Zobacz
Do góry

Turniej Czterech Skoczni. Kubacki na podium w Ga-Pa!

Ryoyu Kobayashi zwycięża w drugim konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Trzeci był Dawid Kubacki. Kolejny przystanek – Innsbruck.

Aleksandra Pieprzyca

Turniej Czterech Skoczni przeniósł się z Oberstdorfu do Garmisch – Partenkirchen. Być może po pierwszym konkursie w Oberstdorfie polscy kibice mieli poczucie lekkiego niedosytu. Trzech Polaków w najlepszej „dziesiątce” to dobry wynik, ale z drugiej strony żaden z nich nie wskoczył na podium. Ale w Turnieju wszystko toczy się szybko i na kolejną szansę i dobre wyniki nie trzeba długo czekać.

Turniej Czterech Skoczni: Dawid Kubacki wygrywa kwalifikacje!

Tradycyjnie, pierwszego dnia nowego roku, skoczkowie rywalizowali na Grosse Olympiaschanze. Polacy w świetnym stylu zakończyli 2018 rok – Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje, a Kamil Stoch był w nich trzeci. Ale Kubacki dobre skoki na niemieckim obiekcie pokazywał już w treningach. Do konkursu pomyślnie awansowało sześciu Polaków, a scenariusz z Oberstdorfu powtórzył Maciej Kot, który drugi raz w tej edycji Turnieju nie zdołał zakwalifikować się do zawodów.

Czterech Polaków z punktami

Wtorkowa seria próbna przed konkursem była kolejnym popisem Ryoyu Kobayashiego, który poszybował na 140 metr. W czołówce znaleźli się też Robert Johansson i jeden z nowych faworytów, Markus Eisenbichler. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki był dziesiąty. Ale był to zaledwie przedsmak tego, co działo się w konkursie głównym.
Noworoczne skakanie w Garmisch – Partenkirchen w pierwszej serii rozpoczęło się od skoku Polaka i również skokiem naszego reprezentanta seria się zakończyła.

Z pierwszego pojedynku Jakub Wolny kontra Naoki Nakamura, zwycięsko wyszedł podopieczny Stefana Horngachera. Z kolei Halvor Egner Granerud wygrał rywalizację ze Stefanem Hulą. Ale już chwilę później lepszy skok – zakończony awansem – zaprezentował Piotr Żyła, który po kwalifikacjach trafił na Killiana Peiera. Rywalem Aleksandra Zniszczoła w pierwszej serii był Timi Zajc.

Kiedy przystępowali do rywalizacji, Zajc zamykał najlepszą „dziesiątkę” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i to on skoczył zdecydowanie dalej, pewnie awansując do finałowej serii. Zwycięsko ze swoich par wyszli też Kamil Stoch i Dawid Kubacki, a tym samym w serii finałowej zameldowało się czterech biało – czerwonych.

Po prostu fenomenalny

2019 rok zaczął się fantastycznie dla lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashiego, który utrzymał prowadzenie z półmetku rywalizacji i zwyciężył na Grosse Olympiaschanze. Wyprzedził drugiego Markusa Eisenbichlera, który już w pierwszym skoku potwierdził świetną dyspozycję, a polskich kibiców na pewno cieszy fakt, że podium uzupełnił Dawid Kubacki, dla którego jest to pierwsze w tym sezonie podium zawodów Pucharu Świata. Cieszyć może również spory awans Kamila Stocha, który na półmetku rywalizacji zajmował szesnastą pozycję, a ostatecznie zawody ukończył w pierwszej „dziesiątce” – na szóstym miejscu.

Nadzieja Niemców

Od spektakularnego osiągnięcia Svena Hannawalda mija siedemnaście lat. I od tego czasu żaden reprezentant Niemiec nie zdołał wygrać w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Rodacy Hannawalda wskakiwali co prawda na podium Turnieju, a ostatnie wielkie nadzieje niemieccy kibice mogli mieć rok temu, kiedy świetnie na skoczni radził sobie Richard Freitag. Ale upadek w Innsbrucku przekreślił jego nadzieje na dobry rezultat w całym cyklu. Ostatecznie drugi, za Kamilem Stochem, był Andreas Wellinger. W obecnej, 67. edycji cyklu, nowe nadzieje dał Niemcom Markus Eisenbichler – drugi w Oberstdorfie i drugi w noworocznym konkursie. To, czy w Innsbrucku podtrzyma dobrą passę, okaże się już w piątek, w kolejnym konkursie.

Bracia jadą do domu

Dość szybko we wtorek zgromadzonej na trybunach publiczności zaprezentował się Stefan Kraft. W drugiej odsłonie cyklu nie powtórzył jednak wyników z inauguracyjnego konkursu, a 114 metrów nie wystarczyło, aby wygrać w swoim pojedynku i zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2014/15, przepadł w pierwszej serii zawodów w Niemczech. Los Krafta podzielił Andreas Wellinger, który także zawody zakończył już na pierwszej serii. Dla mistrza olimpijskiego z Pjongczangu był to już drugi konkurs tegorocznego Turnieju, w którym nie zdołał awansować do finałowej serii.

Po poniedziałkowych, nieudanych dla braci Prevc kwalifikacjach do noworocznego konkursu w Garmisch – Partenkirchen, zdecydowano, że Domen i Peter nie wezmą udziału w dalszej rywalizacji w Austrii.
Środa będzie jedynym wolnym dniem w Turnieju Czterech Skoczni. Skoczkowie powrócą do rywalizacji już w czwartek, gdzie na skoczni Bergisel w austriackim Innsbrucku, odbędą się kwalifikacje do trzeciego z konkursów.

 

Na zdjęciu: Dawid Kubacki jest coraz mocniejszym punktem ekipy polskich skoczków narciarskich.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sportowy mix

 • Tyszanie wrócili na pierwsze miejsce

  Obrońcy tytułu mistrzowskiego, hokeiści GKS-u Tychy zapowiadają walkę do końca. Trzy punkty z JKH GKS Jastrzębie to kolejny krok do wygrania...

  Włodzimierz Sowiński18 stycznia 2019
 • W „niewłaściwym ciele”

  Reprezentantka Szwecji w piłce ręcznej, Louise Sand, nieoczekiwanie zakończyła sportowa karierę i oświadczyła, że przygotowuje się do długotrwałego procesu... zmiany płci.

  Redakcja18 stycznia 2019
 • Forfang najlepszy w kwalifikacjach

  W ten weekend w Zakopanem wielkie święto skoków narciarskich. W sobotę konkurs drużynowy, a dzień później indywidualny. W kwalifikacjach do niedzielnego...

  Redakcja18 stycznia 2019
 • Rozwiązywanie zagadek w hokejowej elicie

  Cztery zespoły toczą korespondencyjną rywalizację o jak najwyższe miejsce przed play offem.

  sow18 stycznia 2019
 • Odzyskali fotel lidera

  Gracze Tauronu dzień po dniu wygrali dwa ważne mecze i odzyskali pozycję lidera.

  Włodzimierz Sowiński17 stycznia 2019
 • Radwańska teraz zatańczy?

  Najlepsza polska tenisistka, Agnieszka Radwańska, która w listopadzie ubiegłego roku zakończyła swą wspaniałą, sportową karierę, ma - podobno - wystąpić w...

  Redakcja17 stycznia 2019
 • Polonia ma przyjaciół!

  Stare porzekadło głosi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W ciągu dwóch dni o wielkiej mocy tych słów przekonała się...

  Redakcja17 stycznia 2019
 • Skoki narciarskie. Pieszo po Zakopanem

  Zakopane, stolica Tatr jest... zakopane przez śnieg. Burmistrz apeluje do kibiców, którzy przybędą na konkursy Pucharu Świata, by dali sobie spokój...

  PAP17 stycznia 2019
 • Wyścig po reprezentanta

  Polski Cukier potwierdził pozyskanie Damiana Kuliga. Torunianie stali się poważnym kandydatem do mistrzostwa Polski.

  mic16 stycznia 2019