Zobacz
Do góry

Tauron KH GKS Katowice. Z czym na podbój Belfastu?

Już awans katowiczan do finału Pucharu Kontynentalnego jest sporym osiągnięciem. Teraz przyjdzie potykać się ze ścianą wschodnią…

Występy w rozgrywkach to spore wyróżnienie, nobilitacja i świetna sportowa przygoda – tak mówili wicemistrzowie kraju, hokeiści Tauronu KH GKS Katowice przed wyjazdem na turniej półfinałowy do północnoirlandzkiego Belfastu. Wówczas mało kto przypuszczał, że to będzie dłuższa przygoda! Ekipa z Katowic uporała się z mistrzem Włoch Ritten Sport Buam Collalbo 4:0, przegrała z chorwackim Medvescakiem Zagrzeb 2:3 i na zakończenie pokonała drużynę gospodarzy Giants 4:2, awansując do finału! Teraz – ponownie w Belfaście – przyjdzie jej potykać się z kazachskim Arłanem Kokczetaw, gospodarzami oraz białoruskim HK Homel.

Nobilitacja

– Czeka nas ciekawy, ale niezwykle trudny turniej – stwierdził podczas konferencji prasowej trener Tom Coolen. – Mamy swoje problemy, ale postaramy się je zniwelować. Chcemy się zaprezentować jak najlepiej i pokusić o wygraną. Nie będzie łatwo, bo Kazachowie są wymagającym rywalem, zaś gospodarze będą chcieli zrewanżować się za listopadową porażkę. Priorytetem w tym sezonie jest mistrzostwo kraju, zaś Puchar Kontynentalny to coś ekstra, dodatek do tej sportowej przygody.

GKS Katowice wygrywa w Toruniu

– To dla nas nobilitacja, bo po raz pierwszy w historii klubu znaleźliśmy się w finale – dodał dyrektor sportowy, Roch Bogłowski. – Nie stawiamy sobie konkretnych celów, lecz pragniemy się zaprezentować jak najlepiej. Awans do finału jest już sukcesem, zaś ewentualne wygrane będą miłą niespodzianką.

Liderzy z problemami

Jeszcze do niedawna zawodnicy KH GKS Katowic w lidze mieli sporą przewagę nad obrońcą tytułu mistrzowskiego z Tychów. Ostatnie tygodnie sprawiły, że z przewagi pozostały zaledwie 3 punkty i na finiszu sezonu zasadniczego znów rozgorzeje ciekawa rywalizacja.

– Mieliśmy swoje problemy sportowe i organizacyjne – wyjaśnia kapitan drużyny Tomasz Malasiński, który powrócił po miesięcznej przerwie po złamaniu palca. – Kryzys? To zbyt mocne słowo. Po zmianie władz w klubie mieliśmy spotkanie z prezesem Mariuszem Janickim i otrzymaliśmy zapewnienie, że cel pozostaje ten sam. To ważne, bo zespół w tym momencie jeszcze bardziej się konsoliduje.

Rewolucja we władzach u lidera!

O pechu może mówić ważna postać zespołu, środkowy Grzegorz Pasiut, który uskarża się na przepuklinę i może już w najbliższym czasie przejdzie zabieg. Rehabilitacja po nim trwa ok. 4 tygodnie i wówczas może wróciłby na najważniejsze mecze play offu.

Ściana wschodnia

Możliwości gospodarzy turnieju katowiczanie już mieli okazję poznać i oceniają je wysoko. Ireneusz Jarosz, trener wideo, przygotował analizę Arłana Kokczetaw. Hokeiści już wczoraj w Belfaście zapoznali się z jego dobrymi i słabszymi stronami.

Brat przeciwko braciom

– Gramy w dwóch zupełnie innych turniejach – przekonuje Malasiński. – W listopadzie mieliśmy okazję potykać się z zespołami, w których występuje wielu hokeistów zza oceanu, i grały bardziej technicznie. Teraz będzie nieco inaczej, bo potykamy się z rywalami ze Wschodu. Wielu z nas miało okazję poznać ten twardy hokej, spodziewamy się walki przy bandach. Na początek spotykamy się z Kazachami (piatek, godz 16 – przyp. red.), rywalami stawianymi za faworytów. Trzeba się nastawić, przynajmniej na początku, na grę ostrożną, defensywną. Mecz meczowi nie jest równy, ale fajnie byłoby rozpocząć od wygranej. Bramkarz to ważna pozycja w zespole i Kevin Lindskoug w półfinale spisywał się rewelacyjnie. Mocno wsparł zespół i liczę, że teraz też tak będzie, zarówno w finałowym turnieju, jak i w play offie.

 

Na zdjęciu: Takich scen radości życzymy hokeistom z Katowic podczas finałowego turnieju w Belfaście.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Wrócili z zaświatów

  Katowiczanie wygrali w Krakowie i nadal są w grze o finał Polskiej Hokej Ligi.

  Redakcja20 marca 2019
 • Kropka nad „i”?

  Hokeiści Comarch Cracovii po roku nieobecności znów mają szanse zagrać w finale.

  Włodzimierz Sowiński20 marca 2019
 • Półfinał play offu. Znowu horror

  W trzecim meczu tyszan z „Szarotkami” potrzebna była druga dogrywka. Na razie decyduje własne lodowisko.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019
 • Samolej: Szalona determinacja

  Trzy pytania do Gabriela Samoleja byłego reprezentant kraju, dziś komentatora TV.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019
 • Nad przepaścią

  „Pasom” do pełni szczęścia potrzeba jednego zwycięstwa, ale co na to hokeiści z Katowic...

  Włodzimierz Sowiński17 marca 2019
 • Steblecki: Jeszcze poczekajmy

  Trzy pytania do Romana Stebleckiego, byłego reprezentanta kraju, obecnie komentatora tvp sport.

  Włodzimierz Sowiński17 marca 2019
 • Zadyszka wicemistrza

  Tauron KH GKS Katowice przegrał w Krakowie i jest w coraz trudniejszej sytuacji, bowiem to rywale prowadzą w półfinale mistrzostw Polski...

  Redakcja14 marca 2019
 • Kac i zgrzytanie zębami

  Dziś w Krakowie drugi mecz półfinału Cracovia – Tauron GKS. Po pierwszym pozostał wielki niedosyt w Katowicach.

  Włodzimierz Sowiński14 marca 2019
 • Były reprezentant Polski nie ma złudzeń. „Katowiczanie mieli już kilka celów”

  Wojciech Tkacz, były reprezentant kraju, dziś komentator TVP Sport ocenia szanse zespołów przed meczami półfinałowymi play off PHL.

  Włodzimierz Sowiński11 marca 2019