Zobacz
Do góry

Reprezentacja Polski. O igrzyska pod własnym dachem

Polska organizatorem pierwszych turniejów kwalifikacyjnych kobiet i mężczyzn do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Biało-czerwoni o wyjazd po walczą w Gdańsku.

Światowa Federacja Siatkówki FIVB oficjalnie ogłosiła organizatorów interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Odbędą się one na początku sierpnia. Siatkarki zagrają w dniach 2-4 sierpnia, a siatkarze tydzień później (9-11 sierpnia).

Polski Związek Piłki Siatkowej, zaraz po ogłoszeniu zasad olimpijskich eliminacji zapowiedział, że będzie się ubiegał o organizację męskich zawodów. W grudniu złożył aplikację do FIVB. Głównym rywalem była Francja.

Działacze światowej federacji zaproponowali też Polsce organizację turnieju kobiecego. PZPS się wahał, bo sama zgoda o organizację tylko jednego turnieju to suma 500 tysięcy euro. Ostatecznie przystali na propozycję FIVB.

Wybory gospodarzy pierwszego etapu olimpijskich eliminacji okazały się bardzo korzystne dla Polski. Nasze drużyny narodowe, zarówno żeńska, jak i męska o wyjazd do Tokio powalczą przed własną publicznością. Biało-czerwoni zagrają w położonej na granicy Gdańska i Sopotu Ergo Arenie. Przypomnijmy, że na podstawie tzw. systemu serpentyny znaleźli się w grupie D, w której zmierzą się z Francją, Słowenią i Tunezją.

Z kolei nasze siatkarki, które uzyskały prawo startu w tej imprezie dzięki wycofaniu się z niej reprezentacji Kuby, znalazły się w grupie A wraz z mistrzyniami świata Serbkami, Tajkami oraz Portorykankami. Na razie nie wiadomo, gdzie odbędzie się turniej.

W samo południe w Stambule

W turniejach kobiet i mężczyzn wystąpi po 12 zespołów. Pewny udział w igrzyskach mają gospodarze, natomiast o pozostałe 11 miejsc będzie się toczyła walka.

Bezpośredni awans do igrzysk w Tokio uzyskają zwycięzcy grup. W styczniu 2020 roku odbędą się dodatkowe, kontynentalne turnieje kwalifikacyjne.
Igrzyska olimpijskie w Japonii rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020 roku.

Turnieje kwalifikacyjne do IO siatkarek

Grupa A (POLSKA): Polska, Serbia, Portoryko, Tajlandia.
Grupa B (CHINY): Chiny, Turcja, Niemcy, Czechy.
Grupa C (miejsce do ustalenia): USA, Argentyna, Bułgaria, Kazachstan.
Grupa D (BRAZYLIA): Brazylia, Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan.
Grupa E (ROSJA): Rosja, Korea Płd., Kanada, Meksyk.
Grupa F (WŁOCHY): Włochy, Holandia, Belgia, Kenia.

Turnieje kwalifikacyjne do IO siatkarzy

Grupa A (BUŁGARIA): Bułgaria, Brazylia, Egipt Portoryko.
Grupa B (HOLANDIA): Holandia, USA, Belgia, Korea Płd.
Grupa C (WŁOCHY): Włochy, Serbia, Australia, Kamerun.
Grupa D (POLSKA): Polska, Francja, Słowenia, Tunezja.
Grupa E (ROSJA): Rosja, Iran, Kuba, Meksyk.
Grupa F (CHINY): Chiny, Kanada, Argentyna, Finlandia.

Komentarze

Więcej w siatkówka

 • Cenne punkty z problemami

  GKS Katowice i Aluron Virtu Warta Zawiercie wciąż w grze o play off. Dość nieoczekiwanie punkty zgubił Jastrzębski Węgiel.

  Redakcja20 lutego 2019
 • Myśleli, że łatwo pójdzie

  Porażki wpływają na nas motywująco. Ruszamy więc do pracy - mówił po przegranej z Asseco Resovią Paweł Zatorski, libero ZAKSY Kędzierzyn-Koźle....

  mic19 lutego 2019
 • Były menedżer ZAKSY zatrzymany!

  Tomasz D., były siatkarz, a ostatnio menedżer ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, został zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem wyłudzenia około 2,5 mln...

  JEM19 lutego 2019
 • Ważny skalp z Gdańska

  Jastrzębski Węgiel pokonał za trzy punty Trefla Gdańsk i wysłał rywalom czytelny sygnał, że nie rezygnuje z walki o drugie miejsce...

  Jakub Kubielas17 lutego 2019
 • Zwycięstwo siatkarzy z Katowic

  Katowiczanie nadspodziewanie łatwo ograli Cerrad Czarnych Radom. Potwierdzili, że wciąż się liczą w walce o miejsce w play offie.

  mic16 lutego 2019
 • Koniec zwycięskiej serii ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Jej pogromcą została Asseco Resovia.

  W poprzednich rozgrywkach kędzierzynianie wygrali 17 kolejnych meczów. Wtedy do Kędzierzyna-Koźla przyjechała ekipa z Rzeszowa i wygrała 3:1. W bieżącym sezonie...

  mic16 lutego 2019
 • Zatrzymać radomski ekspres

  Katowiczanie podejmują Cerrad Czarnych i zwycięstwo pozwoli im realnie myśleć o play offie. Jastrzębski Węgiel kontynuuje serię spotkań z medalistami z...

  mic16 lutego 2019
 • Waldemar Wspaniały: Tomasz D.? Nie ma przebacz!

  Taki nieuczciwy człowiek powinien ponieść karę i to dużą. Z naszego środowiska powinien być całkowicie wyeliminowany - mówi o Tomaszu D....

  Jerzy Mucha15 lutego 2019
 • Gruszka w Resovii? Antiga w GieKSie?

  Trener Piotr Gruszka jest przymierzany do Asseco Resovii, zaś Stephane Antiga może być kandydatem na jego następcę w GKS Katowice!

  Włodzimierz Sowiński14 lutego 2019