. Jednocześnie informujemy, że MKS Libiąż nie wykazał żadnej chęci porozumienia” – czytamy w piśmie. Rozwiązanie zostało więc znalezione, ale trudno powiedzieć, by konflikt został całkowicie zażegany.

Mimo, że za zawieszeniem protestu było siedem klubów, a więc dokładnie połowa z protestujących, uznano, że sprawa jest zakończona. W ślad za spotkaniem wszystkie kluby otrzymały do podpisu oświadczenie informujące o zakończeniu protestu. „Mimo wcześniejszych nieporozumień mamy nadzieję, że dalsze rozgrywki odbędą się w duchu Fair Play” – czytamy w tym piśmie.

W najbliższej kolejce, MKS Libiąż zagra na wyjeździe z Ciężkowianką. Mecz ma się odbyć w sobotę o godzinie 16:00.

 

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Szabala: Ligę gramy na „Orlikach”

  Rozmowa z Valerijsem Szabalą, napastnikiem reprezentacji Łotwy i Podbeskidzia Bielsko-Biała.

  Jakub Kubielas24 marca 2019
 • Ułańska szarża

  W końcówce trener Ryszard Tarasiewicz rzucił na boisko wszystkich trzech napastników, a kapitan Łukasz Grzeszczyk uratował tyszanom punkt.

  mag24 marca 2019
 • Parzyszek: Stać nas na wiele

  Rozmowa z Piotrem Parzyszkiem, napastnikiem Piasta Gliwice.

  Krzysztof Brommer24 marca 2019
 • Górnicy na czele

  Zabrzanie w tabeli ekstraklasy są na dalekim 12 miejscu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja jeśli chodzi o indywidualne dokonania. Tu...

  Michał Zichlarz24 marca 2019
 • Przyjemne rozdwojenie jaźni

  W niższych ligach piłkarze zarabiają na życie chodząc do „normalnej” pracy. Nie brakuje takich, którzy grę w piłkę łączą z prowadzeniem...

  Bogdan Nather24 marca 2019
 • Zagrają dla Drużyny A

  W najbliższą sobotę (23 marca) w Knurowie odbędzie się turniej charytatywny dla rodzeństwa, które wygrało swój mecz o życie, a teraz...

  KRIS23 marca 2019
 • Wojciech Kędziora: Nie możemy ciągle krytykować

  Rozmowa z Wojciechem Kędziorą, napastnikiem Ruchu Chorzów, który w niedzielę zmierzy się z Rozwojem Katowice.

  Maciej Grygierczyk22 marca 2019
 • Byliśmy lepsi od Polski. Polacy zdobyli Wiedeń. Krytyczne wnioski

  W sobotnim numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja22 marca 2019
 • Jeden strzał w „dziesiątkę”

  Czy GKS 1962 Jastrzębie może być zadowolony z zimowych zakupów?

  Bogdan Nather22 marca 2019