Zobacz
Do góry

Trener Fornalik szuka młodzieżowca. „Nie róbmy nic na siłę”

Nowe przepisy oraz aktualny stan posiadania sprawiają, że sztab szkoleniowy Piasta oraz działacze gliwiczan już myślą o przyszłym sezonie i wymogu gry młodzieżowca.

Obecnie ekipie z Okrzei punkty w Pro Junior System „nabija” Patryk Dziczek. 20-latek w kolejnych rozgrywkach już nie będzie łapał się w kategorii „młodzieżowiec”, a że obecnie w kadrze pierwszego zespołu takowych brak, więc trwają intensywne poszukiwania narybku. Trener Fornalik i działacze Piasta oczywiście działają dwutorowo. Szukają u siebie i na zewnątrz.

 

Trener Fornalik nieprzekonany

Z tego powodu na pierwszych treningach Piasta w tym roku pojawiło się pięciu zawodników z juniorskich drużyn. Szanse pokazania się trenerowi Waldemarowi Fornalikowi otrzymali Mateusz Broda, Wojciech Kamiński, Kacper Marcinkowski, Michał Rakowiecki i Piotr Spende. Wymienieni zawodnicy będą starali się, by zapracować na szansę wyjazdu z kadrą na zgrupowania.

Fornalik: Chcemy wzmocnić ofensywę

– Oceniam tych chłopaków pozytywnie. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka meczów z ich udziałem w drużynach rezerw i juniorów. Na końcową wnioski jednak będzie jeszcze czas. Wkrótce zapadnie decyzja ilu z nich zakwalifikuje się na zgrupowanie w Kamieniu – zaznaczał trener Fornalik.

Czas na pierwszą weryfikację, bo już dziś śląski zespół rozpoczyna kilkudniowe zgrupowanie we wspomnianym ośrodku w Kamieniu. – Zawodnicy muszą być odpowiednio przygotowani do obecności w drużynie i pracują nad tym w swojej grupie wiekowej. To nie jest tak, że oni trafiają do nas i dopiero my ich pewnych rzeczy uczymy. Pewien poziom musi zostać zachowany – podkreśla szkoleniowiec gliwiczan, który nawet nie ukrywa, że nie jest zwolennikiem wprowadzenia obowiązku gry co najmniej jednym młodzieżowcem.

– Uważam, że nie wolno nic robić na siłę, to musi być naturalny proces. Można mówić o wielu aspektach takiej decyzji. Nie wiadomo, jak ci młodzi zawodnicy będą reagowali na to, że teraz coś im się będzie należało, itd. Wielokrotnie pokazywaliśmy jako trenerzy, czy ja osobiście, że nie baliśmy się stawiać na młodych piłkarzy, ale wynikało to z naturalnej selekcji. Dlatego już teraz o tym myślimy i mamy pół roku, żeby się przygotować na to – podkreśla trener Fornalik.

 

Przeczesywanie rynku

Działacze klubu z Okrzei rozglądają się także za utalentowanymi piłkarza poza własnymi strukturami. Tutaj od pewnego czasu trwa zażarta walka o najlepiej rokujących młodzieżowców, co pokazała m.in. Legia kontraktując Kacpra Kostorza i Kacpra Skibickiego. Trudność polega po pierwsze na odpowiednim wyselekcjonowaniu naprawdę wartościowych młodych zawodników, a po drugie na przekonaniu ich do transferu, bo inne kluby także będą ich namawiały do tego samego.

– Musimy szukać, bo nie wystarczy to, co teraz mamy w klubie. Trzeba pamiętać, że na pewno jeden czy dwóch młodzieżowców nie wystarczy, potrzeba ich więcej, bo będą kartki, kontuzje, zmiany. To muszą być pełnowartościowy piłkarze, a nie tacy, którzy się będą uczyli. Dlatego przez najbliższe pół roku musimy mieć takich, którzy będą pomału wprowadzani do pierwszej drużyny – przyznaje z kolei Bogdan Wilk, dyrektor sportowy gliwiczan.

 

Trener Fornalik szuka młodych zawodników jak Wojciceh Kamiński

Wojciech Kamiński (pierwszy z prawej) to jednak z nowych młodych twarzy na treningach Piasta. Fot. Irek Dorożański/400mm.pl

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Wisła Kraków znalazła brakujące ogniwo. Będzie jeszcze lepiej?

  Z nim na boisku Wisła zdobywa bramki znacznie częściej. Vukan Savićević pomógł odmienić grę Wisły.

  Mateusz Miga22 marca 2019
 • Snajper wciąż na bocznicy

  W Sosnowcu trwa nerwowe wyczekiwanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej w sprawie skrócenia okresu dyskwalifikacji Vamary Sanogo. Od wydania werdyktu dzieli...

  Łukasz Żurek22 marca 2019
 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019
 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Paixao: Liczy się zespół, nie bramki

  Rozmowa z Flavio Paixao, napastnikiem lidera ekstraklasy Lechii Gdańsk.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Szkoda tego meczu

  Zagłębie rozegrało solidne spotkanie z Lechią, ale z boiska zeszło pokonane. Po końcowym gwizdku piłkarze sosnowieckiej jedenastki nie mogli odżałować…

  Michał Zichlarz19 marca 2019
 • Sprzątanie po derbach

  Choć derby Krakowa upłynęły spokojnie, na stadionie Wisły nie brak strat.

  Mateusz Miga19 marca 2019
 • Postać kolejki. Igor Angulo

  Igor zaskakuje mnie już od dłuższego czasu – przyznał kiedyś trener Górnika, Marcin Brosz, pytany o wyczyny baskijskiego napastnika.

  KRIS19 marca 2019