Zobacz
Do góry

Z drugiej strony. A mógł siedzieć cicho

Niejaki pan Robak, działacz piłkarski szczebla centralnego, ale wywodzący się w z województwa świętokrzyskiego, „nie wykorzystał okazji, by siedzieć cicho”.

To sformułowanie, wiążące się z klasyką nowoczesnej (?) „złośliwości dyplomatycznej” – jego autorstwo możemy przypisać byłemu prezydentowi Francji Jacquesowi Chiracowi, strofującego jeszcze w latach 90. Polskę za prezentowanie swojego stanowiska w ważnych sprawach międzynarodowych – akurat w tym przypadku jest jak najbardziej na miejscu.

Nie wiem, w jaki sposób pan Robak znalazł się w dość ekskluzywnym gronie liczących się piłkarskich działaczy. Chciałoby się dodać, że w gronie takich, którzy mają coś do powiedzenia, ale ten akurat pan najwyraźniej wiele do powiedzenia nie ma, co nie zmienia faktu, że bardzo chce. Najwyraźniej z tego właśnie przemożnego chcenia biorą się tyrady, które cytujemy w tekście obok… Widocznie było tak, że ktoś przetarł mu ścieżki awansu, skutecznie go zarekomendował, a zarazem zachęcił do publicznego dzielenia się, hm, swoimi przemyśleniami.

Nie on pierwszy padł ofiarą owej „technologicznej demokracji”, internetowej po prostu, przejawiającej się w możliwościach publikowania byle czego, w byle jakiej formie, pod bądź jakim adresem. Czyli upowszechnianiu czegoś, co może z biedą uchodziłoby u cioci na imieninach, ale raczej jako myśl wygłaszana półgębkiem, do najbliższego sąsiada, a nie na całe gardło, by wszyscy biesiadnicy usłyszeli. Niestety, poczucie i potrzeba gryzienia się w język zanikło, razem ze wstydem. Może i razem z poczuciem elementarnej przyzwoitości i dobrego wychowania.

Chamiejemy… Co dotyczy każdego środowiska i każdej sfery życia. Nie ma też reakcji na chamstwo, co wynika zapewne z braku pewności, co już nim jest lub co nim jeszcze nie jest. Czyli – z braku azymutów, które w przeszłości jakby klarowniej przedstawiano w szkole, rodzinie, gdziekolwiek.

Nie miejmy złudzeń, piłka nożna nie jest szczególnie dobrym miejscem dla pięknoduchów. Nie będzie oazą literackiego języka i emocji jak w teatrze lub w operze. Dominuje w niej prosty przekaz i prosty język. Ale czy musi być oazą, czy też schronieniem, dla głupoty i prostactwa?

 

Na zdjęciu: Arbiter przykryty płachtą i analizujący sytuację na monitorze… Ten widok zazwyczaj nie oznacza dla sosnowieckich kibiców niczego dobrego.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa

 • Oczy na Żurka

  W mocno okrojonym zestawieniu przygotowuje się Górnik do kolejnego ligowego spotkania z Cracovią w przyszły piątek. Na treningach brakuje aż dziesięciu...

  Michał Zichlarz21 marca 2019
 • Puszcza na szlaku

  Do pełni zdrowia wrócił Martin Toth, który borykał się w poprzednim tygodniu z bolesnym urazem stawu skokowego. W sobotnim sparingu Zagłębia...

  żuk21 marca 2019
 • Drugie życie w szalonym wyścigu

  Dziś w Wiedniu reprezentacja Polski rozpoczyna szalony wyścig, który potrwa zaledwie 8 miesięcy, do finałów Euro. 


  Adam Godlewski21 marca 2019
 • Paixao: Liczy się zespół, nie bramki

  Rozmowa z Flavio Paixao, napastnikiem lidera ekstraklasy Lechii Gdańsk.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Szkoda tego meczu

  Zagłębie rozegrało solidne spotkanie z Lechią, ale z boiska zeszło pokonane. Po końcowym gwizdku piłkarze sosnowieckiej jedenastki nie mogli odżałować…

  Michał Zichlarz19 marca 2019
 • Sprzątanie po derbach

  Choć derby Krakowa upłynęły spokojnie, na stadionie Wisły nie brak strat.

  Mateusz Miga19 marca 2019
 • Postać kolejki. Igor Angulo

  Igor zaskakuje mnie już od dłuższego czasu – przyznał kiedyś trener Górnika, Marcin Brosz, pytany o wyczyny baskijskiego napastnika.

  KRIS19 marca 2019
 • Wydarzenie kolejki. Wiosna należy do Piasta

  Nie boimy się tego napisać. Obecnie nie ma w Polsce lepszej drużyny niż ekipa trenera Waldemara Fornalika. Gliwiczanie mogą pochwalić się najlepszym bilansem w...

  Krzysztof Brommer19 marca 2019
 • Valencia tylko patrzył

  Niewiele brakowało, a trener Waldemar Fornalik wystawił by identyczny skład w piątym kolejnym meczu Piasta.

  KRIS18 marca 2019