Zobacz
Do góry

Gollob senior oddaje Polonię

Władysław Gollob przekazał stery Polonii Bydgoszcz w młodsze ręce. A już w niedzielę śmietanka światowego speedwaya ścigać się będzie na bydgoskim torze dla Tomasza Golloba.

Senior rodu Gollobów jesienią 2015 r. złożył najkorzystniejszą ofertę miastu Bydgoszcz, które chciało pozbyć się sportowych spółek. Gollob odkupił od miasta akcje ŻKS Polonia wraz z… kilkumilionowymi długami ciążącymi na klubie. Ratusz zagwarantował mu dotacje na okres 4 lat w łącznej wysokości 8 mln zł. – To kwota brutto, więc z tego około 2 mln zł pożarł VAT – podkreślił Władysław Gollob. – Mam satysfakcję, że z 5 mln zł długu, jaki został po poprzednich zarządach klubu, przy udziale miasta spłaciliśmy już zdecydowaną większość. Na 1 stycznia 2019 r. pozostanie nam do spłacenia ok. 700 tys. zł.

Koncepcja się nie sprawdziła

Ostry reżim finansowy odbił się jednak na wynikach sportowych jednego z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Polonia, która w latach 1951-2007 nieprzerwanie jeździła w najwyższej klasie rozgrywkowej, rok temu spadła do II ligi, a w tym sezonie zajęła w niej przedostatnią VI lokatę. – Moja koncepcja drużyny niestety nie sprawdziła się – przyznał Władysław Gollob. – Stawiałem na rozwój klubu poprzez zaangażowanie miejscowych zawodników. Wówczas wydawała się to bardzo dobra koncepcja, ale na dzisiaj okazała się fatalna.

Potwierdziły się krążące od dłuższego czasu pogłoski, że wiekowy już Gollob-senior wycofa się z bezpośredniego zarządzania klubem.

– Z dniem 1 października przestałem być prezesem ŻKS Polonia Bydgoszcz. Zastąpił mnie pan Jerzy Kanclerz, który wykazał się wielkim zaangażowaniem i uważam, że w bydgoskim środowisku żużlowym jest jedyną osobą kompetentną do prowadzenia klubu – poinformował Gollob.

– Pan Władysław uprzedzał mnie, że przekaże mi klub, więc mogłem się do tego przygotować i z wszystkim zapoznać. Będę kontynuował jego drogę, w 2019 r. chciałbym powiedzieć, że Polonia nie ma żadnych zaległości finansowych – zapowiedział Kanclerz, który w minionym sezonie był menedżerem drużyny Polonii. Stuprocentowym właścicielem klubu pozostaje nadal Władysław Gollob, ale nieoficjalnie wiadomo, że między nim a Kanclerzem trwają negocjacje w sprawie odsprzedaży akcji ŻKS Polonia.

Asy dla Tomasza

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 na stadion Polonii powróci po dłuższej przerwie elita żużlowców z całego świata. Przyjadą wesprzeć w walce ze skutkami ciężkiej kontuzji Tomasza Golloba.

Turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Sprzedaż biletów przeszła wszelkie oczekiwania, rozeszło się ich ponad 10 tys. – poinformował Kanclerz.

Spodziewana jest również obecność kilkudziesięciu byłych żużlowców, zarówno bydgoskiej Polonii, jak i żużlowych legend, m.in. Hansa Nielsena, Pera Jonssona, Erika Gundersena. Organizatorzy przygotowali również liczne gadżety, które będzie można nabyć podczas turnieju, a dochód z nich również wesprze leczenie Tomasza Golloba. On sam będzie obecny na stadionie, pojawi się na torze w otwartym cadillacu.

Na zdjęciu: Władysław Gollob uznał, że już czas odpocząć.

Lista startowa

1. Tai Woffinden, 2. Artiom Łaguta, 3. Janusz Kołodziej, 4. Emil Sajfutdinow, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Martin Vaculik, 7. Niels-Kristian Iversen, 8. Peter Kildemand, 9. Maciej Janowski, 10. Krzysztof Buczkowski, 11. Bartosz Smektała, 12. Matej Zagar, 14. Przemysław Pawlicki, 15. Antonio Lindbaeck, 16. Greg Hancock. Wakat pod numerem 13 zostanie uzupełniony w najbliższych dniach, a może nawet godzinach.

 

(Jsk)

 

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w sportowy mix

 • Wrócili z zaświatów

  Katowiczanie wygrali w Krakowie i nadal są w grze o finał Polskiej Hokej Ligi.

  Redakcja20 marca 2019
 • Sekundy od zwycięstwa

  GTK Gliwice stracił zwycięstwo w Szczecinie na 9 sekund przed końcem. To jego piąta porażka z rzędu. Polski Cukier dopiero za...

  mic20 marca 2019
 • Światełko w tunelu

  GTK Gliwice przegrało cztery ostatnie mecze. Czy przełamie się w Szczecinie?

  mic20 marca 2019
 • Tym razem chyba się uda…

  Po wielu latach przymiarek sponsor PGNiG w końcu doprowadzi od przyszłego sezonu do powstania zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Kropka nad „i”?

  Hokeiści Comarch Cracovii po roku nieobecności znów mają szanse zagrać w finale.

  Włodzimierz Sowiński20 marca 2019
 • Mistrzostwa Świata. Egzotyczni, ale mocni

  Najpierw Wenezuela, potem Chiny, a na końcu Wybrzeże Kości Słoniowej - w takiej kolejności biało-czerwoni zagrają w pierwszej fazie mistrzostw świata....

  mic19 marca 2019
 • Kolekcjonerka Magda

  W miniony weekend KS Górnik Bytom gościł uczestników halowych młodzieżowych mistrzostw Polski U23.

  Redakcja19 marca 2019
 • Półfinał play offu. Znowu horror

  W trzecim meczu tyszan z „Szarotkami” potrzebna była druga dogrywka. Na razie decyduje własne lodowisko.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019
 • Samolej: Szalona determinacja

  Trzy pytania do Gabriela Samoleja byłego reprezentant kraju, dziś komentatora TV.

  Włodzimierz Sowiński18 marca 2019